Haberler

DAVUTKADI, TRAMVAY HATTIYLA HANLAR BÖLGESİNE BAĞLANIYOR

Font Boyutu

 24 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

DAVUTKADI, TRAMVAY HATTIYLA HANLAR BÖLGESİNE BAĞLANIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, CUMHURİYET CADDESİ’NDEKİ TRAMVAY HATTINI İNCİRLİ CADDESİ BOYUNCA DAVUTKADI’DAKİ DÖKÜMHANE HAMAMI’NA KADAR UZATIYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, TURİSTİK AMAÇLI OLARAK BAŞLATILAN TRAMVAY HATTININ UZATILMASIYLA AYNI ZAMANDA VATANDAŞLARIN GÜNLÜK ULAŞIM İMKANLARININ DA SAĞLANACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi çarşı ve hanlar bölgesine ayrı bir değer kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı, İncirli Caddesi boşunca Davutkadı Dökümhane Hamamı’na kadar uzatılıyor. Başkan Altepe, ilave yatırımlarla turistik amaçlı olarak hayata geçirilen tramvay hattının aynı zamanda vatandaşların günlük ulaşım ihtiyaçlarını da karşılayacağını söyledi.

Kent merkezini raylı sistemle tanıştıran Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı, Büyükşehir Belediyesi tarafından Davutkadı’ya kadar uzatılıyor. Faaliyete geçmesinin ardından kısa sürede vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan tramvay, turistik amacının yanında şimdi de bölge halkının günlük ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak. Hat, Gökdere meydanında mevcut hattın sonundan başlayarak İncirli Caddesi boyunca Davutkadı’daki Dökümhane Hamamı’na kadar 1123 metre uzatılacak. Yeni hatla tramvay hattının uzunluğu 2350 metreye ulaşacak.

4 ayda tamamlanacak
Yeni hattın son durağı olan Dökümhane Hamamı önünde yeni proje hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım’a da önemli bir vizyon katacak olan projeyi en geç 4 ayda tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Davutkadı ve Emirsultan bölgesinin bu hat ile Zafer Meydanı’na dolayısıyla tarihi çarşı ve hanlar bölgesine bağlanacağını hatırlatan Başkan Altepe, turistik amaçlı olarak hayata geçirdikleri tramvay hattı projesinin bundan sonda bölge halkının günlük ulaşım ihtiyaçlarını da karşılayacağını kaydetti. İncirli Caddesi üzerindeki İncirli Hamamı ve Dökümhane Hamamı’nın restorasyonu ile ilgili proje çalışmalarını tamamladıklarını da hatırlatan Başkan Altepe, “Dökümhane Hamamı’nı bölgeye hitap eden önemli bir kültür merkezi haline getiriyoruz. Bu sayede Zafer Meydanı ile Yıldırım’ın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Dökümhane Hamamı’nı birbirine bağlamış olacağız” dedi.

Yol trafiğe kapatılmayacak
Hattın ikinci etabının Cumhuriyet Caddesi’nden farklı bir şekilde çalışacağını vurgulayan Başkan Altepe, yolun trafiğe tamamen kapanmayacağının altını çizdi. Toplam 4 şeritli olan caddede sadece 1 şeridin tramvaya ayrılacağını ve kalan 3 şeridin yine araçlar tarafından kullanılacağını dile getiren Başkan Altepe, “Zaten şu anda yolun iki yanı sağlı sollu parklanmaya ayrılmış durumda. Biz sadece bir parklanma şeridini kapatmış oluyoruz. Tramvayın çalışacağı tek şeridi bordürlerle diğer şeritlerden ayırmış olacağız. Mevcut hatta istasyon binası ve trafo binalarımız var. Bu bölgede sadece ray döşemesi ve elektrik hatları yapılacak. Hatta kullanılacak 3 makasın siparişini verdik, rayların temini çalışmaları sürüyor. Kısa süre içinde çalışmaları başlatıp, halkımızın bu hattı en kısa zamanda kullanmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
Başkan Altepe, mevcut bulunan 3 tramvaya ilave olarak 2 yeni tramvay daha alınacağını ve hatta 4 tramvayın çalışacağını, projenin yaklaşık 2,5 milyon TL’ye mal olacağını da sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 24.06.2011 | Okunma sayısı:10998

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu