Haberler

Büyükşehir’e ‘verimlilik’ ödülü

Font Boyutu

25 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’E ‘VERİMLİLİK’ ÖDÜLÜ
- BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI’NIN HER YIL PERİYODİK OLARAK DÜZENLEDİĞİ VE ALANINDA ‘OSCAR’ OLARAK NİTELENDİRİLEN ‘2016 VERİMLİLİK PROJE ÖDÜLLERİ’, BAŞKENTTE YAPILAN TÖRENLE SAHİPLERİNİ BULDU.
- TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN FİRMALARININ PROJELERİYLE YARIŞTIĞI ORGANİZASYONDA, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE BİRİMLERE ANLIK ARAÇ TAHSİSİNİ MÜMKÜN KILAN ‘MAKİNE VE SÜRÜCÜ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMA PROJESİ’YLE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ÖDÜLÜ, ANKARA’DA DÜZENLENEN TÖRENLE BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK TARAFINDAN BAŞKAN RECEP ALTEPE’YE TAKDİM EDİLDİ.

ANKARA - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın her yıl periyodik olarak düzenlediği ve alanında ‘oscar’ olarak nitelendirilen ‘2016 Verimlilik Proje Ödülleri’, başkentte yapılan törenle sahiplerini buldu. Türkiye’nin önde gelen firmalarının projeleriyle yarıştığı organizasyonda, Bursa Büyükşehir Belediyesi de birimlere anlık araç tahsisini mümkün kılan ‘Makine ve Sürücü Verimliliğini Artırma Projesi’yle ödüle layık görüldü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın her ölçekteki işletmelerin verimlilik artışlarını desteklemek ve bu alandaki projeleri teşvik etmek amacıyla her yıl düzenlediği ödül töreni, bu yıl da gerçekleşti. Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde yapılan ve Bakan Fikri Işık’ın da katıldığı törende Bursa Büyükşehir Belediyesi, birimlerin anlık araç ve sürücü taleplerini karşılayan, atıl makine ve sürücü kapasitesini minimize eden, makine ve sürücü kullanımının izlenmesine imkan tanıyan ‘Makine ve Sürücü Verimliliğini Artırma Projesi’ ile Kamu Kategorisi’nde 2. oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ödülü, Ankara’da düzenlenen törenle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından Başkan Recep Altepe’ye takdim edildi.

Açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ödül töreniyle verimlilik odaklı çalışmayı, iyi uygulama örneklerini tanıtmayı, işletmeler arasındaki bilgi ve etki paylaşımını artırmayı hedeflediklerini belirtti. Finale kalan tüm projelerin övgüyü hak ettiğini, jüri üyelerinin proje tasnifi yaparken zorlandığını vurgulayan Bakan Işık, “Başlattığımız verimlilik yarışında başarıya ulaşan ve finale kalan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Verimliliğin sadece sanayi ve iş dünyasını değil 7’den 70’e herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Bakan Işık, “Kamu kurumları, sendikalar, eğitim kurumları ve yerel yönetimler ve diğer paydaşlar başlatılan bu verimlilik seferberliğine destek vermelidir. Ancak böyle bir birliktelikle farklı çıkar grupları arasında denge oluşmasını, istihdam oluşturmayı, çalışma koşullarını iyileştirmeyi ve her anlamda sürdürülebilir bir kalkınmayı sağlayabiliriz” diye konuştu.
Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz ise, firmaların ve kamu kurumlarının verimliliğe dayalı uygulanmış, başarıya ulaşmış örnek projelerinin program kapsamında ödüllendirildiğini belirtti. Türkiye’de alanında ‘oscar’ olarak nitelendirilen ödül töreninin son 3 yıldır etki alanını ve niteliğini sürekli artırarak başarı oranı yüksek bir grafik ortaya koyduğunu belirten Yılmaz, “Ülke olarak hedeflediğimiz gelişmişlik seviyesine, ancak verimlilik ve performans anlayışıyla ulaşabiliriz. 2016 Verimlilik Ödülleri’nin bu açıdan hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Ödülü değerlendiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, her alanda örnek ve öncü çalışmalar gerçekleştiren Bursa’nın başarısını tescilleyerek dikkatleri üzerine çektiğini ifade etti. Verimli çalışmayı Büyükşehir yönetimi olarak birinci öncelik olarak gördüklerini kaydeden Başkan Altepe, “İşte bu anlayışımızın sonuçlarından biri daha bugün taçlanmış oldu. Saha amirliğinin en verimli şekilde çalışması, araç intikal ve birimlerin anlık transferiyle ilgili belediyemiz ödüle layık görüldü. Hizmete aldığımız otomasyon sistemiyle birlikte yüzde 30 verimlilik artışı sağladık. Bu ödül Bursa için. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ‘2016 Verimlilik Proje Ödülleri’ ile işletmeler arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımını geliştirmeyi, verimlilik artırıcı projeleri kamuoyuna duyurmayı ve uygulanmış projelerin sağladığı faydaları daha iyi tanıtmayı hedefliyor. ‘Mikro’, ‘Küçük’, ‘Orta’, ‘Büyük’ ve ‘Kamu’ olarak 5 kategoride düzenlenen yarışmada, 62 kurum ve kuruluş değerlendirilmeye alındı. Her kategoride birinci, ikinci ve üçüncüler ödüle layık görüldü.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

etiket: Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

 

Tarih: 25.04.2016 | Okunma sayısı:3834

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu