Haberler

Büyükşehir’den tarihe ışık tutacak eser

Font Boyutu

 06 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN TARİHE IŞIK TUTACAK ESER
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAYINLANAN ‘BALKANLAR VE GÖÇ’ ADLI ESER, 93 HARBİNDEN BU YANA TARİHİN EN UZUN VE ACILI GÖÇLERİNDEN BİRİ OLAN BALKANLAR’DAN TÜRKİYE’YE GÖÇÜ GENİŞ BİR YELPAZEDE ELE ALIRKEN, GÖÇ TARİHİNE DE ÖNEMLİ BİR IŞIK TUTUYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN GÖÇLERLE ŞEKİLLENEN BİR KENT OLDUĞUNU HATIRLATARAK, BALKAN GÖÇÜ GERÇEĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SEREN ÖNEMLİ BİR ESERİ BURSA BELGELİĞİNE KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan ‘Balkanlar ve Göç’ adlı eser, 93 harbinden bu yana tarihin en uzun ve acılı göçlerinden biri olan Balkanlar’dan Türkiye’ye göçü geniş bir yelpazede ele alırken, göç tarihine de önemli bir ışık tutuyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın göçlerle şekillenen bir kent olduğunu hatırlatarak, Balkan göçü gerçeğini gözler önüne seren önemli bir eseri Bursa belgeliğine kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma yönünde Bursa’nın yanı sıra ecdat yadigarı topraklar olan Balkanlar’da da önemli çalışmaları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması yönünde önemli bir eseri daha Bursa belgeliğine kazandırdı. Bursa’nın köklü eğitim kurumları, el sanatları, kent kültürü, önemli şahsiyetler, seyahatnameler gibi birçok eseri kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi şimdi de İstanbul Üniversitesi ve Rumeli Balkan Federasyonu’nun işbirliğiyle hatırlanan ‘Balkanlar ve Göç’ adlı eserle göç tarihine ışık tutuyor. Bir ayağı İstanbul’da bir ayağı da Bursa’da yapılan ‘1. Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi’ndeki alanında uzman isimlerin sunumlarının yer aldığı eser, tüm yönleriyle Balkanlar’dan Türkiye göçü, göç yollarında yaşanan acıları, göçle gelen soydaşların sosyolojik değişimleri gibi pek çok konuyu bünyesinde barındıran kaynak bir eser özelliği taşıyor. Balkanlar’dan göçü en iyi şekilde gelecek kuşaklara aktaracak olan eserin tanımı İncirli Kültür Merkezi’nde yapıldı. Tanıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Yıldırım Belediye Başkanı ve Kültür A.Ş. Yönetim Kurumu Başkanı Özgen Keskin, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Bursa göçlerle şekillendi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırırken, somut olmayan kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmak için de önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini kaydetti. Bursa belgeliğine kazandırılan tüm eserlerde üniversitelerden akademisyenlerle ortak çalıştıklarını hatırlatan Başkan Altepe, ‘Balkanlar ve Göç’ kitabının hazırlanmasında da İstanbul Üniversitesi ve Rumeli Balkan Federasyonu ile çalıştıklarını vurguladı. Balkanlar’ın Bursa başta olmak üzere Türkiye açısından önemli bir coğrafya olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, ecdadın 550 yıl barış ve huzur içinde hüküm sürdüğü Balkanlar’ın günümüzde de herkesin ilgi odağı olan stratejik bir bölge olduğuna değindi. Bursa’nın Balkanlar, Kafkaslar ve Anadolu’dan gelen göçlerle şekillenen bir kent olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Nüfusun yüzde 50’sinden fazlasının Balkan göçmenlerinin oluştuğu Bursa’da, sadece 1880’lerde yapılan toplu göçlerle 62 yeni köy ve 18 mahalle kurulduğunu biliyoruz. Balkanlarda komünizm döneminin de etkileriyle uzun süre yaşanan soğukluğu ortadan kaldırmak için özellikle son dönemde önemli çalışmaları hayata geçiriyor. Bursa bu alanda önemli bir gönül köprüsü oluşturdu. Bursa belgelediğine kazandırdığımız ‘Balkanlar ve Göç’ adlı eser de, Balkan harbi, Türk-Rum mübadeleleri, göç yollarında yaşanan olaylar, göç sonrası kentte oluşan sosyal ve ekonomik dönüşüm gibi geniş bir yelpazede hazırlanan ve herkesin kütüphanesinde yer alması gereken önemli bir kaynak eser. Bu eserin hazırlanmasına katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yıldırım Belediye Başkanı ve Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgen Keskin de Balkanlar ve Kafkaslardan yaşanan göçün dünya tarihinin en uzun ve çileli göçleri olduğunu belirterek, bu kalıcı eserle göç yollarında yaşananların gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılacağını kaydetti.
Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı da 93 harbinde Balkanlar ve Kafkaslarda 1,5 milyon kişinin yaşamını yitirdiğini, 5,5 milyon kişinin ise Anadolu’ya göçe zorlandığını belirterek, bu gerçeklerin tam olarak bilinmediği ya da tam olarak anlatılamamasından yakındı. Bölükbaşı, gelecek kuşaklara balkan göçünün tüm yönlerini aktaracak eserin yayınlanmasına sağladıkları katkı nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yar.Doç.Dr. Sezai Sevim de bu önemli çalışma için Büyükşehir Belediyesi’ni kutlarken, “Bu çalışmalar için geç kalındı. Keşke daha önceki dönemlerde yapılsaydı da birebir göçü yaşayanların anılarıyla tarihe ışık tutabilseydik” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 06.11.2013 | Okunma sayısı:3546

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu