Haberler

ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATAN MÜZE ZİYARETE AÇILDI

Font Boyutu

8 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATAN MÜZE ZİYARETE AÇILDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENTİN ÇEŞİTLİ NOKTALARINDA SERGİLENECEK OLAN MÜZE, ÇANAKKALE’DE YAZILAN DESTANI TÜM YÖNLERİYLE GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, “BU SERGİ SAYESİNDE, ECDADIMIZIN AZİZ HATIRASI GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK” DEDİ.

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 gün boyunca kentin çeşitli meydanlarında sergilenecek olan ‘Çanakkale 1915 Savaş Eserleri Gezici Müzesi’, Başkan Recep Altepe tarafından ziyarete açıldı.

“Çanakkale’den Anadolu’ya” projesi kapsamında Çanakkale‘den yola çıkan gezici müze, Çanakkale cephesinde en çok şehit veren il olan Bursa’da ziyaretçileriyle buluştu. İlk olarak Fomara Meydanı’nda ziyaretçilerini ağırlayan müzenin açılışına Başkan Altepe’nin yanı sıra Vali Şahabettin Harput, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“Çanakkale ruhunu hissedeceğiz”
Başkan Altepe, müzenin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale 1915 Savaş Eserleri Gezici Müzesi’nin “Çanakkale’den Anadolu’ya” projesinin ilk uğrak yerinin Bursa olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Bursa’nın Çanakkale savaşlarında en fazla şehit veren illerin başında geldiğini dile getiren Başkan Altepe, “Bursalılar, bu müze sayesinde, ecdadımızın Çanakkale ruhunu hissedecekler. Çanakkale’nin 100. yılı olan 2015’e kadar serginin 20 il ve 120 ayrı noktada Anadolu’yu gezecek olması da, yakın tarihimizin daima diri tutulması noktasında anlamlı olacaktır. Bu sergi sayesinde, bugün Bursa’dan başlayarak ülkemizin her noktasında, ecdadımızın aziz hatırası gelecek nesillere aktarılacak, milli birlik ve beraberliğimizin pekişmesi sağlanacaktır” diye konuştu.
Vali Şahabettin Harput ise, Çanakkale destanının yıkılmış yakılmış bir imparatorluğun 250 bin şehit vererek yeniden doğuşu olduğunu vurguladı. Vali Harput, Çanakkale ruhunun yaşatılması açısından bu müzenin büyük önem taşıdığını kaydetti.
Törene katılan AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu da müzenin Bursa’ya getirilmesinde katkı sağlayan herkese teşekkür. Açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe ve protokol üyeleri daha sonra müzeyi gezip, müze sahibi tarihçi Ahmet Uslu’dan savaşta yaşananlar hakkında bilgiler aldı.


Gezici müze programı
09 mayıs 2010 pazar: Botanik parkı
10 mayıs 2010 pazartesi: Gemlik
11 mayıs 2010 salı: Yıldırım Ahmet Taner Kışlalı Meydanı
12 mayıs 2010 çarşamba: Kestel belediye önü
13 mayıs 2010 perşembe: Gürsu
14 mayıs 2010 cuma: Kent meydanı
15 mayıs 2010 cumartesi: Stadyum girişi, Kültürpark
16 mayıs 2010 pazar: Mudanya
17 mayıs 2010 pazartesi: Nilüfer Kaymakamlık önü

 

Tarih: 08.05.2010 | Okunma sayısı:5383

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir