Haberler

Demirtaşpaşa’daki son engel de kalktı

Font Boyutu

22 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

DEMİRTAŞPAŞA’DAKİ SON ENGEL DE KALKTI
- KENT MERKEZİNDEKİ ESKİ OKULLARIN YENİLENMESİ ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA İLK GÜNKÜ ORİJİNALLİĞİ İLE YENİDEN YAPILAN DEMİRTAŞPAŞA İLKOKULU ALANINDA BULUNAN 4 KATLI SON BİNANIN DA YIKIMINA BAŞLANDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BUGÜNE KADAR OKULUN YENİLENEMEMESİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİNİN KAMULAŞTIRMA SORUNU OLDUĞUNU BELİRTEREK, YAKLAŞIK 3 MİLYON TL HARCAYARAK 9 BİNAYI KAMULAŞTIRDIKLARINI, SON BİNANIN DA YIKIMININ ARDINDAN İNŞAATIN HIZLA DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa’da kent merkezindeki eski okulların yenilenmesi çalışmaları kapsamında ilk günkü orijinalliği ile yeniden yapılan Demirtaşpaşa İlkokulu alanında bulunan 4 katlı son binanın da yıkımına başlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar okulun yenilenememesinin en önemli nedeninin kamulaştırma sorunu olduğunu belirterek, yaklaşık 3 milyon TL harcayarak 9 binayı kamulaştırdıklarını, son binanın da yıkımının ardından inşaatın hızla devam edeceğini söyledi.

Eğitim kurumlarına spor salonları kazandırılması, okulların fiziki eksikliklerinin giderilmesi, ortak sınavlara sponsorluk, okullara spor malzemesi desteği başta olmak üzere eğitim yatırımlarını hep ön planda tutan Büyükşehir Belediyesi, eğitimde çıtayı iyice yükseltti. Kent merkezindeki eski okulların yenilenmesi görevini üstlenen Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Zafer Okulları ile Elmasbahçeler Salih Şeremet Ortaokulu’nun modern birer eğitim kompleksi olarak eğitime açılmasının ardından Demirtaşpaşa İlkokulu’ndaki yenileme çalışmaları da hız kazandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından okul alanında bulunan 9 bina kamulaştırılırken, alandaki son 4 katlı binanın da yıkım çalışmaları başladı.

Eğitim kalitesi artıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kendisinin de eğitim gördüğü Demirtaşpaşa İlkokulu’nun yapılacağı alandaki son binanın yıkım çalışmalarını yerinde izledi. Bursa’nın marka mahallelerinden Demirtaşpaşa’daki tarihi okulun ihtiyacı karşılayamaması ve yeterli sosyal donatı alanı bulunmaması nedeniyle bölgedeki ailelerin çocuklarını merkez dışındaki yeni okullara göndermek zorunda kaldığını hatırlatan Başkan Altepe, yenileme çalışmalarıyla Demirtaşpaşa İlkokulu’nun sosyal donatı alanları, çevre düzenlemesi ve modern binasıyla bölgeye değer katacağını söyledi. Tarihi okul binasının 1968 yılında yeniden inşa edildiğini ve aradan 50 yıl sonra özgün haliyle yeniden inşa etmenin kendilerine nasip olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu güne kadar yenilenememesinin en önemli nedeniyle yeterli alan bulunmamasıydı. Bu alanın sağlanması için kamulaştırma gerekliydi. Büyükşehir Belediyesi olarak burada yaklaşık 3 milyon TL harcayarak, 9 binayı kamulaştırdık. Son binanın yıkılması için inşaat çalışması daha da hızlanacak. Okul inşaatı da hayırsever işadamımız Erhan Nasyalçın tarafından sürdürülüyor. Hedefimiz bu sezon içinde inşaatı bitirmek ve şuan taşımalı sistemle başka okullara giden mahalleli çocuklarımızın yeniden kendi okullarında eğitimlerine devam etmesi” diye konuştu.
Demirtaşpaşa Mahallesi Muhtarı İhsan Tozaklı da mahallelerindeki tarihi okulun yenilenmesine sağladıkları katkı nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 22.09.2017 | Okunma sayısı:2264

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu