Haberler

BÜYÜKŞEHİR’DEN MUDANYA’YA TARİHİ HİZMET

Font Boyutu

21 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN MUDANYA’YA TARİHİ HİZMET
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TARİHİ MİRASIN KORUNMASI VE GELECEK NESİLLERE AKTARILMASI ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA MUDANYA MÜTAREKE BİNASI DA RESTORE EDİLECEK.
- KÜLTÜR BAKANLIĞI, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE MUDANYA BELEDİYESİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK PROTOKOLÜN ARDINDAN RESTORASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK.

BURSA – Yıllardır bakımsızlık nedeniyle tarihi önemi göz ardı edilen Mudanya Mütareke Binası, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi mirasın korunarak, kültürel yaşama kazandırılması ve gelecek nesillere aktarılması çalışmaları kapsamında restore ediliyor.

Kurtuluş Savaşı’nın sonunda İngiltere, Fransa ve Yunanistan’dan oluşan İtilaf Devletleri ile imzalanan ateşkes anlaşmasına ev sahipliği yapan Tarihi Mudanya Mütareke Binası’nın restorasyonu için çalışmalar başladı. Mudanya Mütareke Binası’nda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyonun, Kültür Bakanlığı ve Mudanya Belediyesi ile gerçekleştirilecek ortak protokol çerçevesinde hayata geçirileceğini söyledi.
Tarihi dokunun korunup yenilerek, gelecek kuşaklara aktarılmasına büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Kurtuluş Savaşı sonrasında imzalanan ateşkes anlaşmasıyla, bir ulusun kaderinin şekillenmesine tanıklık eden tarihi Mudanya Mütareke Binası’nı, kültürel mirasımızın ayağa kaldırılması çalışmalarımız kapsamında restore etmeye hazırlanıyoruz. İmzalanacak protokolle birlikte eş zamanlı olarak başlatacağımız proje çalışmasıyla, tarihi Mudanya Mütareke Binası’nı, aslına uygun biçimde tarih ve kültür hayatımıza kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Mudanya’nın turizm potansiyeli
Mudanya’nın turizm potansiyeline de dikkat çeken Başkan Altepe, Mudanya Belediyesi ve diğer kurumların da destekleriyle ilçeyi, turizme kazandırmanın kararlılığı içerisinde olduklarını vurguladı.
Mudanya Mütarekesi Binası’nın restorasyonu ile ilçenin tarihi kimliğinin pekiştirilmesine katkı sağlanacağını ifade eden Başkan Altepe, “Tarih ve turizmin iç içe bulunduğu Bursa’nın şirin sayfiye beldesi Mudanya, sahiliyle de deniz tutkunlarının ilgisini çekiyor. Böylesine önemli değerlere sahip olan Mudanya’yı her yönüyle kültür yaşamımıza kazandırmak, en önde gelen hedeflerimiz arasında” dedi.
Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ise Mütareke Binası’nın restore edilmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, restorasyon çalışmalarına öncülük eden Başkan Altepe’ye katkılarından dolayı teşekkür etti. Aktürk, çalışmalarla ilgili bilgi vererek, “Protokol, restorasyonun 11 Ekim’de sonuçlandırılmasını öngörüyor. 2 yıldır, ‘Barış Haftası’ olarak kutladığımız ‘Mütareke Haftası’nı bu dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla uluslararası organizasyona dönüştürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 21.07.2011 | Okunma sayısı:5923

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu