Haberler

Çapa tutan eller ipeğe hayat veriyor

Font Boyutu

15 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

ÇAPA TUTAN ELLER İPEĞE HAYAT VERİYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI SAYESİNDE DÜNE KADAR ELLERİNDE ÇAPA BAĞ BAHÇE İŞLERİNDE ÇALIŞAN AKALANLI KADINLAR, ŞİMDİ İSE DOKUMA TEZGAHI BAŞINDA BURSA İPEĞİNE HAYAT VERİYOR.
- ORHANELİ’NİN AKALAN MAHALLESİ’NDEKİ BUSMEK MERKEZİNİ ZİYARET EDEN BAŞKAN ALTEPE, İPEK HALI DOKUMA KURSLARINA KATILAN KADINLARIN HEM NİTELİKLİ İŞGÜCÜ HALİNE GELDİĞİNİ HEM DE AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLADIKLARINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin meslek edindirme kursları sayesinde düne kadar ellerinde çapa bağ bahçe işlerinde çalışan Akalanlı kadınlar, şimdi ise dokuma tezgahı başında Bursa ipeğine hayat veriyor. Orhaneli’nin Akalan Mahallesi’ndeki BUSMEK merkezini ziyaret eden Başkan Altepe, ipek halı dokuma kurslarına katılan kadınların hem nitelikli işgücü haline geldiğini hem de aile ekonomisine katkı sağladıklarını vurguladı.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak dev projeleri bir bir hayata geçirirken, bütünşehir uygulamasıyla birlikte adeta kırsal kalkınma hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, kırsaldan kentin önüne geçmek için her bölgenin ekonomik yapısına uygun farklı sosyal projeleri de hayata geçiriyor. Orhaneli’nin Akalan Mahallesi sakinlerinden gelen yoğun talep üzerine bu bölgede BUSMEK kurs merkezi açan Büyükşehir Belediyesi, ipek halı dokuma kursları ile düne kadar ellerinde çapa ile bağ bahçe işlerinde çalışan kadınları nitelikli işgücü haline getirmeye başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu ile birlikte dokuma tezgahlarının başında Bursa ipeğine hayat veren ve ipek halı dokuyan kursiyeri ziyaret etti.

Hedef göçü önlemek
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle hanımların meslek sahibi olup, aile ekonomisine katkı sağlaması bakımından BUSMEK’in önemli bir misyon üstlendiğini söyledi. Bütünşehir uygulamasının ardından BUSMEK’in sadece kent merkezinde değil tüm ilçelerde eğitim çalışmalarına başladığını dile getiren Başkan Altepe, “Orhaneli başta olmak üzere dağ yöresi bizim için çok önemli. Bu bölgelerin göç vermemesi, kalkınması için her türlü çalışmaya imza atıyoruz. Akalan Mahallesi’nde de ipek halı dokuma kurslarını açmış olduk. Hanımlarımız beceri sahibi olurken, geleneksel el sanatlarımız da böylelikle değerini buluyor. Hanımlarımız hem meslek sahibi oluyor hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyor. Hangi mahallemizde ne tür üretim varsa onun desteklenmesi için çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da Akalan’ın hem kadınları hem de erkekleriyle çok çalışkan olduğunu ve 61 mahalle arasında göç vermeyen 3 mahalleden biri olduğunu hatırlattı. Gayretli ve çalışkan Akalanlı hanımların meslek sahibi olması noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin önemli bir destek sunduğunu kaydeden Tatlıoğlu, “Bütün hanımlarımız burada halı dokuyor. Hem ipekçiliği yeniden canlandırdığı hem de hanımlarımıza böyle bir imkan sağladığı için Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 15.05.2016 | Okunma sayısı:2860

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu