Haberler

´CUMARTESİ SOHBETLERİ PROF.DR. SADETTİN ÖKTEN’LE BAŞLADI

Font Boyutu

06 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

´CUMARTESİ SOHBETLERİ PROF.DR. SADETTİN ÖKTEN’LE BAŞLADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURFAŞ VE TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ BURSA ŞUBESİ TARAFINDAN ORTAKLAŞA ORGANİZE EDİLEN ´CUMARTESİ SOHBETLERİ´NİN İLK KONUĞU, PROF.DR. SADETTİN ÖKTEN OLDU.
- BURSALILAR´A ´MEDENİYET ÜZERİNE´ KONULU BİR KONFERANS VEREN PROF.DR. ÖKTEN, TOPLANTININ SONUNDA KENDİSİNE YÖNELTİLEN SORULARI DA CEVAPLANDIRDI

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, BURFAŞ ve Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi tarafından ortaklaşa organize edilen ´Cumartesi Sohbetleri´nin ilk konuğu, Prof.Dr. Sadettin Ökten oldu. Bursalılara ´Medeniyet Üzerine´ konulu bir konferans veren Prof.Dr. Ökten, toplantının sonunda kendisine yöneltilen soruları da cevaplandırdı.

Her hafta farklı bir tanınmış simayı ağırlayacak olan ´Cumartesi Sohbetleri´nin ilki, Emir Buhari Kültür Merkezi´nde gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, BURFAŞ Genel Müdürü Mustafa Çaltılı ve çok sayıda Bursalının katıldığı sohbette, Prof.Dr. Sadettin Ökten tarafından medeniyet tasavvurunun genel bir panoraması çizildi. Medeniyette asıl olanın insanın yetişmesi olduğunu kaydeden Prof.Dr. Ökten, insan düşüncesinin ve hayal dünyasının önemine değindi. Sohbetinde Türk-İslam Medeniyeti ile Batı Medeniyeti´ni de kıyaslayan Prof.Dr. Ökten, Türkiye´ye has özellikleri ayrıntılarıyla anlattı.

Prof.Dr. Sadettin Ökten, Türkiye´de İmam Hatip liselerini kuran ve müdürlüğünü yapan Merhum Celalettin Ökten´in oğlu olarak biliniyor. İlki Prof.Dr. Sadettin Ökten´le başlayan etkinlikte; 12 Ocak´ta Mehmet Doğan ´Din ve Medeniyet´, 19 Ocak´ta Hüseyin Kutlu ´Klasik İslam Sanatlarımız´ ve 26 Ocak´ta da Mustafa Armağan ´Osmanlı´yı kuran şehir Bursa´ konulu sohbetler gerçekleştirilecek. Cumartesi Sohbetleri´ne Şubat ve sonraki aylarda konuk olacak kişiler, periyodik olarak kamuoyuna duyurulacak.
Sohbetin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, Prof.Dr. Sadettin Ökten´e günün anlam ve önemine binaen Ulucami kitabı hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

 

Tarih: 06.01.2013 | Okunma sayısı:6004

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu