Haberler

DAĞ KOŞUSU HEYECANI BAŞLIYOR

Font Boyutu

9 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

DAĞ KOŞUSU HEYECANI BAŞLIYOR
- BURSA’DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENEN ‘10. AVRUPA DAĞ KOŞUSU ŞAMPİYONASI’ BAŞLIYOR.
- AÇILIŞ TÖRENİ BUGÜN SAAT 17.00’DA BURSA KENT MÜZESİ’NDE YAPILACAK OLAN ORGANİZASYONDA, YARIŞMALAR DA 10 TEMMUZ PAZAR GÜNÜ (YARIN) 09.00’DA KADIYAYLA’DAN BAŞLAYACAK.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’ heyecanı başlıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nın Tarihi Belediye Binası’nda yapılan basın toplantısında, Bursa’nın sporda da marka olması sporun tüm branşlarına yatırım yapıldığını söyledi. Şampiyona hakkında bilgiler veren Başkan Altepe, “Bursa’mızın bir spor kenti olması, kapsamlı organizasyonların daha da artması ve sporun kalbinin Bursa’da atması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonraki organizasyonlara da talip olmaya, önemli programları Bursa’ya ve Türkiye’ye çekmeye gayret ediyoruz” dedi.
Bursa’nın tüm değerlerinin yanı sıra sportif kimliğiyle de öne çıktığını kaydeden Başkan Altepe, “Bu dönem Bursa’mızın spor kenti olmasını istiyoruz. Mevcut kulüplerde futbolun yanı sıra atletizm başta olmak üzere tüm branşların gelişmesi için çalışıyoruz. Bu dönem Bursa’da 5 yıl içinde 100’ün üzerinde spor tesisinin yapılmasını amaçlıyoruz. Bu projelerin 85’ine başlandı, bugüne kadar da 20’si tamamlandı. Ana branşımız olan atletizmde de güzel hamleler yapıldı. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve sportif başarılar da emeğimizin karşılığını aldığımızı gösteriyor” diye konuştu.

Yarışlar yarın yapılacak
Başkan Altepe, Bursa, Tefferüç, Zeyniler, Kadıyayla ve Sarıalan parkurunda koşulacak olan ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nda 10 Temmuz Pazar günü (YARIN) başlayacak yarışlarda, büyük erkeklerin Teferrüç, büyük bayanlar ve genç erkeklerin Zeyniler ve genç bayanların da genç bayanların da Kadıyayla’dan koşuya başlayacağını söyledi. Dağ koşusunda Bursa’nın iddialı olduğunu belirten Başkan Altepe, 4 kez dünya şampiyonu olan milli sporcu Ahmet Arslan’ın da yarışacağını söyleyerek, “Bursa’da heyecanlı geçecek olan bu organizasyonu tüm dünya izlemiş olacak. Bu önemli organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Bursa ve Uludağ’ın tanıtımı noktasında da önemli bir çalışma olan şampiyonada konuklarımıza en iyi şekilde ev sahipliği yapacağız. Tüm konuklarımızı da dostumuz ve bir nevi turizm elçimiz olarak kazanmış olacağız” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, organizasyona Bursalıları davet ederek, 9 Temmuz Cumartesi günü (BUGÜN) saat 17.00’da Bursa Kent Müzesi’nde ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nın açılış seramonisinin gerçekleştirileceğini belirtti.


“Markanın devam etmesini istiyoruz”
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nın hem yerel yönetimler hem de spor camiası ile takım halinde yapılması için çaba sarfedildiğini vurgulayarak, geçmiş yıllarda yapılan yarışların başarısının bu yıl da yaşanacağına inandığını kaydetti. Terzi, “Bu alanda bir marka oluşturduk, bu markanın bu yıl da devam etmesini istiyoruz” diyerek, çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Bursa’daki yarışların sadece çıkış olarak yapılacağını anlatan Terzi, “Bu organizasyonun Bursa’da yapılacak olması noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük desteğini gördük. Balkan koşusunu da burada yapacağız. Bursa’nın sentetik müstakil atletizm pisti var. Başkanımızın müjdesini verdiği gibi Bursa’da kapalı atletizm salonu yapılınca daha da büyük organizasyonları Bursa’da yapacağız. Hem organizasyonların hem de sportif başarılarımızın sürmesi için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.
Dağ koşuları zor ve meşakkatli bir organizasyon olduğunu dile getiren Terzi, “Bugüne kadar organizasyonlarımızı güzelce gerçekleştirdik. Bu kez de güzel olacak. Yarışmalara katılacaklara başarılar diliyorum” diye konuştu.
Terzi, geçen ay İzmir’de yapılan yarışlarda milli takımın Avrupa takımlarıyla mücadelesinde büyük başarılar elde edildiğini ve şampiyon olarak süper ligde mücadele edeceğini de sevinçle anlattı.

27 ülkeden 250 sporcu
Avrupa Atletizm Federasyonu Başkanı Hansjörg Wirz ise Bursa’da bulunmaktan dolayı sevinçli olduğunu belirterek, “Türkiye Atletizm Federasyonu da bu organizasyona son derece hazır. Sadece dağ koşusu değil, diğer organizasyonlarda da ne kadar hazır olduklarını bize gösterdiler. Bu yıl 10.’su düzenlenen bu organizasyonda bugüne kadar neredeyse yarısını Türk sporcular kazandı. Bu sene de yine bir Türk atleti yarışlara katılıyor, aynı başarıyı göstereceğine inanıyoruz. Atletlerin başarısı önemli ama bu tek başına yeterli değil. Bu, şehrin, toplumun ve organizatörlerin de büyük desteğiyle olabilecek bir durum. Bu yıl 27 ülke ve 250 atlet yarışlara katılacak. Yerel kulüplerin, belediyelerin ve federasyonların desteği çok önemli. Bu yarışmaların son derece başarılı bir şekilde devam ettiğini görüyoruz. Yarın, çekişmeli ilginç ve güzel yarışlar izleyeceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.
Dünya Dağ Koşuları Federasyonu Başkanı Bruno Gazzelino da yerel organizasyon komitesi ile Türkiye Atletizm Federasyonu’nun organizasyona hazır ve son derece başarılı olduklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’nin desteği son derece önemli ve güzel. Halkın desteğini de bekliyoruz. Ne kadar katılımın olduğu bu organizasyonların gelişmesi açısından önemli. Bursa’nın spora olan ilgisini biliyorum ve umuyorum ki geçmiştekiler gibi güzel bir organizasyon gerçekleştireceğiz” dedi.

“Şampiyonluk için koşacağım”
4 kez dünya şampiyonluğunu kazanan Milli Takım ve Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü sporcusu Ahmet Arslan da organizasyonun Bursa’da gerçekleştirilmesinden dolayı heyecan duyduğunu söyledi. Şampiyonaya emeği geçen herkese teşekkür eden Arslan, “Çok heyecanlıyım, 5. şampiyonluk için koşacağım. Bu benim için önemli bir gurur. Yarışa iyi hazırlandım, şu an kendimi yeterli hissediyorum. Federasyon başkanımızın, Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın ve kulüp bana sonsuz destek oldu. Değerli büyüklerimizin ve Bursa halkımızın desteğiyle yarın işimizin daha kolay olacağını düşünüyorum. Ancak milli takımımız adına başarı anlamında yabancı konuklarımızı biraz üzeceğimizi söyleyebilirim. Çünkü tüm altın madalyalara biz talibiz” diyerek iddiasını dile getirdi.
Daha sonra Başkan Altepe, organizasyon komitesine ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’ madalyalarını verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 09.07.2011 | Okunma sayısı:4373

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu