Haberler

ÇOCUK MECLİSİ YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

Font Boyutu

 Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi 10’uncu Seçimli Genel Kurulu’nda başkanlık için yarışan 3 adaydan 48 oy alan Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Onur Tarlabölen, Meclis Bakanlığı’na seçildi.

Katılımcı yönetim anlayışını toplumun tüm kesimlerine yaymayı amaçlayan Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin genel kurulu Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Başkanlık Binası’nda yapıldı. Katılımın yoğun olduğu genel kurulda Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Tahsin Bulut da çocukları yalnız bırakmadı.

“Dürüst ve ahlaklı olun”
Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, genel kurulda yaptığı konuşmada çocuklara nasihatlerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi’nin kenti daha yaşanabilir bir hale getirmek için çalışmalar yaptığını dile getiren Pala, “Bursa’yı sahiplenin. Ulaşımdan altyapıya kadar gördüğünüz eksiklikleri düzetmek için fikirlerinizi ortaya koyun. Tüm bunları yaparken, kesinlikle yalan söylemek yok. İyi, dürüst, ahlaklı, temiz insan olmak için uğraş gösterin. Yaşadığınız kente sahip çıkmak için öncelikle o kentin değerlerini bilmelisiniz. Bursa gerek tarihi gerekse sanayi ve kültür değerleriyle Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. Bu kentin tüm değerlerine sahip çıkın” dedi.

“Sizin de söz hakkınız var”
Genel Kurulun divan başkanlığını yapan Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Tahsin Bulut da Çocuk Meclisi’nin çok önemli bir fonksiyonu bulunduğunu hatırlattı. Salonu dolduran çocuklara seslenen Bulut, “Demokratikleşme sürecinde toplumun her kesimi hak arama mücadelesi verirken, bu mücadelede sizler de önemli bir yer tutuyorsunuz. Karşılaştığınız sorunlarla ilgili sizlerde söz söylemelisiniz. Böylelikle kent yöneticileri çocuklarla ilgili yapılması gerekenleri sizin katılımlarınızla gerçekleştirecektir” diye konuştu.

“Yeni başkan Tarlabölen”
Genel Kurulda Orhanbey ilköğretim okulu öğrencisi İbrahim Bilik, Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Onur Tarlabölen ve Namık Kemal İlköğretim Okulu öğrencisi Muhammet Engin Başkanlık için yarışırken, Yürütme Kurulu’na ise 24 kişi adaylık başvurusu yaptı. Toplam 100 üyenin oy kullandığı seçimlerde 48 oy alan Mustafa Onur Tarlabölen, meclisin yeni başkanı oldu. Geçen dönem yürütme kurulunda görev aldığı için yeterli deneyime sahip olduğunu belirten Tarlabölen, “Faaliyetlerimizi daha geliştirerek sürdüreceğiz. Özellikle köy okullarımıza yönelik yardım çalışmalarına ağırlık vereceğiz” dedi.

Yürütme kurulu belirlendi
Çocuk Meclisi Yürütme Kurulu’nun asil üyeleri şu isimlerden oluştu: Ceren Bilgin, İrem Köse, Gamze Altın, Canan Aydın, Mert İlgin, Melike Altın, Abidin Durmuş, Melek Şen, Eda Hasar ve Hilal Aksel.
Seçimlerde, Yusuf Ekdemir, Halil Şen, Hüseyin Güllü, Berna Nilay Ülker, Sedef Keren, Meryem İnal, Kaan Ali Günaydın, Selinay Yıldızhan, Soner Soybelli ve Zeynep Aslı Büber ise Yürütme Kurulu yedek üyeliğine seçildi.

Tarih: 16.01.2010 | Okunma sayısı:8565

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir