Haberler

Çaylar artık Mahfel’de içilecek

Font Boyutu

14 EKİM 2013

Çaylar artık Mahfel’de içilecek
- “Mahfel, Bursa’ya bayram hediyesi oldu”
- Mahfel gerçek kimliği ile yeniden hizmette
- İl Genel Meclisi tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen Mahfel, aslına uygun kimliği ile yeniden Bursalıların hizmetine açıldı.
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın tarihi kimliği açısından önemli bir değerinin daha hizmete açıldığını ve Mahfel’in Bursalılara ‘bayram hediyesi’ olduğunu söyledi.
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Bursa’da gençliğini geçirenler Mahfel’i çok iyi bilirler. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tarihi mekanı aslına uygun şekilde vatandaşların hizmetine sunduğu için tebrik ediyorum” dedi.

BURSA – İl Genel Meclisi tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen Mahfel, aslına uygun kimliği ile yeniden Bursalıların hizmetine açıldı.

Bursa’yı fiziki açıdan yenilerken, bir yandan da kentin değerlerini gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın gözbebeği olan Mahfel’i sosyal tesis olarak kente kazandırdı. Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm bakım, onarım ve düzenleme çalışmaları yapılan Mahfel, Kurban Bayramı arefesinde yapılan törenle Bursalıların hizmetine açıldı.

“Bursa için tarihi bir gün”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mahfel’in Bursa’nın tarihinde çok değerli bir yere sahip olduğunu söyleyerek, “Bugün, Bursa için tarihi bir gün. Bursa’nın tarihi kimliğinde önemli bir kent ziyneti olan Mahfel, Setbaşı’nda her zaman önemli bir buluşma noktası olmuş, Bursa’nın gözbebeğidir. 1800’lü yıllardan bu yana kentin önemli noktalarından biri olan Mahfel’i yeniden düzenleyerek, sosyal tesis olarak hizmete açıyoruz” dedi.
Mahfel’in Büyükşehir Belediyesi’ne devri konusunda destek veren herkese teşekkür eden Başkan Altepe, “Kent gündeminin önemli gündem maddelerinden biri olan ve nasıl işletileceği tartışma konusu olan Mahfel, İl Genel Meclisi kararı ile Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Mahfel, bayram hediyesi olarak Bursa’ya kazandırıldı. Bu sayede Büyükşehir Belediyesi olarak da kente kazandırdığımız 27. sosyal tesis vatandaşların hizmetine sunuldu” diye konuştu.
Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin kentin değerlerini öne çıkaran faaliyetlerine devam ettiğini de belirterek, “Bursa’nın nabzı hep Mahfel’de attı. Heykel’de tur atıp Mahfel’de dinlenmek, soluklanmak, bir çay içmek tüm Bursalıların keyfidir. Mahfel’in Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisinin ardından 15 gün içinde gece gündüz çalışarak çatıdan tabana kadar tüm bina yenilendi. Mahfel, özgün kimliğiyle kente kazandırıldı” şeklinde konuştu.

Çelik’ten Altepe’ye teşekkür
Mahfel’in açılış törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’daki gelişmeleri özetlediği açıklamasında, Mahfel’in önemine dikkati çekti. Bakan Çelik, Bursa’da gençliğini geçirenlerin Mahfel’i çok iyi bildiğini ifade ederek, “Tekel binasına karşılık olarak alınan Bursa’daki 4 binadan biri olan Mahfel için en doğru karar nasıl hizmet verirse versin kamu adına yarar sağlamasıydı. Mahfel, buraya hizmet olarak döndü. Bu süreçte Bursalı bir kardeşiniz olarak çorbada tuzumuz olduğu için çok mutluyum. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tarihi mekanı aslına uygun şekilde vatandaşların hizmetine sunduğu için tebrik ediyorum” diye konuştu.

Mahfel, aslına uygun olarak yenilendi
İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, İl Genel Meclisi’nin kapanmasına az bir zaman kaldığını belirterek, Mahfel’in Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Büyükşehir’e tahsisinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Akdemir, binanın aslına uygun şekilde kullanımının da önemli olduğunu söyledi.
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de Mahfel’in Bursa için önemine dikkat çeken bir şiiri vatandaşlarla paylaşarak, mekanı bayram arefesinde hizmete sunan Başkan Altepe’yi tebrik etti.
Konuşmaların ardından Başkan Altepe, binanın tahsisine emek veren İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir’e plaket verdi. Karaağaç Mahallesi Muhtarı Sema Pamukçular da Mahfel’i kente kazandıran Başkan Altepe’ye çiçek; Muhtarlar Odası Başkanı ve Namazgah Mahallesi Muhtarı Nedim Serbestol ise mekana dair eski bir fotoğraf verdi. Tören, Mahfel’in açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından mekana özgü lezzetlerden çay ve simit ikramıyla sona erdi. Mahfel’in açılış töreni, kentin merkezi ve yerel yönetim temsilcileri ile milletvekillerini ve siyaset camiasının önemli isimlerini bir araya getirdi.

Bursalıların buluşma noktası
Mahfel, ilk olarak 1870’de Vorpahnam Gazinosu adıyla hizmet vermeye başladı. Kurtuluş Savaşı’na kadar gayrimüslimler tarafından işletilen, Türklerin eline geçmesiyle birlikte ‘Cumhuriyet Aile Çay Bahçesi’ adını alan, 12 Kasım 1913’te ise Türk Ocağı’nın Bursa Şubesi’nin kuruluş binası olan Mahfel, bilinen 150 yıla yakın tarihi boyunca Bursalıların önemli buluşma noktalarından biri oldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 14.10.2013 | Okunma sayısı:10283

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu