Haberler

Büyükşehir’den Yalova’ya ‘Can Suyu’

Font Boyutu

18 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN YALOVA’YA ‘CAN SUYU’
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN TALİMATIYLA YALOVA’DAN GELEN YARDIM TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMEYEN BUSKİ, GÖKÇE BARAJI’NDA ÖLÜ HACİMDEKİ SUYUN SİSTEME DAHİL EDİLMESİ İÇİN YÜZER POMPA İSTASYONUNU YALOVALILARIN HİZMETİNE SUNDU.
BUSKİ GENEL MÜDÜRÜ İSMAİL HAKKI ÇETİNAVCI, YÜZER POMPA İSTASYONU SAYESİNDE BARAJIN ALT KOTLARINDA KALAN SUYUN SİSTEME VERİLMEYE BAŞLADIĞINI, BÖYLELİKLE YALOVA’NIN SUSUZLUK SORUNUNA ÇARE ÜRETİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talimatıyla Yalova’dan gelen yardım talebini geri çevirmeyen BUSKİ, Gökçe Barajı’nda ölü hacimdeki suyun sisteme dahil edilmesi için yüzer pompa istasyonunu Yalovalıların hizmetine sundu. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, yüzer pompa istasyonu sayesinde barajın alt kotlarında kalan suyun sisteme verilmeye başladığını, böylelikle Yalova’nın susuzluk sorununa çare üretildiğini söyledi.

Daha sağlıklı ve yaşanılabilir kent hedefiyle şehrin altyapısı tümden ele alan ve yapılan yatırımlarla kayıp-kaçak oranının Avrupa standartlarına indirilmesinden kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu hatlarının yenilenmesine kadar her alan yoğun çaba harcayan BUSKİ, imkanlar ölçüsünde çevre illerden gelen yardım taleplerini de geri çevirmiyor. Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atilla Akoğuz ve Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel’in kentte yaşanan su sıkıntısının çözümüne yönelik yardım talebi de BUSKİ tarafından yerine getirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talimatıyla harekete geçen BUSKİ, 2007 yılında Bursa’da yaşanan kuraklıkta su sorununa çare üretilmesi için Doğancı Barajının ölü hacmindeki suyun sisteme çekilmesi amacıyla yapılan yüzer pompa istasyonunu Yalovalıların hizmetine sundu. Yalova’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’na kurulan ve saniyede 1000 litreye kadar su çekme kapasitesi bulunan yüzer pompa istasyonu, ölü seviyedeki suyu sisteme vermeye başladı.

İmkanlar ölçüsünde çevre illerden gelen tüm yardım taleplerini karşılamaya çalıştıklarını ifade eden BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, “Başkanımızın da talimatıyla Yalova’nın da yardımına koştuk. Yüzer pompa istasyonumuzu, Gökçe Barajı’nın ölü hacmindeki suyu çekerek sisteme dahil edebilmesi için komşu ilimizin kullanımına tahsis ettik. Günlük hayatımızın en önde gelen ihtiyaç maddesi suyun önemi, çeşitli nedenlerle yaşanılan susuzluk vesilesiyle çok daha iyi anlaşılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatlarıyla gelecek her türlü yardım talebini karşılamaya hazırız” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 18.09.2014 | Okunma sayısı:1984

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir