Haberler

DAĞ KOŞUSUNA TÜRKİYE DAMGASINI VURDU

Font Boyutu

10 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

DAĞ KOŞUSUNA TÜRKİYE DAMGASINI VURDU
- BURSA’DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENEN ‘10. AVRUPA DAĞ KOŞUSU ŞAMPİYONASI’NDA BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR KULÜBÜ SPORCUSU AHMET ARSLAN, BÜYÜK ERKEKLER KATEGORİSİNDE BİRİNCİ OLARAK 5. DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNU KAZANDI.
- BURSA, DÜNYANIN 30 ÜLKESİNDEN GELEN 500 SPORCUNUN HEYECANLI ŞAMPİYONLUK MÜCADELESİNE VE SAHİPLİĞİ YAPTI.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa’da gerçekleştirilen ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’, coşkulu bir organizasyona imzasını attı. 30 ülkeden 500 sporcunun katıldığı yarışlarda Büyükşehir Belediyespor Kulübü ve milli takım sporcusu Ahmet Arslan, 5. kez dünya şampiyonu oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Avrupa Atletizm Birliği, Türkiye Atletizm Federasyonu, Bursa Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü katkılarıyla gerçekleştirilen şampiyonaya Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, İrlanda, İsrail, Macaristan, Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, İspanya, Portekiz, İsviçre ve Rusya gibi ülkelerden gelen atletler katıldı. Sporcular, ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nda ülkelerine şampiyonluk gururunu yaşatmak için ter döktü.

Startı Altepe verdi
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yarışların Teferrüç’ten başlayan büyük erkekler kategorisi yarışlarının startını verdi. Bursa’da bu tür uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesini hedeflediklerini kaydeden Başkan Altepe, “Amacımız, Bursa’nın spor kenti olmasıdır. Bu konuda her türlü yatırımı yapıyoruz. Uluslararası organizasyonların buraya çekilmesi Bursa’nın da ilgi odağı olmasını sağlayacaktır. Atletizm gibi su sporları, nehir sporları gibi alanlardaki organizasyonların da Bursa’da yapılmasına talip oluyoruz. Bugün burada yarışan 30 ülkeden 500 sporcu, hem Bursa’yı hem de Uludağ’ı tanıtacak, Türkiye’nin güzelliklerini, misafirperverliğini gözler önüne sermiş olacak” diye konuştu.

Ödül heyecanı
Daha sonra Sarıalan’a geçen Başkan Altepe, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Avrupa Atletizm Federasyonu Başkanı Hansjörg Wirz ve Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Gümüş ile birlikte ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nda dereceye giren atletlere ödüllerini verdi. Şampiyonaya ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi’ne de plaket verildi.
Teferrüç, Zeyniler, Kadıyayla ve Sarıalan parkurunda koşulan ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nda, ‘büyük erkekler’ kategorisinde Teferrüç’ten Sarıalana’a uzanan 12 kilometrelik parkuru 58 dakikada tamamlayan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü sporcusu milli atlet Ahmet Arslan, 5. dünya şampiyonluğunu kazanarak Türkiye’nin gururu oldu. Başkan Altepe, ödülünü verdiği Arslan’ı tebrik ederken, Arslan da heyecanını Başkan Altepe ile paylaştı. Başarının haklı gururunu yaşayan Arslan, “Bu dereceyle 5. dünya şampiyonluğumu kazandım. Bu başarıda Büyükşehir Belediyesi’nin ve federasyonun bana verdiği desteğin büyük payı var. Çok mutluyum” dedi.
Öte yandan şampiyonada ‘büyük bayanlar’ ve ‘genç erkekler’ yarışlarına Zeyniler’den, ‘genç bayanlar’ kategorisi yarışlarına da Kadıyayla’dan başlandı.

‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’ sonuçları

Genç erkekler
1. Nuri Kömür – Türkiye (0.43 dk. 08 sn.)
2. Sönmez Dağ – Türkiye (0.43.12)
3. Murat Orak – Türkiye (0.43.40)

Takım halinde
1. Türkiye
2. Çek Cumhuriyeti
3. İtalya

Genç bayanlar
1. Denisa Ronele Vlademir – Romanya (0.21.43)
2. Yasemin Can – Türkiye (0.22..08)
3. Sevilay Eytemiz – Türkiye (0.22.16)

Takım halinde
1. Türkiye
2. Çek Cumhuriyeti
3. İtalya

Büyük bayanlar
1. Martina Strahl – İsviçre (0.48.44)
2. Antonella Confotola – İtalya (0.49.09)
3. Lucija Krkoc – Slovenya (0.49.24)
Takım halinde
1. İtalya
2. Rusya
3. İsviçre

Büyük erkekler
1. Ahmet Arslan – Türkiye (0.58.08)
2. Gabriele Abate – İtalya (0.58.40)
3. Joset Gaspar – Portekiz (0.59.05)

Takım halinde
1. İtalya
2. Türkiye
3. Portekiz
 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 10.07.2011 | Okunma sayısı:5676

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu