Haberler

Cilimboz’da dönüşüm tamamlandı

Font Boyutu

 10 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

CİLİMBOZ’DA DÖNÜŞÜM TAMAMLANDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN 2010 YILINDA YAŞANAN SEL BASKINININ ARDINDAN SULAR ALTINDA KALAN CİLİMBOZ DERESİ ÇEVRESİNDE EVLERİN YIKILMASIYLA BAŞLATILAN DÖNÜŞÜMÜN İKİNCİ ETABI OLAN ALACAHIRKA PARKI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KAMULAŞTIRMA, DERE ISLAH, REKREASYON ALANI VE PARK İLE BİRLİKTE TOPLAMDA 7 BİN 700 METREKARE ALANDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇALIŞMALARIN 9,4 MİLYON TL’YE MAL OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında yaşanan sel baskınının ardından sular altında kalan Cilimboz Deresi çevresinde evlerin yıkılmasıyla başlatılan dönüşümün ikinci etabı olan Alacahırka Parkı törenle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kamulaştırma, dere ıslah, rekreasyon alanı ve park ile birlikte toplamda 7 bin 700 metrekare alanda gerçekleştirilen çalışmaların 9,4 milyon TL’ye mal olduğunu söyledi.

Bursa’da 2010 yılı Ekim ayında yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinin ardından öncelikli olarak sel baskının yaşandığı Cilimboz Deresi çevresinde sağlıklaştırma çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, 45 parselde kamulaştırma çalışmalarını tamamlayan, sular altında kalan binaları yıkmıştı. Derenin her iki yanında kalan binaların ortadan kaldırılmasıyla Alacahırka ve Pınarbaşı Mahalleleri arasındaki çirkin yapılaşma görüntüsü ortadan kalkarken, bölge ayrıcalıklı bir rekreasyon alanına kavuşmuştu. Projenin ikinci etabı olan yolun alt kısmındaki park çalışmaları da tamamlandı. İçinde yeşil alan, çocuk oyun grupları ve spor alanlarının bulunduğu Alacahırka Parkı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sına Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ile çok sayıda davetli katıldı.
Yeniden yeşil Bursa
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 17 ilçenin bağlanması ile birlikte Büyükşehir’in sorumluluklarının da arttığını hatırlatarak, sahillerden Uludağ’a, spor tesislerinden ulaşıma, alt yapıdan tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini söyledi. Açılışı yapılan Alacahırka Parkı’nın da önemli bir altyapı ve kentsel dönüşüm projesi olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bu bölge her yağmurdan sonra sel baskınlarının yaşandığı hatta bir kişinin de yaşamını yitirdiği bir bölge. Sel baskınının ardından sular altında kalan binaları kamulaştırıp, yıkmıştık. Derenin her iki yakası rekreasyon alanları, yeni köprüler ve aydınlatma sistemleriyle ayrıcalıklı bir bölge halini aldı. Projenin ikinci etabını da park olarak Alacahırka’ya kazandırıyoruz. Yaptığımız düzenlenmiş yeşil alan çalışmaları ile Bursa yeniden yeşili ile anılar bir kent haline geliyor. Sadece Hüdavendigar parkına diktiğimiz binlerce ağaç için 6 milyon TL harcadık. Bekleyecek zamanımız olmadığı için 15- 20 yıllık yetişmiş ağaçları yurt içi ve yurtdışından getirip, parklarımızı yeşillendiriyoruz. Alacahırka’ya iki etap halinde kazandırdığımız toplamda 7 bin 700 metrekarelik alanı kapsayan kamulaştırma, dere ıslah, rekreasyon alanı ve park için 9,4 milyon TL harcadık” diye konuştu.

5 ayda 75 milyonluk kamulaştırma
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da seçimlerin ardından bu güne kadar yaptıkları kamulaştırmalara 75 milyon TL harcadıklarını söyledi. Bursa gibi yoğun yapılaşmanın olduğu bölgelerde hizmetlerin ancak yıkımlarla bölgelere kazandırıldığını ifade eden Dündar, “İklim değişikliklerine paralel olarak artan yağışlar, çarpım ve plansız yapılaşmanın yoğun olduğu bu bölgeye bir an önce el atılmasını zorunlu hale getirdi. Bölgeye kazandırılan bur hizmet nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Alacahırka Mahallesi Muhtarı Fevzi Dursun da mahallenin çehresini değiştiren çalışmalar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Alacahırka Parkı, Başkan Altepe ve protokol üyelerinin kurdeleyi kesmesinin ardından hizmete açıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.09.2014 | Okunma sayısı:4513

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu