Haberler

Çarşıda mutluluk değişimden geçiyor

Font Boyutu

15 ARALIK 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇARŞIDA MUTLULUK DEĞİŞİMDEN GEÇİYOR

  • BURSA TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BİRLİĞİ (BTÇHB) ESNAFIYLA BİR ARAYA GELEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, ÇARŞIDA MUTLULUĞUN DEĞİŞİME AYAK UYDURMAKTAN GEÇTİĞİNİ İFADE ETTİ.
  • İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’İN ORTASINDA KALAN BURSA’NIN TRANSİT GEÇİŞ OLARAK MÜTHİŞ BİR POTANSİYELİ OLDUĞUNU VURGULAYAN BAŞKAN AKTAŞ, ÜRÜN GAMINI TÜKETİME ENDEKSLEYEN ESNAFLA BİRLİKTE TURİZMDE DİNAMİK BİR HAVA YAKALAYACAĞINI SÖYLEDİ.
  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BURSA TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİYLE İLGİLİ TASARRUFUNUN GEÇMİŞTEN GELEN GELENEKLE ARTARAK SÜRECEĞİNİ BELİRTEN BAŞKAN AKTAŞ, ESNAFIN KENDİSİNİ YENİLEMESİ VE ALIŞVERİŞ DÜZENİNİN SAĞLANMASI YÖNÜNDE GEREKEN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAYA HAZIR OLDUKLARINI AÇIKLADI.

BURSA - Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇHB) esnafıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çarşıda mutluluğun değişime ayak uydurmaktan geçtiğini ifade etti. İstanbul, Ankara ve İzmir’in ortasında kalan Bursa’nın transit geçiş olarak müthiş bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, ürün gamını tüketime endeksleyen esnafla birlikte turizmde dinamik bir hava yakalayacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi çarşı ve hanlar bölgesiyle ilgili tasarrufunun geçmişten gelen gelenekle artarak süreceğini belirten Başkan Aktaş, esnafın kendisini yenilemesi ve alışveriş düzeninin sağlanması yönünde gereken her türlü tedbiri almaya hazır olduklarını açıkladı.

Başkan Aktaş, BTÇHB esnafıyla bir araya gelerek taleplerini aldı. Tarihi belediye binasında yapılan görüşmede, esnafın sıklıkla üzerinde durduğu otopark, temizlik ve yönetim sıkıntıları dile getirildi.

Zamana ayak uydurmak gerekli

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, esnaf temsilcilerine yönelik konuşmasında, Bursa’nın turizm potansiyeline ve kent ile çarşı esnafının bu anlamda alacağı pozisyona değindi. Bundan 40 yıl önce popüler olan ve talep edilen bir ürünün ya da meslek seçiminin bugün herhangi bir geçerliliğinin olmayabildiğini ifade eden Başkan Aktaş, başarı ve mutluluk için muhakkak surette güncellenmek, zamana ayak uydurmak gerektiğini kaydetti. Hayattaki birçok şey gibi Bursa’nın da değiştiğini, eskinin sınırlı ulaşımına sahip kentin son 10 küsur yılda yapılan yatırımlarla adeta bir ana arter konumuna geldiğini kaydeden Başkan Aktaş, şehir kültürünün de bu oranda geliştiğini kaydetti. Kara yolları, hızlı trenler, deniz ulaşımı yatırımları derken İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin arasında kalan Bursa’nın son zamanlarda dikkat çekici bir ziyaretçi trafiği yoğunluğuna kavuştuğunu anlatan Başkan Aktaş, bunun iyi değerlendirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Müthiş potansiyel

Bugün dünyada birçok şey gibi alışveriş trendinin de kabuk değiştirdiğini, gelişmiş ülkelerde kapalı AVM’lerin yerine tarihi mekanlarda açık alışverişlerin tercih edildiğini vurgulayan Başkan Aktaş, Bursa’daki tarihi çarşıların da bu anlamda müthiş bir potansiyeli bünyesinde barındırdığını belirtti. Esnaf temsilcilerine sahip olunan bu avantajı iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunan Başkan Aktaş, “Değişir de ürün gamınızı geliştirirseniz, vatandaşın talebine yönelik ürünler satarsanız, çalışma saatlerinizi ona göre düzenlerseniz ben eminim ki emeklerinizin karşılığını alırsınız. Bizler sizlerin daha iyi şartlarda satış yapmanız için elimizden geleni yapmaya hazırız. Eskiden olduğu gibi bugün de yarın da yanınızda olmaktan büyük mutluluk duyarız. Çorbada tuzumuz bulunmasını isteriz” dedi.

Parklanma büyük sorun

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇHB) Başkanı Muhsin Özyıldırım ise, çarşıdaki en büyük sıkıntının parklanma olduğunu dile getirdi.  Çarşıya alışverişe gelen vatandaşın aracını park etmeye yer bulamadığını, bunun da ciddi oranda müşteri kaybına neden olduğunu ifade eden Özyıldırım, “Bunun yanında ciddi anlamda yönetim sıkıntısı yaşıyoruz. Bazı esnaf arkadaşlarımız, ahilik geleneğine yakışmayan, çarşının işleyiş ve düzenini bozan, müşteri memnuniyetsizliğine neden olan davranışlar sergileyebiliyorlar. Kendi kurallarımız olmasına rağmen bu tür arkadaşlarımıza söz geçiremiyoruz. Bu anlamda yasal bir düzenleme istiyoruz” diye konuştu.

Toplantıda bazı esnaflar, çarşı bölgesinde temizlik ve tuvalet ihtiyacının da had safhada olduğunu dile getirdi. Görüşmenin ardından Başkan Aktaş, esnaf temsilcileriyle birlikte Orhan Camii Meydanı’nda yapılan düzenlemeleri inceledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 15.12.2017 | Okunma sayısı:1586

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu