Haberler

Dar gelirliye çevreci sosyal destek

Font Boyutu

14 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

DAR GELİRLİYE ÇEVRECİ SOSYAL DESTEK
- SOSYAL YARDIM POLİTİKALARIYLA DAR GELİRLİLERİN DE YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTECEK PROJELER GELİŞTİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YERİNE DOĞALGAZ YARDIMI YAPACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BURSAGAZ İŞBİRLİĞİYLE HİZMETE ALDIĞI YAKIT DÖNÜŞÜMÜNÜ DESTEKLEME PROJESİYLE KENTTEKİ İHTİYAÇ SAHİBİ 2000’E YAKIN AİLENİN KONUTLARINA BU YIL KÖMÜR DAĞITILMAYIP, DOĞALGAZ SİSTEMİYLE İLGİLİ YARDIMLARDA BULUNULACAK.
- ÖZELLİKLE KIŞ AYLARINDA KATI YAKIT KULLANIMI NEDENİYLE HAVA KİRLİLİĞİNİN EN YOĞUN OLDUĞU OSMANGAZİ, YILDIRIM VE İNEGÖL İLÇELERİNDE BAŞLATILACAK PROJE, DAHA SONRA ETAP ETAP TÜM İLÇELERDE UYGULANACAK.
- İLK ETAPTA 2000’E YAKIN AİLENİN FAYDALANACAĞI, DAHA SONRA İHTİYAÇ SAHİBİ TÜM VATANDAŞLARI KAPSAYACAK PROJEYE; BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ADINA BAŞKAN RECEP ALTEPE, BURSAGAZ ADINA DA GENEL MÜDÜRÜ MARKUS RAPP İMZA KOYDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YAKIT DÖNÜŞÜMÜNÜ DESTEKLEME PROJESİYLE DOĞALGAZ ABONELİĞİ BULUNMAYANLARIN ABONELİK BEDELLERİNİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KARŞILANACAĞINI VE HANE BAŞINA YILDA 4 AY (ARALIK, OCAK, ŞUBAT VE MART AYLARI) OLMAK ÜZERE AYDA 50’ŞER TL’LİK FATURA DESTEĞİNDE BULUNULACAĞINI SÖYLEDİ.
- İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA TALEPLERİ HALİNDE DOĞALGAZ SOBASI İLE OCAĞI DA VERİLECEĞİNİ KAYDEDEN BAŞKAN ALTEPE, BURSAGAZ’CA HESAPLANACAK GÜVENCE BEDELLERİNİN 5’TE 1’NİN YİNE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KARŞILANACAĞINI BELİRTTİ.

BURSA – Sosyal yardım politikalarıyla dar gelirlilerin de yaşam kalitesini yükseltecek projeler geliştiren Büyükşehir Belediyesi, hava kirliliğinin önüne geçmek için ihtiyaç sahiplerine kömür yerine doğalgaz yardımı yapacak. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursagaz işbirliğiyle hizmete aldığı yakıt dönüşümünü destekleme projesiyle kentteki ihtiyaç sahibi 2000’e yakın ailenin konutlarına bu yıl kömür dağıtılmayıp, doğalgaz sistemiyle ilgili yardımlarda bulunulacak. Özellikle kış aylarında katı yakıt kullanımı nedeniyle hava kirliliğinin en yoğun olduğu Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl ilçelerinde başlatılacak proje, daha sonra etap etap tüm ilçelerde uygulanacak.

Bursa’ya kısa sürede nefes aldıracak ve şehirdeki doğalgaz kullanımını yüzde 100’ler seviyesine çekecek projeye imzalar, Ankara Yolu’ndaki başkanlık binasında atıldı. İlk etapta 2000’e yakın ailenin faydalanacağı, daha sonra ihtiyaç sahibi tüm vatandaşları kapsayacak projeye; Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Recep Altepe, Bursagaz adına da Genel Müdürü Markus Rapp imza koydu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yakıt dönüşümünü destekleme projesiyle doğalgaz aboneliği bulunmayanların abonelik bedellerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağını ve hane başına yılda 4 ay (Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları) olmak üzere ayda 50’şer TL’lik fatura desteğinde bulunulacağını söyledi. İhtiyaç sahibi vatandaşlara talepleri halinde doğalgaz sobası ile ocağı da verileceğini kaydeden Başkan Altepe, Bursagaz’ca hesaplanacak güvence bedellerinin 5’te 1’nin yine Büyükşehir Belediyesi tarafından ödeneceğini vurguladı.

Başkan Altepe, uygulanacak projeyle birlikte Bursa’da doğalgaz kullanan hane sayısının yüzde 100’ler varan oranda artacağını ve şehirdeki hava kalitesinin gözle görülür şekilde iyileşeceğini ifade etti. Bugün sağlığı tehdit eden unsurların nefes yoluyla bünyeye alındığını ve bununla birlikte çeşitli hastalıkların toplumda baş gösterdiğini kaydeden Başkan Altepe, “Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olarak doğalgazın daha fazla kullanılması ve yaygınlaştırılmasını önemsiyoruz. Proje kapsamında doğalgazın daha da yaygınlaştırılması amacıyla özellikle dar gelirli ve doğalgaz tesisatı yaptıramayan vatandaşlarımızın tespitini yaptık. Biz zaten kömür yardımları yapıyoruz. Kömür yardımı yerine, doğalgaz ile ilgili bir sisteme geçelim fikrini benimsedik” dedi.

Başkan Altepe, kömür yaptıkları konutlardan yola çıkarak projenin ilk etabını tamamladıklarını söyledi. Başlangıçta hava kirliliğinin yoğun olarak hissedildiği Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl’deki mahallelerde çalışmaları tamamladıklarını söyleyen Başkan Altepe, “Buna göre; Osmangazi’de 27 mahallede 1079 konutta, Yıldırım’da 6 mahallede 543 konutta, İnegöl’de 16 mahallede 172 konutta yakıt dönüşümünün yapılabileceği belirlendi. Yakıt dönüşümü destekleme projesi, toplam 1794 konutta uygulanacak. Bugün imzalayacağımız protokol ile projemizi uygulamaya almış oluyoruz” diye konuştu.

Bursagaz Genel Müdürü Markus Rapp ise hizmete alınan projenin devrim niteliğinde olduğunu vurgulayarak, düşük gelirli vatandaşlara destek olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Konuşmasında Bursa’nın bu konuda diğer şehirlere de örnek olacağını kaydeden Rapp, “Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk olarak gördüğümüz bu projeyle, hava kirliliği azalacak ve hava kalitesi artacak. 1 yılda yaklaşık 1.2 milyon TL destekte bulunulacak” şeklinde konuştu.

Karşılıklı açıklamaların ardından Başkan Altepe ve Genel Müdür Rapp, imzaları atarak projeyi hataya geçirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 14.09.2017 | Okunma sayısı:4460

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu