Haberler

Çevre bilinci için ‘atıklarla yolculuk’

Font Boyutu

 22 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN ‘ATIKLARLA YOLCULUK’
- ÇEVRE YATIRIMLARIYLA GELECEĞİN SAĞLIKLI KENTİNİ YENİDEN İNŞA EDEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YENİ NESLİN ÇEVRE KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ OLMASI AMACIYLA FARKLI SOSYAL PROJELERE İMZA ATIYOR.

BURSA – Çevre yatırımlarıyla geleceğin sağlıklı kentini yeniden inşa eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, yeni neslin çevre konusunda daha bilinçli olması amacıyla farklı sosyal projelere imza atıyor.

Bursa’ya yeni yeşil alanlar kazandırmak, sanayi tesislerinin atıklarını kontrol altına almak başta olmak üzere birçok uygulamayı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, çevreye duyarlı bir nesil yetişmesi amacıyla eğitim çalışmalarına da ağırlık veriyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın Uludağ Üniversitesi işbirliğinde Büyükşehir Belediyesi Çocuk Merkezi’nde eğitim gören çocukların katılımıyla yürüttüğü ‘Atıklarımızla Yolculuk Projesi’, TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programınca kabul edilen 78 proje arasında tek büyükşehir belediyesi projesi olma özelliği taşıyor. Toplamda 60 çocuğun katıldığı ve 3 grup halinde yapılan eğitim çalışmalarında her grupta 18 ayrı etkinlik gerçekleştiriliyor. Ekim ayında başlayan ve önümüzdeki yıl Temmuz ayında sonlanacak proje kapsamında, deneyler, drama etkinlikleri, saha gezileri, gözlem faaliyetleri ve atölye çalışmalarıyla çocukların görerek, tartışarak ve uygulayarak atıkların nasıl oluştuğu ve bertaraf edildiği konusunda bilinçlenmeleri sağlanıyor.

Bu proje ile aktif öğrenme tekniğinin en iyi şekilde uygulandığını ve çocukların bizzat uygulayarak ve yaşayarak öğrenme imkanı bulduğunu belirten Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bahattin Kuşoğlu, Hamitler Katı Atık Depolama Sahası, Geri Dönüşüm Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi ve İçme Suyu Arıtma Tesislerini gezen çocukların sistemin işleyişini bizzat yerinde gördüklerini kaydetti. Proje kapsamında, ‘eski gazetelerden kağıt yapımı’, ‘evimizdeki atıkları inceliyoruz’, ‘geri kazanımı öğreniyoruz’, ‘çevre dostu oyuncak yapıyoruz’, ‘kompost yapıyoruz’, ‘depolama alanımızı inşa ediyoruz’, ‘evimizde tehlikeli atık var’, ‘çevre dostları tanışıyor’, ‘yeşil TV’, ‘çevre şarkımız’ ve ‘çevre dostu olmak kolay mı?’ gibi etkinliklerle çocukların projeye aktif alarak katılımı da sağlanıyor.
Projede uzman olarak görev alan Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Sevil Çalışkan Eleren, genelde üniversitelerin başvurduğu ve yürütücü olduğu TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı’na Bursa Büyükşehir Belediyesinin projesinin kabul edilmesinin Bursa adına sevindirici olduğunu söyledi. Projede ayrıca Uludağ Üniversitesi’nden Doç. Dr. Güray Salihoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Nagihan Oğuz Duran da uzman olarak görev alıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.11.2013 | Okunma sayısı:2990

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir