Haberler

BÜYÜKŞEHİR'DEN HAYVAN HAKLARI EĞİTİMİ

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yerel hayvan koruma görevlilerine yönelik düzenlenen eğitimde katılımcılara, ev ve süs hayvanlarının korunmasına dair Avrupa sözleşmesi ve 5199 sayılı kanun ve uygulama yönetmeliği hakkında detaylı bilgiler verildi.

Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve hayvanların korunmasına dair uygulama yönetmeliği gereğince gerçekleştirilen eğitim, 60 hayvanseveri Tayyare Kültür Merkezi’nde bir araya getirdi. Yılda 2 dönem düzenlenen ve 3.’sü gerçekleştirilen eğitimde Veteriner Hekim Hakan Alıcı, Dr. Veteriner Hekim Hatice Karakuzulu, Yrd. Doç. Dr. Ebru Yalçın ile Veteriner Hekim Özgür Kollu bilgilerini katılımcılarla paylaştı.
Eğitimde, ‘Ev ve Süs Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi’, ‘5199 sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmeliği’, ‘Hayvan davranışı’, ‘Hayvan bakımı ve beslenmesi’, ‘Hasta hayvanların tanınması hakkında genel bilgiler’ ve ‘Hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması, işaretlenmesi, sahiplenilmesi’ konuları ele alındı.

Toplum bilinçlendiriliyor
Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürü Tekin Akış, seminer ve kursların hayvanların bakımı ve korunmasına yönelik güvenceyi esas alan yasa ve yönetmeliklerin daha iyi anlaşılması ve toplumda daha bilinçli hayvanseverliğin yaygınlaşması amaçlarıyla düzenlendiğini belirtti. Akış, eğitimin hayvan barınaklarında görev yapmak ve sokak hayvanlarına faydalı olmak isteyenler için önemli bir uygulama olduğunu kaydetti.

“Hayvanlar meta değildir”
Eğitimde ilk sunumu yapan Yrd. Doç. Dr. Ebru Yalçın ise hayvan sahiplerinin hayvanlarının sağlıklı şartlarda yaşaması için uygun ortamı sağlamaları gerektiğini söyledi. ‘Ev ve Süs Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi’nin Türkiye’nin imzaladığı bir sözleşme olduğunu hatırlatan Yalçın, “Hayvanlar, mal veya meta gibi görülemez. Ev hayvanı satıcılarının, hayvanın bakımını yapabilecek özelliklere sahip olmayan kişilere ve özellikle 16 yaşın altındaki çocuklara ailelerinin izni olmadan hayvan vermesi yasal değildir” dedi. Yalçın, sunumunda hayvan davranışları hakkında da bilgiler verdi.
Eğitim alan katılımcılar, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yerel Hayvan Koruma Görevlisi kimlik kartını almaya hak kazanacak.

Tarih: 06.01.2010 | Okunma sayısı:9387

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir