Haberler

“Çarşı birleşirse rakipsiz olur”

Font Boyutu

07 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

“ÇARŞI BİRLEŞİRSE RAKİPSİZ OLUR”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BİRLİĞİ’NİN (BTÇHB) YENİ YÖNETİMİNİ AĞIRLADI.
- NİSAN AYINDA YAPILAN GENEL KURULLA GÖREVE GELEN BTÇHB BAŞKANI MUHSİN ÖZYILDIRIM VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, BAŞKAN ALTEPE’Yİ ZİYARET ETTİ.
- ANKARA YOLU’NDAKİ YENİ BELEDİYE BİNASINDA GERÇEKLEŞEN GÖRÜŞMEDE, TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİNİN POTANSİYELİ İLE ATILMASI GEREKEN ADIMLAR ELE ALINDI.
- GÖREVE GELMELERİ NEDENİYLE BTÇHB BAŞKANI MUHSİN ÖZYILDIRIM VE ARKADAŞLARINI KUTLAYAN BAŞKAN ALTEPE, BİRLİKTE HAREKET EDEN VE ÇALIŞMA SAATLERİNİ YENİDEN DÜZENLEYEN ÇARŞININ RAKİPSİZ OLACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği’nin (BTÇHB) yeni yönetimini ağırladı. Göreve gelmeleri nedeniyle BTÇHB Başkanı Muhsin Özyıldırım ve arkadaşlarını kutlayan Başkan Altepe, birlikte hareket eden ve çalışma saatlerini yeniden düzenleyen çarşının rakipsiz olacağını söyledi.

Nisan ayında yapılan genel kurulla göreve gelen BTÇHB Başkanı Muhsin Özyıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, Başkan Altepe’yi ziyaret etti. Ankara Yolu’ndaki yeni belediye binasında gerçekleşen görüşmede, tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin potansiyeli ile atılması gereken adımlar ele alındı.

Çarşının Bursa’nın kalbi olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, alışverişte hedeflenen noktalara ulaşılabilmesi için esnafın mutlak surette örgütlenmesi ve birlikte hareket etmesi gerektiğine değindi. Tarihi çarşı ve hanlar bölgesi ile Ulucami’nin Bursa’nın kalbi olduğunu, turizm açısından bu bölgelerin büyük potansiyel taşıdığını belirten Başkan Altepe, esnafın da sahip olunan kültürel zenginliğe yakışır tavır sergilemesi gerektiğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi olarak çarşının kabuğunu kırması, gerçek anlamda değerini bulması için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Bursa’nın canlı olabilmesi için çarşının mutlaka canlı, güçlü olması lazım. Çünkü burası şehrin merkezi ve turizm açısından elimizde güçlü bir argüman. Bunu bildiğimiz için ilk günden beri çarşıda çalışıyoruz” dedi.
Başkan Altepe, konuşmasında, alışveriş merkezlerinde en çok satışın yapıldığı akşam saatlerinde çarşının kapalı olmasını da eleştirdi. Çarşıda maksimum satış ve eğlence için her türlü alt yapının, imkanın mevcut olduğunu belirten Başkan Altepe, “Şu bu olmadığı için değil hep beraber hareket edilmediği için çarşı canlı değil. Atılması gereken adımlar yeri ve zamanında atılmadığı için çarşı hedefine ulaşamıyor. Siz kapalı olduğunuzda başkaları satış yapıyor. Hem de günün en fazla satışı gerçekleşiyor. Demek ki açılış ve kapanış saatlerinde bir yanlışlık var. İyi organize olunsa ve gerekli adımlar atılsa, yüksek satışlar için canlılık için burada hiçbir eksiklik yok” diye konuştu.

Yeni yönetimini Başkan Altepe’yle tanıştıran BTÇHB Başkanı Muhsin Özyıldırım ise, Başkan Altepe’nin organizatörlüğünde bir araya gelen çarşı esnafının bugüne kadar hiç olmadığı şekliyle birlik ve beraberlik ruhu taşıdığını belirtti. Sahip olunan birlik ve beraberlik ruhunun sadece esnaf arasında bulunmadığını, başta Büyükşehir olmak üzere valilik, BTSO ve diğer kamu kurumları arasında iletiyim ve etkileşim açısından tam bir konsensüs sağlandığını söyleyen Özyıldırım, “Çarşı dernekleri olarak güzel bir birlik oluşturduk. Burada sizin gösterdiğiniz özveriye müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 07.05.2016 | Okunma sayısı:2463

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu