Haberler

Cumhuriyet Bayramı’nda ‘ipekböceği’ coşkusu

Font Boyutu

29 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

Cumhuriyet Bayramı’nda ‘ipekböceği’ coşkusu
- Bursa´da 29 Ekim coşkusu
- Bursa’da gerçekleştirilen ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu.
- Resmi geçit töreninde vatandaşlara tanıtılan ve Bursa’da ilk kez Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretimi yapılan yerli tramvay ipekböceği de törene damgasını vurdu.

BURSA – Bursa, Cumhuriyet’in 90. kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutladı. Heykel Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretilen ilk yerli tramvay ‘ipekböceği’ damgasını vurdu.

Bursa’da ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ kutlamaları, Heykel’deki Valilik binasında başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bayram tebriklerini kabul etti. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Heykel’deki Atatürk Anıtı önünde devam etti. Vali Karaloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Saldık ve Başkan Altepe, tören aracıyla vatandaşları selamlayarak halkın bayramını kutladı.
İstiklal Marşı’nın ardından okunmasının ardından Vali Münir Karaloğlu, Cumhuriyet’in birlik, esenlik, barış ve huzur içinde ilelebet yükselmesini ve gelişmesini dileyerek, “Cumhuriyet’imizin hepimize kazandırdığı en büyük hak vatandaşlıktır. Her geçen gün biraz daha geliştirerek kullandığımız bu hakkı 29 Ekim’de Cumhuriyet’in ilanına borçluyuz. Cumhuriyet, aynı zamanda eşit vatandaşlık hakkını kazanmamızın yıldönümüdür. Herkese, hepimize kutlu olsun, daim olsun. Cumhuriyet, empati rejimidir. Temel ilkesi çoğulculuktur, bütün hak ve özgürlükleri hukuk garantisine alan, azınlığın da çoğunluğun da hakkını koruyan, birlikte yaşama kültürüdür. Bugün el birliğiyle inşa ettiğimiz huzur, güven ve istikrarda Ulu Önder Atatürk’ün, 7 cephede şehit düşen atalarımız ve gazilerimizin büyük payı var. Onları minnetle anıyorum. İyi ki vardılar, iyi ki Cumhuriyet var. Cumhuriyet’imiz ilelebet barış ve esenlik içinde büyüsün” diye konuştu.
Öğrencilerin, günün anlam ve önemini belirten şiirler okuduğu törenlere vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Çocuklarını alan veliler, Türk Bayrakları eşliğinde töreni ilgiyle izledi. Halk oyunları gösterileriyle de renklenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının resmi geçit törenine de Bursa’da ilk kez Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretimi yapılan yerli tramvay İpekböceği damgasını vurdu. Tramvayı ilgiyle izleyen bazı vatandaşlar, ipekböceğinin fotoğraflarını da çekti. Tören, Cumhuriyet Caddesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşle sona erdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 29.10.2013 | Okunma sayısı:5767

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu