Haberler

Büyükşehir’den temiz enerji için büyük adım

Font Boyutu

 14 OCAK 2015

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN TEMİZ ENERJİ İÇİN BÜYÜK ADIM
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ KULLANIMINA YÖNELİK PROJELER KAPSAMINDA DOBRUCA’DAKİ İÇME SUYU ANA HATTINA KURDUĞU TRİBÜN İLE SAATTE 500 KİLOVAT ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETMEYE BAŞLADI.
- BU ÜRETİMİN DOBRUCA’DAKİ ARITMA TESİSLERİNİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAĞINI KALANIN İSE ŞEHİR ŞEBEKESİNE VERİLECEĞİNİ BELİRTEN BAŞKAN ALTEPE, YILLIK 1,5 MİLYON TL’LİK TASARRUF SAĞLANACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik projeler kapsamında Dobruca’daki içme suyu ana hattına kurduğu tribün ile saatte 500 kilovat elektrik enerjisi üretmeye başladı. Bu üretimin Dobruca’daki arıtma tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılayacağını kalanın ise şehir şebekesine verileceğini belirten Başkan Altepe, yıllık 1,5 milyon TL’lik tasarruf sağlanacağını söyledi.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması hedefiyle üst yapı yatırımlarının yanı sıra alt yapı yatırımlarına büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, yer altı su kaynaklarının korunması, kent merkezinden geçen derelerin ıslahı ve içme suyunda kayıp kaçak onarının yüzde 24’e kadar indirilmesinin yanında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı noktasında önemli bir hatırımı hayata geçirdi. Daha önce Şahin Başol Spor Tesisleri ve BUSKİ’deki atölye binalarının üzerine kurulan güneş panelleri ile elektrik üretimi yapan Büyükşehir Belediyesi şimdi de hidroelektrik santralle içme suyundan elektrik enerjisi üretmeye başladı. Dobruca’daki D0 su deposunun yanına kurulan tribün sayesinde ana dağıtım hattında boru içinden geçerken yükseklik farkı nedeniyle suyun oluşturduğu enerji, artık elektrik enerjisine dönüştürülmeye başladı.

Artık enerji boşa gitmiyor
Dobruca’daki su deposunda kurulan sistemi yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, boru içinden geçen suların sürekli bir enerji oluşturduğunu ancak düne kadar bu enerjinin boşa gittiğini söyledi. Sağlıklı bir kentin inşası için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “Buraya kurduğumuz tribün ile artık suyun oluşturduğu enerji boşa gitmiyor. Saatte 500 kilovat elektrik enerjisi üretiyoruz. Bu enerjiyi arıtma tesislerimizin ihtiyacında kullanacağız. Kalanını ise şehir şebekesine vereceğiz. Böylelikle çevreye hiçbir zarar vermeden, yılda 1,5 milyon TL’lik tasarruf elde etmiş oluyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak yenilenebilir enerji kaynakları anlamında da örnek bir projeyi hayata geçirmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 14.01.2015 | Okunma sayısı:4028

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu