Haberler

Font Boyutu

Çiftçi Büyükşehir´le dünya pazarlarına açılacak

06 ŞUBAT 2016

BASIN BÜLTENİ

ÇİFTÇİ BÜYÜKŞEHİR’LE DÜNYA PAZARLARINA AÇILACAK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ARMUT, SİYAH İNCİR, ŞEFTALİ, ZEYTİN GİBİ MARKA ÜRÜNLERİN DÜNYA PAZARLARINDA DAHA GENİŞ YER BULABİLMESİ HEDEFİYLE, KURULACAK ÜRÜN TOPLAMA AMBALAJLAMA VE İHRACAT MERKEZİ İÇİN SON TEKNOLOJİ TARIM MAKİNELERİNİ BURSA’YA GETİRİYOR.
- DÜNYANIN EN BÜYÜK VE ÖNEMLİ TARIM FUARLARINDAN BERLİN TARIM FUARI’NI GEZEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARIMSAL KALKINMANIN SAĞLANMASI HEDEFİYLE SATIN ALMAYI PLANLADIKLARI SON TEKNOLOJİ TARIM MAKİNELERİNİ İNCELEDİ.
- BURSA’DA ÜRETİLEN TARIM ÜRÜNLERİNE YENİ PAZAR ARAYIŞLARINDA OLAN BAŞKAN ALTEPE, BERLİN HALİ’Nİ GEZEREK, TALİP EDİLEN ÜRÜNLER, ÜRÜN STANDARTLARI VE PAKET VE AMBALAJ ÇEŞİTLERİ HAKKINDA BİLGİLER ALDI.

BERLİN/ ALMANYA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, armut, siyah incir, şeftali, zeytin gibi marka ürünlerin dünya pazarlarında daha geniş yer bulabilmesi hedefiyle, kurulacak ürün toplama ambalajlama ve ihracat merkezi için son teknoloji tarım makinelerini Bursa’ya getiriyor. Dünyanın en büyük ve önemli tarım fuarlarından Berlin Tarım Fuarı’nı gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarımsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle satın almayı planladıkları son teknoloji tarım makinelerini inceledi. Bursa’da üretilen tarım ürünlerine yeni pazar arayışlarında olan Başkan Altepe, Berlin Hali’ni gezerek, talip edilen ürünler, ürün standartları ve paket ve ambalaj çeşitleri hakkında bilgiler aldı.

Kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle bugüne kadar ağırlıklı olarak fide fidan, arı kovanı, buzağı kulübesi, sera naylonu, yem ve yem bitkisi tohumu, salça ve malç serme makinesi gibi desteklerle çiftçinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, Bursa’da üretilen marka ürünlerin dünya pazarlarında daha geniş yer bulması için de çalışmalara hız verdi. Dünya pazarlarının aradığı kalitede üretim, ambalajlama ve pazarlama konusunda da Tarım A.Ş aracılığıyla önemli yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, Gürsu’daki sebze halinin bulunduğu alanı da tarımsal ihracat merkezi haline getiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Tarım A.Ş Genel Müdürü Ali Gülbay ile birlikte dünyanın alanında en önemli fuarlarından olan Berlin Tarım Fuarı’nı gezerek, Gürsu’daki ürün ihracat merkezine kurulacak son teknoloji tarım makinelerini yerinde inceledi. Ürün ayıklamadan ambalajlamaya kadar alandaki makinelerin çalışma sistemi hakkında üretici firmalardan bilgiler alan Başkan Altepe, çok yakında bu son teknoloji makinelerin Bursa’da olacağını söyledi.

Dünya pazarlarında yer bulacağız
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, raylı sistem araçları ve uçak üretimi gibi ileri teknoloji sanayinin desteklenmesinin yanında tarımsal kalkınmanın sağlanması için de önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi. Bursa’da üretilen ürünlerin en güzel şekilde değerlendirilmesi ve dünya pazarlarında daha geniş yer bulmasını amaçladıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Berlin Fuarı bu alanda dünyanın en önemli fuarlarından biri. Biz de hem sektörde kullanılan teknolojik makineleri görmek hem de sektör temsilcileriyle tanışmak için fuarı gezdik. Alacağımız bu makinelerle ürünü daha alırken belli özelliklere göre ayırmış olacağız. Gürsu’ya kuracağımız son sistemlerle de ürünlerimiz Büyükşehir Belediyesi güvencisi ve Tarım A.Ş markasıyla dünya pazarlarında yer bulacak” dedi.

Çiftçimiz kazanacak
Yaptıkların yatırımlarda Büyükşehir Belediyesi’nin değil tüm Bursa çiftçisinin kazancı olacağını belirten Başkan Altepe, “Bizim tek hedefimiz var. O da çiftçimiz daha kaliteli üretim yapıp, daha çok kazanması. Bursa olarak zaten şeftali, armut, siyah incir, zeytin gibi marka tarım ürünlerimiz var. Biz daha kaliteli üretim ve ambalajlama ile bu ürünlere yeni pazarlar bulmayı hedefliyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım gücü ve Tarım A.Ş’nin marka güvencesiyle malımızı daha iyi değerlendirip, çiftçimizin refah seviyesini yükseltmek tek amacımız” diye konuştu.

Dünya büyük bir pazar
Fuarın ardından Berlin Sebze Meyve Hali’ni de gezen Başkan Altepe, büyük çoğunluğunu Türk esnafın oluşturduğu Hal’de hangi tür ürünlerin rağbet gördüğü, nasıl ambalajlar istendiği gibi konularda bilgiler aldı. Talep doğrultusunda kaliteli üretimle bütün pazarlara girmenin mümkün olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Dünya büyük bir pazar. Yeter ki istenilen standartlarda üretim yapıp, o standartlarla ürünlerimizi ambalajlayalım. Bu açılan Büyükşehir Belediyesi ve Tarım A.Ş. büyük bir avantaj. Tesislerimizi hızla kuruyoruz. Ürünlerimizin tüm kriterlere uyun olduğunu garanti altına almak ve gönül rahatlığı ile alınıp, satılabilmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 06.02.2016 | Okunma sayısı:3790

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu