Haberler

Dağın can simidinde kapasite artıyor

Font Boyutu

07 OCAK 2018

BASIN BÜLTENİ

DAĞIN CAN SİMİDİNDE KAPASİTE ARTIYOR

  • BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARI KAPSAMINDA 2013 YILINDA HİZMETE AÇILAN KELES SÜT ÜRÜNLERİ TESİSİ, BUGÜNE KADAR ALDIĞI 18 BİN 653 TON SÜTE KARŞILIK DAĞ İLÇELERİNDEKİ ÇİFTÇİLERE 21 MİLYON 621 BİN 785 TL KAZANDIRDI.
  • TESİSLERİ GEZEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, DAĞ YÖRESİNE HAYAT VEREN TESİSLERİN YÜZDE 25 KAPASİTEYLE ÇALIŞTIĞINI, BU KAPASİTENİN YÜZDE 70-75’LERE ÇIKARMAYI HEDEFLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma yatırımları kapsamında 2013 yılında hizmete açılan Keles Süt Ürünleri Tesisi, bugüne kadar aldığı 18 bin 653 ton süte karşılık dağ ilçelerindeki çiftçilere 21 milyon 621 bin 785 TL kazandırdı. Tesisleri gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dağ yöresine hayat veren tesislerin yüzde 25 kapasiteyle çalıştığını, bu kapasitenin yüzde 70-75’lere çıkarmayı hedeflerini söyledi.

Keles Süt Ürünleri Tesisi, Bursa’nın en fazla göç veren dağ ilçeleri Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’ta istihdamın ve bölge çiftçisinin gelirlerinin artmasına katkı sağlamayı sürdürüyor. Bölge çiftçisinden alınan süt, tesiste işlenerek ‘Besaş Yayladan’ markasıyla yoğurt, ayran, kaşar peyniri, gurme kaşar, tam yağlı klasik peynir, günlük süt, lor, tam yağlı dil peyniri, süt kreması, beyaz peynir, krem peyniri, süzme yoğurt gibi katkısız doğal ürünler olarak tüketiciyle buluşturuluyor. Besaş süt ürünlerine olan ilgi her geçen gün artarken, 2013 yılından bu yana dağ bölgesindeki çiftçilerden 18 bin 653 ton süt alımı yapıldı. Buna karşılık ödenen 21 milyon 621 bin 785 TL ise bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.

Kapasite artacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dağ ilçeleri için hayati önem taşıyan Keles’teki tesisleri gezdi. BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, tesisin özellikleri, üretim ve depolama kapasiteleri hakkında Başkan Aktaş’a bilgi verdi. Bölge ekonomisine hayat veren tesislerin yüzde 25 kapasite ile kullanıldığını dile getiren Başkan Aktaş, “Burada kapasiteyi artırmak gibi bir düşüncemiz var. Tüketicilere rahatlıkla söyleyebilirim; Besaş’ın bütün mamulleri yüzde 100 doğal, katkısız üretiliyor. Rahatlıkla tercih edip, tüketebilirler. Biz şimdi yüzde 25 olan kapasiteyi yüzde 70-75’lere nasıl çıkarırız onun hesabı içindeyiz. Önümüzdeki günlerde yeni pazar arayışları, beraberinde daha farklı çeşitleri üretme imkânına sahip olacağız. Karlılık ve rantabilite doğrultusunda çıtayı biraz daha yukarı kaldırmalıyız. Tabi bunu yaparken kalite ve ucuzluk önemli” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 07.01.2018 | Okunma sayısı:2846

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu