Haberler

CADDELERDEKİ DÜZENSİZ PARKLANMAYA SON

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bursa Bakım Onarım, Ulaşım, Toplu Taşım İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (BURBAK) tarafından hayata geçirilen cadde otoparkları uygulaması, büyük ilgi görüyor. Günde ortalama bin 500 aracın faydalandığı uygulamadan hem sürücüler hem de cadde üzerinde işyeri bulunan esnaf memnun.

Günde 1500 araç yararlanıyor
Cadde otoparkları uygulamasıyla özellikle yaya ve araç trafiğinin yanı sıra ticari hareketliliğin de yoğun olduğu caddelerdeki uygunsuz parklanmaların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Fevzi Çakmak, Haşim İşcan, Setbaşı, Tophane, Maksem, Gökdere, Akbıyık, Acemler, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Başak Caddesi’nde uygulanan proje sayesinde trafik ekiplerinin de yükü azaltılmış oldu. Toplam 540 araç kapasiteli cadde otoparklarından, yoğun ilgi nedeniyle günde ortalama bin 500’ye yakın araç yararlanıyor. BURBAK görevlilerinden park fişlerini alan sürücüler, araçlarının trafik ekipleri tarafından her an çekilme korkusu olmadan işlerini rahatlıkla görebiliyorlar.

Sürücüler kadar esnaf da memnun
Uygulamadan araç sürücüleri oldukça memnun. Özellikle banka şubelerinin yoğun olduğu Fevzi Çakmak ve Setbaşı caddelerine araçlarıyla gelen vatandaşlar, “Önceden aracımızı buraya park ettiğimizde ‘polis gelip, aracımızı çekerse’ diye tedirgin oluyorduk. Ancak şimdi gönül rahatlığıyla aracımızı park edip işimizi görüyoruz. Hatta bazen yer bulmakta bile zorluk çekiyoruz” dedi.

Uygulama diğer taraftan cadde kenarında işyeri bulunan esnafı da memnun etti. Setbaşı Caddesi esnafı bu uygulamanın gerçeklemesini kendilerinin talep ettiğini belirtip, “Müşterilerimiz araçlarını yol kenarına park etmeye korkuyordu. Otoparklara bıraktıklarında ise buraya kadar yürümek istemiyorlardı. Bu uygulamayı biz talep ettik. Bu sayede müşterilerimiz araçlarını bırakıp, alışverişlerini gönül rahatlılığıyla yapabiliyorlar. Uygulamadan müşterilerimiz kadar bizde memnunuz” dedi.

Uygulama genişleyecek
Kent merkezindeki uygunsuz parklanmaları sona erdiren ‘cadde otoparkları’ uygulaması önümüzdeki günlerde daha da genişleyecek. Halen 9 caddede uygulanan projeye Gazcılar, Uluyol, Atatürk, Cemal Nadir, Fatih Sultan Mehmet ve İzmir Yolu Caddesi de eklenecek.

Tarih: 15.12.2009 | Okunma sayısı:6195

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir