Haberler

Çarşı özgün kimliğiyle göz kamaştırıyor

Font Boyutu

 22 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

ÇARŞI ÖZGÜN KİMLİĞİ İLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR
- ÇARŞI BÖLGESİNDEKİ ÇALIŞMALARIN EN ÖNEMLİ HALKALARINDAN BİRİ OLAN KAPALI ÇARŞI, OSMANLI MİMARİSİNE UYGUN TONOZ ÇATISI, TAŞ KAPLAMA DÜKKAN CEPHELERİ, YENİLENEN ZEMİNİ VE IŞIKLANDIRMA ÇALIŞMALARIYLA GÖZ KAMAŞTIRIYOR.
- GECE YARISI KAPALI ÇARŞIDA DEVAM EDEN ÇALIŞMALARI İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIĞI KAPALI ÇARŞININ BÜYÜK ALIŞVERİŞ MERKEZLERİYLE REKABET EDEBİLİR HALE GELECEĞİNİ SÖYLEDİ.


BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çarşı bölgesindeki çalışmalarının en önemli halkalarından biri olan Kapalı Çarşı, Osmanlı mimarisine uygun tonoz çatısı, taş kaplama dükkan cepheleri, yenilenen zemini ve ışıklandırma çalışmalarıyla göz kamaştırıyor. Gece yarısı kapalı çarşıda devam eden çalışmaları inceleyen büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe, çalışmalar tamamlandığı kapalı çarşının büyük alışveriş merkezleriyle rekabet edebilir hale geleceğini söyledi.

Bursa’da 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda yapılan tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Kapalı Çarşı’daki çalışmaları da tamamlanma aşamasına getirdi. Bursa’nın tarih boyunca en önemli ticaret merkezi olan, 1801 ve 1889 yangınları ile 1854 depreminde büyük zarar gören ve 1958 yılındaki yangında tamamen kül olduktan sonra yeniden inşa edilen Kapalı Çarşı, ilk kez kapsamlı bir yenilemeye tabi tutuldu. Tamamen sökülen eski çatının yerine yapılan ve Türk İslam kültürünün izlerini taşıyan tonoz çatı uygulaması, dükkanların cephelerinin traverten taşla kaplanması, zemin düzenlemesi estetik tabela uygulaması ile Kapalı Çarşı gerçek değerine kavuştu. Bölge esnafının çalışmalardan olumsuz etkilenmemesi için gece saat 22.00’dan sonra başlayıp, sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden çalışmalarda artık sona gelindi.

Gece yarısı inceleme
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gece yarısı kapalı çarşıda devam eden çalışmaları inceledi. Yüklenici firmanın sorumlularından çalışma hakkında bilgi alan Başkan Altepe, Kapalı Çarşı’daki çalışmaları bir an önce tamamlamak istediklerini vurguladı.Kapalı çarşının ana aksındaki çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını dile getiren Başkan Altepe, “Kapalı çarşı ilk başlamak istediğimiz ancak çeşitli nedenlerle en sona kalan çalışma oldu. Ancak bu çalışmayı da büyük ölçüde tamamladık. Bu bölge Bursa’nın en fazla ziyaret edilen yeri. O yüzden Kapalı Çarşı’ya büyük bir önem veriyoruz. Gelinlikçiler, ayakkabıcılar, kuyumcular, İvaz Paşa çarşısında yapılacak çalışmalarla Kapalı Çarşı özgün kimliği ile büyük alışveriş merkezleri ile gerçek anlamda rekabet edebilir hale gelecek. Türkiye ve dünyaya örnek bir çarşı haline gelecek” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.11.2014 | Okunma sayısı:5395

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu