Haberler

‘ÇANAKKALE 1915 MÜZESİ’ BURSA’DA

Font Boyutu

7 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

‘ÇANAKKALE 1915 MÜZESİ’ BURSA’DA


- “ÇANAKKALE’DEN BURSA’YA” PROJESİ KAPSAMINDA İLK OLARAK BURSA’DA İZLENİME AÇILACAK OLAN ‘ÇANAKKALE 1915 SAVAŞ ESERLERİ GEZİCİ MÜZESİ’, ÇANAKKALE SAVAŞLARI’NIN ANILARINI GELECEK NESİLLERE TANITMAYI AMAÇLIYOR.
- SERGİ, 8 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ  SAAT 12.00’DA ŞEHREKÜSTÜ MEYDANI’NDA AÇILACAK.

 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 gün boyunca kentin çeşitli meydanlarında sergilenecek olan ‘Çanakkale 1915 Savaş Eserleri Gezici Müzesi’, 8 Mayıs Cumartesi günü (YARIN) saat 12.00’da Şehreküstü Meydanı’nda vatandaşlarla buluşacak.

“Çanakkale’den Anadolu’ya” projesi kapsamında Çanakkale‘den yola çıkan gezici müze, ziyaretlerine, Çanakkale cephesinde en çok şehit veren il olan Bursa’dan başlıyor. Çanakkale’deki savaş alanlarından çıkan savaş malzemeleri ile müzeye bağışlanan yazılı ve görsel malzemelerden oluşan serginin, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı olan 2015 ‘e kadar tüm Türkiye’yi dolaşması hedefleniyor.
Bu yıl 20 şehirde 120 ayrı noktada açılması planlanan sergi ile 95 yıl önce canlarını düşünmeden feda eden ataların aziz hatıralarının gelecek nesillere aktarılması, milli bir ruh oluşturulması, milli birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi, geçmişte yaşananları unutmamak ve unutturmamak adına tüm Türkiye’nin yüreklerine Çanakkale ateşinin düşürülmesi amaçlanıyor.
Tarihçi Ahmet Uslu’nun kurduğu özel bir koleksiyondan oluşan ve Çanakkale Valiliği tarafından desteklenen sergide, ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla da Alan Kılavuzu Turgay Güleç görevlendirildi.
Gezici müze, Şehreküstü Meydanı’ndan sonra da Botanik Park, Gemlik, Yıldırım Ahmet Taner Kışlalı Meydanı, Kestel, Gürsu, Kent Meydanı, Kültürpark Stadyum Girişi, Mudanya ve Nilüfer Kaymakamlığı önünde de vatandaşların ilgisine sunulacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 07.05.2010 | Okunma sayısı:7774

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir