Haberler

Dağ ilçelerinin yüzü eko-turizmle gülecek

Font Boyutu

29 ARALIK 2017

BASIN BÜLTENİ

DAĞ İLÇELERİNİN YÜZÜ EKO-TURİZMLE GÜLECEK

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, İLÇE ZİYARETLERİ KAPSAMINDA BEREKET SOFRASINI ORHANELİ İLÇESİNDE KURUP, VATANDAŞLARLA SOHBET ETTİ.
ORHANELİ VE BÜYÜKORHAN İLÇELERİNDE DEVAM EDEN VE YENİ YILDA YAPILMASI PLANLANAN PROJELERİ DEĞERLENDİREN BAŞKAN AKTAŞ, AĞIRLIKLI GEÇİM KAYNAĞI TARIM VE HAYVANCILIK OLAN DAĞ İLÇELERİNİN ANCAK EKO-TURİZMLE KALKINABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilçe ziyaretleri kapsamında bereket sofrasını Orhaneli ilçesinde kurup, vatandaşlarla sohbet etti. Orhaneli ve Büyükorhan ilçelerinde devam eden ve yeni yılda yapılması planlanan projeleri değerlendiren Başkan Aktaş, ağırlıklı geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan dağ ilçelerinin ancak eko-turizmle kalkınabileceğini söyledi.

İlçelerde yaşanan sorunlar ve beklentileri yerinde görmek için başlattığı ilçe ziyaretlerini hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, güne sabah namazında Orhaneli ilçesinde başladı. İnegöl’den sonra Bursa’da da bir gelenek haline gelen ‘Bereket Sofrası’, Orhaneli Merkez Camii’nde kılınan sabah namazının ardından Orhaneli Belediyesi Lokali’nde kuruldu. Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nun da katıldığı etkinlikte sabah kahvaltısı yine simit, zeytin, peynir ve çayla yapıldı.

Kahvaltının ardından vatandaşların sorunlarını dinleyen Başkan Aktaş, dağ ilçelerine hizmet noktasında taş üstüne taş koyan tüm yöneticilere teşekkür etti. Hizmet noktasını daha da yukarılara taşımak için bütçe gerçeklikleri doğrultusunda gereken tüm çalışmaların yapılacağını ifade eden Başkan Aktaş, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Tarih boyunca Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını milletin arasına nifak tohumları ekilmeye çalışıldığını hatırlatan Başkan Aktaş, Türk Milleti’nin bu oyunlara gelmediğini, 80 milyonluk ülkenin dimdik ayakta olduğunu ifade etti.

Kurtuluş eko-turizmde

Bereket sofrasındaki vatandaş buluşmasının ardından Orhaneli Belediyesi binasına geçen Başkan Aktaş, burada da ilçede devam eden ve yeni yılda yapılması planlanan projeleri masaya yatırırdı. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Bülent Temelli’nin de katıldığı toplantıda, Büyükşehir ve Orhaneli Belediyesi bürokratları da hazır bulundu. Orhaneli ilçe stadyumuna tribün ve soyunma odaları, Meslek Yüksek Okulu’na çevre düzenlemesi ve meydan projesi üzerinde kalan binanın kamulaştırmasının yapılacağını dile getiren Başkan Aktaş, Karagöz Kırsal Turizm Projesi’nin ise Orhaneli için hayati önem taşıdığını kaydetti.

Orhaneli’nin Bursa’ya en yakın dağ ilçesi olduğunun altını çizen Başkan Aktaş, “Dağ ilçelerimizden Orhaneli’nde de yapımı devam eden ve 2018 yılı içinde programa alacağımız projeleri değerlendirdik. Bizim hizmet çıtasını daha yukarı çıkarmaktan başka bir derdimiz ve gayemiz yok. BUSKİ marifetiyle altyapı çalışmaları devam ediyor. Yolların asfaltlanması noktasında eksikler gideriliyor. Ancak bu bölge için eko-turizmi çok önemsiyorum. Bu nedenle Karagöz Kırsal Turizm Projesi, bölge için çok önemli. Bir an önce başlayıp, etap etap ilçeye kazandırılması halinde 1-2 yıl içinde ilçeye büyük bir hareket kazandıracağını düşünüyorum” diye konuştu.

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da Başkan Aktaş’ın İnegöl Belediye başkanlığından geliyor olmasının büyük bir avantaj olduğunu, ilçe belediyelerinin yaşadığı sorunları bildiğini hatırlatarak, “Burada yaptığımız toplantı da oldukça verimli geçti. Büyükşehir Belediyemizin de destekleriyle ilçemize çok güzel hizmetlerin kazandırılacağına inanıyorum” dedi.

Kaymakama ‘hayırlı olsun’ ziyareti

Başkan Aktaş, Orhaneli’nin ardından Büyükorhan ilçesine geçti ve burada ilk ziyaretine ilçeye yaklaşık 1,5 ay önce atanan Kaymakam Kutsal Baytak’a yaptı. Kaymakamlığın da gecesi gündüzü olmayan bir mesai gerektirdiğini, bu nedenle de bir kadın için zor olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, Kaymakam Baytak’a, BUSMEK kursiyerleri tarafından yapılan ipek üzerine Bursa siluetinin işlendiği bir tablo hediye ederek görevinde başarılar diledi.

Öncelikler belirleniyor

Büyükorhan’da devam eden ve yapılacak projelerle ilgili toplantı ise Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan Taş’ın odasında muhtarlar, meclis üyeleri, Büyükşehir ve Büyükorhan Belediye bürokratlarının katılımıyla yapıldı. Muhtarlardan gelen talepleri de tek tek dinleyen Başkan Aktaş, “Tüm ilçelerimizde olduğu gibi Büyükorhan ilçemizde hizmet çıtasını daha yukarılara nasıl taşırız bunun hesabını yapıyoruz. Bugüne kadar yapılanlar ve devam edenler var. Yapılması istenenler var. Talepler çok ancak kaynaklar sınırlı. Bunu bir bahane olarak görmüyoruz ancak bütçe gerçekliklerini de göz önünde bulundurmak zorundayız. İşin aciliyeti ve önemine göre bir planlama yapmak durumundayız. Ulaşım, altyapı, imar ve bölge ekonomisinin canlandırılmasına yönelik çalışmalar da bizim önceliğimiz olacak” diye konuştu.

Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan Taş da Büyükşehir Belediyesi’nin gerek altyapı gerekse ulaşım noktasında bugüne kadar önemli çalışmaları hayata geçirdiğini hatırlatarak, bunlar sonra ilçeye kazandırılacak çalışmalar nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 29.12.2017 | Okunma sayısı:2115

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu