Haberler

Cumhuriyet Caddesi’nde bir eser daha ayağa kalkıyor

Font Boyutu

 25 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

CUMHURİYET CADDESİ’NDE BİR ESER DAHA AYAĞA KALKIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TRAFİĞE KAPATILDIKTAN SONRA TRAMVAY ULAŞIMI VE CEPHE SAĞLIKLAŞTIRMA İLE KENTİN EN PRESTİJLİ CADDESİNE DÖNEN CUMHURİYET CADDESİ ÜZERİNDEKİ HARABE HALİNDEKİ CUMHURİYET DÖNEMİ SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ YAPIDA RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, RESTORASYON İÇİN KİRALAMA YÖNTEMİNİ UYGULADIKLARINI VE ÇALIŞMALAR BİTTİĞİNDE TARİHİ YAPININ SOSYAL KÜLTÜREL AKTİVİTELERİN YAPILACAĞI BİR MEKAN OLARAK BÖLGEYE DEĞER KATACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından trafiğe kapatıldıktan sonra tramvay ulaşımı ve cephe sağlıklaştırma ile kentin en prestijli caddesine dönen Cumhuriyet Caddesi üzerindeki harabe halindeki Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapıda restorasyon çalışmaları başlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyon için kiralama yöntemini uyguladıklarını ve çalışmalar bittiğinde tarihi yapının sosyal kültürel aktivitelerin yapılacağı bir mekan olarak bölgeye değer katacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Cumalıkızık Köyü, Sultan Külliyeleri ile Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Bursa’da, turizm pastasından alınacak payın daha da artırılması için restorasyon çalışmalarına hız verildi. 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda Bursa’ya önemli değerler katan Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde atıl halde duran bir değeri daha kente kazandırıyor. Tekel meydanı karşısında bulunan ve eskiden zemin katı fırın, üstteki iki katı da işyeri olarak kullanılan binanın sahibi ile kiralama karşılığı anlaşıldı. Restorasyon tamamlandığında sivil mimarlık örneği yapı, sosyal kültürel aktivitelerin yapılacağı bir merkez olarak bölgeye değer katacak.

Özellikle ana arterler üzerinde bulunan ve bakımsızlık nedeniyle görüntü kirliliğine yol açan sivil mimarlık örneği tüm yapıları ayağa kaldırmaya çalıştıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, binanın Bursa dışında yaşayan sahibine ulaşıp, anlaşmaya vardıklarını söyledi. Tarihi değerlerin kente kazandırılması için tahsis, kamulaştırma, kiralama, satın alma gibi tüm yöntemleri devreye aldıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Burada da kiralama yöntemini uyguladı. Restorasyonu yapacağız ve belli bir süre yapıyı biz kullanacağız. Tramvay hattı ve cephe düzenlemeleriyle Bursa’nın en güzel caddesi üzerindeki bu görüntü kirliliği de ortadan kalkmış olacak. Restorasyonun ardından burası sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılacağı önemli bir merkeze dönecek” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 25.09.2014 | Okunma sayısı:5045

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu