Haberler

DEĞİŞİM PROJELERİNİ BAŞBAKAN ERDOĞAN HİZMETE AÇIYOR

Font Boyutu

21 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA


BURSA’DA DEĞİŞİM BÜYÜKŞEHİR’LE DEVAM EDİYOR
DEĞİŞİM PROJELERİNİ BAŞBAKAN ERDOĞAN HİZMETE AÇIYOR
- ULAŞIMDAN TARİHİ KÜLTÜREL MİRASA VE YAŞAM ALANLARINDAN SOSYAL DONATI ALANLARINA KADAR BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLEN PROJELERİ BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN HİZMETE AÇIYOR.

BURSA – Ulaşımdan tarihi kültürel mirasa, yeni yaşam alanlarından birçok ilke imza attığı sosyal yatırımlara kadar Bursa’nın eksikliği çekilen hizmetlerine imza atan
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Alaattin Bey – Özlüce Kavşağı, Karacaali Narlı Sosyal Tesisleri, Dağ-Der Kültür Merkezi, Ertuğrul Park, Mudanya İtfaiye Binası ve Atıcılar Hizmet Binası’nın yanı sıra Ulucamii’nin eski ihtişamına kavuştuğu projeler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün hizmete açılıyor.

Ulaşıma büyük neşter
Seçim çalışmaları kapsamında açık hava mitingine katılmak üzere bugün Bursa’ya gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halka hitap ettikten sonra Bursa’da hayata geçirilen bir dizi yatırımın da açılışını yapacak. Başbakan Erdoğan, ilk olarak Büyükşehir Belediyesi yatırımlarında Alaattin Bey-Özlüce Kavşağını hizmete açacak. Temeli 27 Ekim’de atılan kavşak, özellikle İzmir yolu trafiğini rahatlatması açısından Bursa için büyük önem taşıyor. Sanayi bölgeleri ve çevre yoluna ulaşım konusunda kilit bir noktada bulunan Özlüce Kavşağı’nın açılmasıyla birlikte sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçların kent merkezine girmesine gerek kalmayacak. Özlüce ile Geçit’i, Minareli Çavuş üzerinden birbirine bağlayan yolun devreye girmesiyle İzmir yolu Özlüce Kavşağı ile Mudanya yolu Geçit Kavşağı birbirine bağlanmış olacak. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi ve Pilot sanayiden çıkan ağır tonajlı araçların çevre yoluna bağlanmaları için alternatif bir güzergâh oluşturulacak. Bu sayede ağır tonajlı araçlar kent merkezine girmeden Özlüce Kavşağı’ndan sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşabilecek.

Metruk tesis sahile değer katacak
Başbakan Erdoğan, tarafından hizmete açılacak olan bir diğer tesis ise, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Karacaali Narlı Sosyal Tesisleri. Gemlik’e bağlı Karacaali’de mülkiyeti hazineye ait olan ancak son 10 yıldır bakımsızlık nedeniyle harabe durumuna gelen metruk haldeki tesisler, Büyükşehir Belediyesi eliyle yeniden hayat buldu. Zaman zaman kontrolsüz kullanılması nedeniyle bölge halkının da tepkilerine neden olan tesisler, modernize edilerek, bölgeye yakışır hale getirildi. Çalışmalar kapsamında kafeteryalar, kamp alanları, konaklama yerleri, gezi alanları ve sahil yeniden düzenlenirken, tesisin altyapısı da tamamen elden geçildi. Yaklaşık bir yıl süren çalışmalarla Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesisleri arasındaki yerini alan Karacaali Narlı Tesisleri, bugünden itibaren konuklarını ağırlamaya başlayacak.

İtfaiye binası hizmete gidiyor
Hizmet sınırlarının genişlemesiyle birlikte ilçelerde de eksikliği hissedilen birimleri yeniden oluşturan Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Mudanya İtfaiye Binası da bugün hizmete açılıyor. Geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Beşevler Küçük Sanayi İtfaiye binasının ardından Mudanya’da İtfaiye binası ve inşaatı süren Kestel İtfaiye Binası ile bu bölgelerde çıkması muhtemel yangınlara kısa sürede müdahale edilebilecek.

Ulu Cami eski ihtişamına kavuştu
Osmanlı’nın ilk eserlerini verdiği Bursa’da 1402 yılında Yıldırım Beyazıt Han tarafından yaptırılan Ulu Camii’nde, Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen cephe temizleme ve çevre düzenleme çalışmaları da tamamlandı. Cenaze namazının kılındığı alanda çitle çevrili yeşil alan yeniden düzenlendi ve tören yapılan alan genişletildi. Yeşil alandaki ağaçlar korunurken, bölgedeki toprak zemin kaldırılıp, abdest alma çeşmeleri daha geriye alınarak daha fazla cemaatin rahatça cenaze, cuma ve bayram namazı kılabileceği büyük bir alan ortaya çıkarıldı. Ayrıca zemin yarım metre aşağıya indirilerek caminin dışındaki su tahliyesini sağlayan drenaj kanalları yeniden aktif hale getirildi. Çalışmalar kapsamında Ulu Cami’nin kuzeyindeki alt avludaki şadırvanların üzerleri, orijinalinde olduğu gibi ahşap kubbelerle örtülerek orijinal haline getirildi.
Ulu Cami çevre düzenlemesinin yanında yine tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında yer alan ve restorasyonu tamamlanan Yeşil’deki Tarihi İmaret ile 150 yıllık sivil mimarlık örneği yapı Dağ-Der Kültür Merkezi de Başbakan Erdoğan’ın hizmete açacağı tesisler arasında yer alıyor.

Her mahalleye yaşam alanı
Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Ertuğrul Park da bugün Başbakan Erdoğan tarafından halkın kullanımına açılıyor. Her semte yeni yaşam alanları kazandırma amacıyla Nilüfer ilçesinde iki etap halinde hayata geçirilen Ertuğrul Park’ın birinci etabında 12 bin 700 metrekare alan düzenlendi. Beton parke, kauçuktan mamul kilit parke ve mozaik kaplama presli parke taşı imalatının gerçekleştirildiği bölüme 1 adet spor aleti takımı, 20 adet bank, 6 adet pergola, 2 adet çocuk oyun grubu montajı yapıldı ve toplam 118 adet ağaç dikildi. İkinci etapta ise 5 bin 900 metrekare alanda düzenleme yapıldı. Modern parkla yapılaşmanın yoğun olduğu bölge rahat bir nefes aldı.

Her bölgeye hizmet birimi
Atıcılar Mahallesi’nde yaptırılan hizmet binası ise adeta bir yaşam alanı olarak fonksiyonlandırıldı. Mahalleye yönelik hizmetlerin tek merkezden yürütüleceği binada aynı zamanda eğitim ve toplantı odalarında da her türlü sosyal etkinlik ve eğitim çalışması gerçekleştirilebilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 21.05.2011 | Okunma sayısı:8543

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir