Haberler

Büyükşehir’den Yıldırım Beyazıt’a vefa

Font Boyutu

19 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN YILDIRIM BEYAZIT’A VEFA
6 ASIR SONRA ÖZGÜN KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR
- BURSA’YA ESERLERİYLE DEĞER KATAN VE TARİHİ MİRASI GÜN YÜZÜNE ÇIKARAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YILDIRIM BEYAZIT TÜRBESİ’NDE RESTORASYON ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YILDIRIM BEYAZIT TÜRBESİ’NİN 6 ASIR SONRA ÖZGÜN KİMLİĞİNE KAVUŞACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa’ya eserleriyle değer katan ve tarihi mirası gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Beyazıt Türbesi’nde restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Beyazıt Türbesi’nin 6 asır sonra özgün kimliğine kavuşacağını söyledi.

Bursa’da köklü tarihi mirası gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Külliyesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarında incelemelerde bulundu. Bursa’nın kültür ve medeniyet şehri olduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Sultanların kurduğu semtlerden oluşan Bursa’da, tüm tarihi bölgeler eserleriyle birlikte ayağa kalktı. Bursa, artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bir evrensel değer” dedi.
Başkan Altepe, tarihi mirası geleceğe taşıyan çalışmalarda eksikliklerin tamamlandığını belirterek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan bu restorasyon çalışmalarından biri de Yıldırım Beyazıt’ın türbesi… 4. padişah Yıldırım Beyazıt’ın türbesinin bulunduğu ve 30 yıl öncesine kadar şehrin sınırlarından biri olan bir külliyeydi bu. Külliyenin diğer alanları birer birer elden geçti. Caminin 1855 depreminde yıkılan minarelerinden başlayarak, tüm çevre düzenlemeleri yapıldı. Külliyedeki bu çalışmalardan sonra şu anda da Yıldırım Beyazıt’ın türbesi restore ediliyor” diye konuştu.

610 yıllık eser
Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında röleve uygulamalarının sürdüğünü söyleyen Başkan Altepe, “Tüm tespitler yapılıyor. İç ve dış duvarlar, dış duvarlardaki derzlerin açılması, içerideki tavandan duvarlara kadar buradaki tüm kalem işlerinin ve iç rölevelerinin yapılması ve onaylarıyla birlikte burada restorasyon projesi gerçekleştiriliyor” dedi.
Başkan Altepe, eserin tümüyle restore edildiğini sözlerine ekleyerek, “Tam 610 yıllık güzel bir eser. 1406 yılında yapılmış ve 611. yılında, 6 asır sonra tekrar ilk günkü özgün haline dönüştürülmüş oluyor. Çalışmalar Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılıyor. Şanlı tarihimizde büyük zaferlerle anılan Yıldırım Beyazıt’a vefa borcumuzu da bu sayede yerine getirip, külliyesi ile birlikte türbesine de sahip çıkıyoruz” şeklinde konuştu.
Türbede devam eden çalışmalar hakkında detaylı bilgiler alan Başkan Altepe, ziyareti sırasında Yıldırım Beyazıt’ın kabri başında dua etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 19.08.2017 | Okunma sayısı:2604

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu