Haberler

“ÇOCUĞUMA DOKUNMA”

Font Boyutu

31 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

“ÇOCUĞUMA DOKUNMA”
- BURSA KENT KONSEYİ VE BURSA ÇOCUK İSTİSMARINI ÖNLEME VE REHABİLİTASYON DERNEĞİ İŞBİRLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN PANELDE, ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI KONUSU MASAYA YATIRILDI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi ve Bursa Çocuk İstismarını Önleme ve Rehabilitasyon Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen panelde, cinsel istismara uğrayan çocukların yüzde 50’sinde travma sonrası stres bozukluğu görüldüğü vurgulandı.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Başkanlık Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Çocuk İhmal ve İstismarı’ konulu toplantıya, Bursa Çocuk İstismarını Önleme ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Ersin Kahrıman, Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Bengü Kayatürk ve Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Mustafa Avcı konuşmacı olarak katıldı.
Bursa Çocuk İstismarını Önleme ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Ersin Kahrıman, ‘istismar tipleri’, ‘uygulama şekilleri’, ‘çocuk istismarı konusundaki gerçekler’ başlıklarında bir konuşma yaptı. Çocuk istismarını, ‘0-18 yaş grubundaki çocuğun sağlığını, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimini olumsuz etkileyen yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek veya bilmeyerek çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü harekete maruz kalması’ olarak tarif eden Kahrıman, fiziksel, cinsel, duygusal, ekonomik ve ihmal şeklinde olmak üzere 5 çeşit istismar tipi olduğunu söyledi. Kahrıman, “Cinsel istismara uğrayan çocukların yüzde 50’inde travma sonrası stres bozukluğu görülmektedir. Ayrıca depresyon, düşük benlik saygısı, intihar davranışları, damgalanmışlık hissi, alkol ve madde kullanımı da görülmektedir. İstismara maruz kalan çocuklarda kız-erkek oranı da birbirine yakındır. İstismarcıların yüzde 96’sı erkek, yüzde 80’i de çocuğun tanıdığı birisi olmaktadır” dedi.
Duygusal istismarın çocukların ruhsal sağlığını etkilediğini belirten Kahrıman, “Örneğin 5 yıldır evli olan bir çift, 3 yaşındaki çocuklarının önünde devamlı kavga etmektedir. Bir gün böyle bir tartışmanın ardından çift, çocuklarını evde uzun süre bulamıyor. Uzun bir aramadan sonra çocuklarını, balkonun bir kenarında yere oturmuş elleriyle kulaklarını tıkamış halde buluyor” diye konuştu.
Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Bengü Kayatürk ise istismar sonrasında çocukların ve ailelerin durumu hakkında bilgiler verdi. Çocuk örselemesinin ve ihmalinin toplumsal bir yara olduğunu anlatan Kayatürk, bu sıkıntının çözümünde hekimlere görev düştüğünü ifade etti. Çocuklarında ani davranış değişikliği, içe kapanma, cinsel söylemlerde artma gibi durumlar gören ailelerin vakit kaybetmeden uzman desteği almasını öneren Kayatürk, vatandaşların çevrelerinde fiziksel, duygusal istismara uğrayan ya da ihmal edilen çocuklara da duyarsız kalmamasını, gerekli yerlere müracaat etmesini tavsiye etti. Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Mustafa Avcı ise şiddet, ihmal ve istismarın suçla ilişkisi konularında bilgiler verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 31.05.2011 | Okunma sayısı:6551

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir