Haberler

ÇEVRE DÜZENİ ÇALIŞTAYI BAŞLADI

Font Boyutu

 8 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

ÇEVRE DÜZENİ ÇALIŞTAYI BAŞLADI
- BURSA KENT KONSEYİ BÜNYESİNDE ‘BURSA 1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI’ İLE İLGİLİ ÇALIŞMAK ÜZERE OLUŞTURULAN ÇALIŞMA GRUPLARI, İLK TOPLANTILARINI ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİRDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi öncülüğünde hazırlıkları sürdürülen ‘Bursa 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’ çalıştayının ilk toplantısı, Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bursa Valiliği koordinasyonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresi tarafından, 5302 sayılı yasanın 6/b maddesi kapsamında yürütülen ‘Bursa 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın yeniden hazırlanması konusunda çalışmalarını sürdüren Bursa Kent Konseyi, 5 çalışma grubuyla faaliyetlerine devam ediyor.
Planlamanın temel politikalarının belirlenmesi noktasında çalışmalar yapmak üzere konut, sanayi, turizm, ulaşım ve tarım başlıklarında oluşturulan 5 çalışma grubu, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde toplantılarına başladı.

Kentin anayasası hazırlanıyor
‘Bursa 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı’ ile ilgili mevcut durumun ele alındığı ilk toplantıda yapılanları anlatan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, “Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi olarak Türkiye’ye örnek bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Kent ve insan hayatını etkileyen bu çalışma kapsamında 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı çalıştay hazırlıklarını sürdürüyoruz. Bursa’da geçmiş dönemde hazırlanan planların zaman içinde eksik olduğu anlaşıldı ve yenileme kararı alındı. Bursa Kent Konseyi olarak halkın da konuyla ilgili görüşlerine yer veren, ‘kentin anayasası’ olarak ifade edilen imar planı değişikliğinin hazırlığını ve çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

Raporlar meclise sunulacak
Bursa’da çok güçlü ve bilinçli olan sivil toplum kuruluşlarının da konuya hassasiyet duymalarını ve Bursa’ya sahip çıkmalarını isteyen Pala, “‘Bursa 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’ çalıştayı kapsamında 5 ayrı grup oluşturduk. Önerilen fikirler ve yapılan hazırlıklar rapor halinde Büyükşehir Belediyesi’ne ve Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak ve meclis gündeminde göz önünde tutulması gereken noktalara dikkat çekilmiş olacak” diye konuştu.
Pala, Bursa Kent Konseyi olarak demokratik sistemde görev yapmanın bilincini taşıdıklarını da sözlerine ekledi.
Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Battal Keskin ise konuyla ilgili yaklaşık 7 aydır hazırlık yapıldığını ifade ederek, çalıştay sonunda elde edilecek olan Çevre Düzeni Planı Çalıştay Raporu’nun Bursa İl Genel Meclisi ve Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderileceğini vurguladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 08.10.2010 | Okunma sayısı:6914

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu