Haberler

Büyükşehir’den spora bir tesis daha

Font Boyutu

1 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

Büyükşehir’den spora bir tesis daha
- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım İlçesi’ne kazandırılan Mimar Sinan Spor Tesisi, genç sporcuların hizmetine açıldı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Spor kenti Bursa’ hedefi doğrultusunda kente kazandırılan tesislerle amatör sporun güç kazandığını ve çocuklarla gençlerin spora teşvik edildiğini söyledi.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım İlçesi’ne kazandırılan Mimar Sinan Spor Tesisi, törenle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Spor kenti Bursa’ hedefi doğrultusunda şehre kazandırılan tesislerle amatör sporun güç kazandığını ve çocuklarla gençlerin spora teşvik edildiğini söyledi.

Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla çalışmalarına aralıksız devam eden Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım İlçesi’nde projelendirilerek Mimar Sinan Mahallesi’ne kazandırılan Mimar Sinan Spor Tesisi törenle hizmete açıldı.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tesisin açılışında yaptığı konuşmada, Bursa’ya değer katan hizmetlerine her ilçede devam ettiklerini söyledi. Bursa’da spora ve sporcuya büyük önem verdiklerini anlatan Başkan Altepe, “Yeşil Bursa’mıza, marka kent ve spor kenti Bursa’ya yakışır, bölgeye değer katacak olan güzel bir tesis daha Yıldırım’a kazandırıyoruz. Bu bölgedeki gençlerimizin spor yapabileceği güzel bir tesis oldu. Yaklaşık 45 – 50 yıldır, benim bildiğim, burada tesis hep var. Bu tesisi burada korumaya gayret ettik. Bu tesisi yaparken birçok değişik teklifler geldi ama sonunda korumayı başardık. Tesisin düzenlenmesinin ardından da açılışını gerçekleştiriyoruz” diyerek tesise emeği geçenleri tebrik etti.
Türkiye’nin hızla gelişip kalkındığını anlatan Başkan Altepe, Türkiye’de en çok üreten şehirler arasında olan Bursa’nın, tarihi ve kültürel mirastan spora kadar her alanda öncü adımlar attığını ifade etti. Yerel yönetimlerde Bursa’nın örnek olduğunu belirten Başkan Altepe, “Bu bizleri gururlandırıyor. Bursa’mızı seviyoruz, Bursalıları seviyoruz ve bu sevgimizi de hizmetlerle gösteriyoruz. Bursa için Yıldırım için ne yapsak az” dedi.

“Gençlerimiz bizim geleceğimizdir”
Başkan Altepe, çalışmalarında halkın mutluluğunu önemsediklerini kaydederek, “Hedeflerimiz büyük. Başta 2023 hedefi olmak üzere, bu hedeflerimize ulaşmak gençlerimizle birlikte olacak. Onun için gençlerimizin eğitimini önemsiyoruz. Gençlerimizin spor yapması, sağlıklı olması, birikimli ve vizyonel bir gençlik olması, idealist, sağlıklı, sporcu gençlik olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çünkü onlar bizim gözbebeğimiz, gençlerimiz bizim geleceğimiz. Zamanlarını doğru şekilde değerlendirsinler. Mimar Sinan Spor burada, Esenevler Spor burada… Sadece Yıldırım’da, 33 spor kulübümüz var. Her türlü tesisler yapılıyor. Amacımız gençlerimizin bu tesislerden faydalanması” şeklinde konuştu.
Spor tesislerinin gece gündüz kullanılmasını isteyen Altepe, Bursa genelinde 240’tan fazla spor tesisinin Büyükşehir Belediyesi tarafından kazandırıldığını söyledi.
Başkan Altepe, 7’den 70’e herkesin spor yapmasının önemini de vurgulayarak, “Sağlık için spor yapmak çok önemli. Bursa’da başta Büyükşehir Belediyespor takımlarımızla birlikte on binlerce gencimize sahip çıkıyoruz. Belediyespor’un 63 bin sporcusu var, yılda 300 bine yakın gencimize de spor yaptırıyoruz. Bu da spora verdiğimiz önemi gösteriyor. Bu organizasyonları da sadece Bursa yapıyor” dedi.

Yarım asırlık saha yeniden yapıldı
Spor tesislerinin art arda açıldığını ve sporda da lider organizasyonlara imza atıldığını belirten Başkan Altepe, “Yarım asırdır bildiğimiz, Köy Hizmetleri’nin içinde olan bu sahayı tekrar futbol sahası yapmak ve gençlerimizin hizmetine sunmak bizim için çok önemli bir görevdi. Bu yola çıktık, projelerimizi yaptık. Mimar Sinan Spor Tesisi projesi kapsamında eski futbol sahası alanına futbol sahası,
2 adet idari bina ve çevre düzenlemesi yapıldı. Spor sahamız yaklaşık 2800 metrekare alanda, çevre düzenlemesi ve çevre duvarları da yapılan tesisin çalışmalarına geçen yıldan beri devam ediliyordu ve toplam 2 milyon TL’ye (2 trilyon) mal oldu. Spor için, gençlik için ne yapsak az. Yeter ki bunları değerlendirelim” diye konuştu.
Başkan Altepe, başta Mimar Sinan Spor Kulübü olmak üzere tüm bölge kulüplerinin tesisten en güzel şekilde yararlanabileceğini söyledi.

“Hayırlı ve kalıcı bir hizmeti gerçekleştiriyoruz”
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de Yıldırım’da gerçekleştirilen projelerinden örnekler vererek, “Hayırlı ve kalıcı bir hizmeti gerçekleştiriyoruz. Bu hizmetin yapılmasında emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye ilçemiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Spor şehri hedefi doğrultusunda hizmet eden kadrolarız. Sporu, sporcuyu teşvik eden bir anlayışımız var. Çünkü spor alanlarının varlığı bizim güçlü toplum olmamızın en önemli göstergelerinden bir tanesi. Bir şehirde ne kadar çok spor tesisi varsa, o şehrin potansiyeli, o şehrin rekabet gücü, o şehirdeki nitelikli insan kaynağı açısından da çok önemlidir” dedi.
Gençlere çok önemli verdiklerini ifade eden Edebali, yarının büyükleri olan gençlerin donanımlı bireyler olarak yetişmelerinde sporun ciddi bir yer tuttuğunu ve bireyleri zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırdığını sözlerine ekledi.

Bursa’nın şansı
Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da kentlerin yarıştığı bu dönemde Bursa’nın her alanda önde ve başarılı bir şehir olduğunu söyledi. Gençlerin sağlıklı bir gelecek için hareket etmeleri, spor yapmaları gerektiğini ve bu noktada da tesislerin önemli olduğunu vurgulayan Aydın, Bursa’nın bu konuda şanslı bir şehir olduğuna değinerek projeye emeği geçenleri tebrik etti.
Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Osman Kılıç, Başkan Altepe’ye Bursa’ya kazandırdığı spor tesislerinden dolayı teşekkür ederek, “Sağ olsun Sayın Başkanım her yere tesisi yapıyor. Biz de bunun karşılığını vermeye çalışıyoruz. Bursa, spor anlamında İstanbul’dan sonra Türkiye’de açık ara 2. sırada. Bursa, gerçekten bir spor kenti ve Avrupa düzeyinde son sürat de ilerliyor” dedi.
Kılıç, geçen yıla oranla bu yıl ülke çapındaki organizasyonlara Bursa’dan daha fazla sporcu katıldığını örnekleyerek, bu konuda tesisleşmenin önemli olduğunu vurguladı. Yıldırım’da 33 aktif futbol kulübü olduğunu söyleyen Kılıç, “Bu 33 kulübün, Mimar Sinan Spor Tesisi ile birlikte 15’inin, kendi tesisi olmuş durumda. Bu, çok iyi bir rakam. Yaklaşık bundan 15 sene önce hiçbir kulübün tesisi yoktu. Şu anda yüzde 50 oranına ulaşmış bulunmaktayız” şeklinde konuştu.
Mimar Sinan Gençlik Spor Kulübü Başkanı Gökhan Erkan ile Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Muhsin Sak da Mimar Sinan Spor Tesisi’nin oluşturulması için çok emek verildiğini ifade ederek tesisi bölgeye kazandıran Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başkan Altepe’ye teşekkür plaketi ve forma takdim edildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından futbol sahasında ilk penaltı atışını da yapan Başkan Altepe, daha sonra Mimar Sinan Spor ve Esenevler Spor Kulübü sporcularıyla birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Tesisin açılış programına Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri, AK Parti il ve ilçe yöneticileri ile vatandaşlar da katılım sağladı. Mimar Sinan Mahallesi sakinleri ve genç sporcular da tesisi bölgeye kazandıran Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.08.2017 | Okunma sayısı:2251

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu