Haberler

ÇALIKUŞU BALESİ MERİNOS AKKM’DE SAHNELENİYOR

Font Boyutu

11 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

ÇALIKUŞU BALESİ MERİNOS AKKM’DE SAHNELENİYOR
- REŞAT NURİ GÜNTEKİN’İN AYNI ADLI ÖLÜMSÜZ ESERİNDEN SAHNEYE UYARLANAN ‘ÇALIKUŞU BALESİ’, MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ (MDOB) TARAFINDAN 12 OCAK CUMARTESİ GÜNÜ ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE (MERİNOS AKKM) SAHNELENECEK.

BURSA – Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı ölümsüz eserinden sahneye uyarlanan ‘Çalıkuşu Balesi’, Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) tarafından 12 Ocak Cumartesi günü Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) sahnelenecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Dünya Bankası ve TÜSİAD işbirliğiyle Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Kadınlar için iş fırsatları’ konulu Adım Adım Anadolu Bursa Buluşması, 12 Ocak Cumartesi günü Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda yapılacak.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Valisi Şahabettin Harput’un açılış konuşmasını yapacağı buluşmada, ‘İlimizde örnek çalışmalar’ başlığıyla ‘KOSGEB, İşkur, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve kooperatifçilik ve yerel yönetimler’ konuları ele alınacak.

‘Adım Adım Anadolu Bursa Buluşması’ kapsamında aynı gün Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı ölümsüz eserinden sahneleye uyarlanan ‘Çalıkuşu Balesi’ Bursalı sanatseverlerle buluşacak. Türk sanat müziğinin en seçkin eserlerinin kullanıldığı bale gösterisinin libretto, reji ve koreografisini dünyaca ünlü koreograf Devlet Sanatçısı Merih Çimenciler yapıyor. Dekor ve kostüm tasarımı Alexandre Vassilien’e, ışık uygulaması Tarı Deniz’e ait olan bale, MDOB sanatçıları tarafından Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda sahnelenecek. 1920´li yıllarda savaşın yoksullaştırdığı Anadolu´da, fedakar bir öğretmenin öyküsünü anlatan 2 perdelik ´Çalıkuşu´ balesinde, başlıca rolleri; Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci, Mahmut Akyol, Beatrice Parma, Özge Hoşer, Meltem Ayar ve Özge Uzun Ösmen paylaşıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 11.01.2013 | Okunma sayısı:4130

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir