Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Dama sevdalıları Bursa’da buluşuyor

Sitenizde Yayınlayın...

21 AĞUSTOS 2014

BASIN BÜLTENİ

Dama sevdalıları Bursa’da buluşuyor
- ‘15. Uluslararası Türk Daması Turnuvası’ Bursa’da başlıyor.
- Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Türk Daması Federasyonu (TÜDAF) işbirliğiyle düzenlenen ‘15. Uluslararası Türk Daması Turnuvası’, 29 – 31 Ağustos tarihlerinde Mustafakemalpaşa Kapalı Pazar Yeri’nde gerçekleştirilecek.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türk Daması Federasyonu (TÜDAF) tarafından düzenlenen ‘15. Uluslararası Türk Daması Turnuvası’, 29 – 31 Ağustos tarihleri arasında Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde Mustafakemalpaşa Kapalı Pazar Yeri’nde gerçekleştirilecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyespor Kulübü öncülüğünde düzenlenen ‘15. Uluslararası Türk Daması Turnuvası’nın tanıtım toplantısı, Acemler Tenis Kafe Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, ‘Spor kenti Bursa’ hedefiyle Büyükşehir Belediyesi’nin spora ve sporcuya verdiği öneme işaret etti. Ödünç, bu yıl 15.’si Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen turnuvanın dama sporuna gönül veren sporcuları Bursa’da buluşturarak, keyifli bir organizasyona imza atacağını söyledi.

“İlk kez uluslararası düzeyde gerçekleştiriliyor”
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da 2000 yılından bu yana Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen programın bu yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile hayata geçirildiğini belirterek, “Dama zihin sporlarının en önemlilerinden biridir. 15 yıldır düzenlenen bu organizasyonda bu yıl bir fark var. Bu yıl turnuva, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle uluslararası düzeyde hayata geçiriliyor. 7’den 70’e her yaştan Türk daması tutkununu ilçemizde ağırlayacak olmaktan mutluyuz. Aynı zamanda dama sporuyla yeni bir dostluk köprüsü daha kurmuş oluyoruz” dedi.
Kurtulan, turnuvaya destek veren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık ise Bursa’da düzenlenen turnuvanın dama sporunun gelişimini sağladığını belirterek, Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün her branşta spor faaliyetlerini desteklediğine işaret etti.

Türk daması inci tanesi
Türk Daması Federasyonu (TÜDAF) Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Ceylan da Türk damasının, dünyadaki 27 dama çeşidi içinde ‘inci tanesi’ olduğunu ifade ederek, bugüne dek 158 kişinin kayıt yaptırdığı turnuvaya Türkiye’nin yanı sıra Lübnan, Kuveyt, Somali, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Azerbaycan, Türkmenistan Başkurdistan ve Japonya gibi ülkelerden sporcuların katılacağını vurguladı. Toplantıya TÜDAF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ülkü ile Mustafakemalpaşa Damacılar Derneği Başkanı Ali Tayfur da katıldı.

Açılış töreni 29 Ağustos’ta
Zihin sporları arasında önemli bir yeri olan dama, Osmanlı İmparatorluğu’nun, özellikle padişah Abdülaziz döneminin gözde oyunları arasında önemli yer tutuyordu.
Türkiye’de unutulmaya yüz tutan damayı yeniden geniş kitlelere sevdirmek amacıyla düzenlenen ‘15. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası’, 29 Ağustos Cuma günü saat 14.30’da yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Hakem heyetinin eşleştirmesiyle birlikte 1. tur müsabakasının saat 16.30’da yapılacağı şampiyona, 3 gün sürecek ve 31 Ağustos Pazar günü yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


17694_Haber_201408211247.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2014 Saat 12:47

Okunma Sayısı: 3365

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları