Haberler

Büyükşehir’den Türkiye’de bir ilk

Font Boyutu

9 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN TÜRKİYE’DE BİR İLK
- SOSYAL BELEDİYECİLİK KONUSUNDAKİ ÖRNEK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA’NIN SAĞLIK PROFİLİNİN ORTAYA ÇIKARILMASI PROJESİ KAPSAMINDA ORHANELİ’NİN ORTAKÖY BELDESİNDEKİ VATANDAŞLARI TEK TEK SAĞLIK TESTİNDEN GEÇİREREK TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
- BURSA VEREM SAVAŞ DERNEĞİ’YLE ORTAKLAŞA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMANIN TÜM KÖYLERDE SÜRECEĞİNİ İFADE EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “BU ŞEKİLDE HEM VATANDAŞLARIMIZ ERKEN TEŞHİSLE TEDAVİ OLMA İMKANI ELDE EDECEK HEM DE ÜLKE EKONOMİSİ BÜYÜK ARTI DEĞER KAZANACAK” DEDİ.

BURSA - Sosyal belediyecilik konusundaki örnek çalışmalarıyla dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın sağlık profilinin ortaya çıkarılması projesi kapsamında Orhaneli’nin Ortaköy beldesindeki vatandaşları tek tek sağlık testinden geçirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Bursa Verem Savaş Derneği’yle ortaklaşa yürütülen çalışmanın peyderpey Bursa’nın tüm köylerinde süreceğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bu şekilde hem vatandaşlarımız erken teşhisle tedavi olma imkanı elde edecek hem de ülke ekonomisi büyük artı değer kazanacak” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’yle Bursa Verem Savaş Derneği’nin ortaklaşa sürdürdüğü çalışmayla, Orhaneli’nin Ortaköy beldesinde yaşayan tüm vatandaşlar, genel sağlık taramasından geçirildi. Tarama sonuçları, köy meydanında düzenlenen törenle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Timur Yıldız tarafından köylülere teslim edildi.

Hedef: Sağlıklı şehir sağlıklı toplum
Sağlıklı kent uygulamasının her alanda en güzel şekilde gerçekleşmesi için gece gündüz gayret sarf ettiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Verem Savaş Derneği ile birlikte kırsal kesimde örnek bir çalışmanın startını verdiklerini söyledi. Yapılan taramalarla sağlıklı hayatın kırsal kesimde yaşayan vatandaşların ayağına kadar götürüldüğünü söyleyen Başkan Altepe, katılımcılara genel sağlık taramasının yanında akciğer grafisi, işitme ve kan testlerinin yapıldığını ifade etti. Taramalar sonucunda erken teşhisle kolay tedavinin önünün açıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Bu şekilde tedavi de mümkün hale gelmiş oluyor. Dolayısıyla bu proje, sağlıklı kent ve sağlıklı toplum için çok önemli. Çalışmanın kırsal kesimde yapılması ayrıca anlamlı” diye konuştu.

Proje ortağı, Bursa Verem Savaş Derneği
Projenin kendilerine Başkan Altepe tarafından getirildiğini ve talebi büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Bursa Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Timur Yıldız ise yapılan çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu açıkladı. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bursa’daki tüm köyleri taramak ve gerekli vakaları tespit edip erken teşhisi kolaylaştırmak istediklerini anlatan Dr. Yıldız, “Başkanımızın her alanda olduğu gibi sağlık turizmi açısından da önemli çalışmaları var. Bu köy projesini de ülkemizde ilk defa kendileriyle birlikte gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Orhaneli’nin tüm köylerinde sürecek”
Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle sürdürülen çalışmaların Orhaneli’nin tüm köylerinde devam edeceğini anlattı. Daha önce de kanser taraması yaptıklarını ve erken teşhisler yakaladıklarını hatırlatan Tatlıoğlu, tüm vatandaşlara kendi sağlıkları için taramalara katılma çağrısında bulundu.
Ortaköy Mahalle Muhtarı Süleyman Toy, Ortaköy Dernek Başkanı Hüseyin Uysal ve köy sakini Mehmet Ali Toy, bölgelerinde yapılan sağlık taraması nedeniyle başta Başkan Altepe olmak üzere emeği geçen yetkililere teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 09.12.2014 | Okunma sayısı:5948

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu