Haberler

BÜYÜKŞEHİR’E 132 YIL SONRA YENİ HİZMET BİNASI

Font Boyutu

 1 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’E 132 YIL SONRA YENİ HİZMET BİNASI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK VE BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNİN TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAĞI YENİ HİZMET BİNASININ İHALESİNİ ALAN FİRMAYA YER TESLİMİ YAPILDI.
- HALEN 1879 YILINDA VALİ AHMET VEFİK PAŞA DÖNEMİNDE YAPTIRILAN TARİHİ BİNADA HİZMET VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ESKİ SEBZE HALİNİN BULUNDUĞU ALANA YAPTIRACAĞI YENİ BİNASI, HİZMET BİRİMİNDEN ÖTE BÖLGEYE DEĞER KATAN ÖNEMLİ BİR YAŞAM ALANI OLACAK.
- BAŞKAN ALTEPE, İHALEYİ ALAN FİRMAYA YER TESLİMİNİ YAPARKEN, İNŞAATIN 1,5 YIL İÇİNDE BİTMESİNİ VE GÖREV SÜRESİNİN SON 1 YILINDA DA BİNAYI KULLANMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Stadyum başta olmak üzere Bursa’ya çok sayıda anıtsal yapı kazandıran Büyükşehir Belediyesi, 132 yıl sonra kente yeni bir Büyükşehir Belediye Hizmet binası kazandırıyor. Halen 1879 yılında Vali Ahmet Vefik Paşa döneminde yaptırılan tarihi binada hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, eski sebze halinin bulunduğu alanı yaptırılacak modern hizmet binasıyla yeni bir yaşam alanına dönüştürüyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından eski sebze halinin bulunduğu alana yaptırılacak olan yeni hizmet binasıyla ilgili ihale süreci tamamlandı. İhaleyi kazanan Taşlar Yapı Limited şirketi ve Aksu İnşaat A.Ş ortaklığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı. İmza töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra ihaleyi alan ortaklık adına Taşlar Yapı Limited Şirketi Sahibi Erdoğan Taş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın katıldı.

Tek merkezden hizmet
Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet binasının eski sebze halinin bulunduğu bölgeye yaptırılmasını konusunu seçim öncesi gündeme getirdiklerini ve vatandaşlardan olumlu tepkiler aldıklarını hatırlatan Başkan Altepe, Bursa’ya yeni bir anıtsal yapı kazandırmanın kendilerine nasip olmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi birimlerinin şehrin değişik noktalarında yer aldığını ifade eden Başkan Altepe, “Birimler arasındaki uzaklık, çalışmaların verimini etkilemektedir. Aynı zamanda büyükşehir ve ilgili birimlerinle işi olan vatandaşlarımız zor durumda kalıyordu. Belediye hizmetlerinin yaşamı kolaylaştırması gerekiyor. Yeni binanın tamamlanmasıyla Büyükşehir Belediyesi; daha ulaşılabilir, halkın gereksinimlerini karşılamada daha dinamik hale gelecek” dedi.
Yeni yaşam alanı
Projenin hizmet binasının ötesinde kente yeni bir yaşam alanı kazandırma projesi olduğunun altını çizen Başkan Altepe, yaklaşık 39 bin metrekare alanlı bölgeye sadece 8 bin metrekare taban alanlı inşaat yapılacağını vurguladı. Diğer kısımların kamu kullanımına açık park alanı olarak değerlendirileceğini ifade eden Başkan Altepe, “Hizmet binasında, hizmet birimleri ve yönetim birimleri yer alacak. Bunların yanında poliklinik, seminer, çok amaçlı salonlar, fuaye, sergi salonu, yemekhane ve kafeterya gibi tesisler yer alacak. Kapalı otopark bulunacak. Yaklaşık 15 bin metrekare alanlı park alanında çocuk oyun alanı, gezinti yolları, oturma alanları ve kafeterya yer alacak. Proje alanının geçmişte Bursa tren hattının ilk istasyon alanı olması nedeniyle tren istasyon binası formunda bir kafeterya da bu bölgede konumlandırılacak. Park ve belediye binası arasında tasarlanan yaya yolu ile Zafer Mahallesi ve Ankara yolu arasındaki yaya bağlantısı sağlanmış oyacak” diye konuştu.

Rekabetçi bir ihale
Bursa’nın kaynaklarının en verimli kullanılması için yoğun çaba harcadıklarını ve ihaleleri de yüksek bir katılımla gerçekleştirerek tam bir rekabet ortamı sağladıklarını da dile getiren Başkan Altepe, bu ihale için 43 firmanın dosya aldığını ve 36 firmanın da ihaleye katıldığını söyledi. İhaleyi Taşlar Yapı ve Aksu İnşaat A.Ş.’nin kazandığını kaydeden Başkan Altepe, sözleşme bedeli 25 milyon 250 bin TL olan işin süresinin 700 gün olduğunu ancak gece gündüz çalışarak binanın 1,5 yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini vurguladı. Binası bu dönem içinde bitirip, görev süresinin son 1 yılında da kullanmak istediklerini kaydeden Başkan Altepe, Bursa’ya yeni bir anıtsal yapı kazandırmanın yine kendilerine nasip olmasından dolayı mutlu olduklarını da sözlerine ekledi.
Daha sonda Başkan Altepe ile ihaleyi alan ortaklık adına Taşlar Yapı Limited Şirketi Sahibi Erdoğan Taş arasında sözleşme imzalandı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 01.07.2011 | Okunma sayısı:15007

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu