Haberler

BÜYÜKŞEHİR’DEN HAYVAN HAKLARI EĞİTİMİ

Font Boyutu

 27 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN HAYVAN HAKLARI EĞİTİMİ
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN EĞİTİMDE, BURSA’DA EV VE SÜS HAYVAN SATIŞI YAPAN İŞLETMECİLERLE YEREL HAYVANLARI KORUMA GÖREVLİLERİNE HAYVAN HAKLARI ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ BİLGİLER VERİLDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Hayvan Hakları’ konulu seminerde, ev ve süs hayvan satışı yapan işletme sahipleriyle yerel hayvanları koruma görevlilerine hayvanların haklarının korunması konusunda gelişmeler anlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü Gösteri Salonu’nda düzenlenen eğitim, iki gün sürdü. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, eğitimin, ‘5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ uygulama yönetmeliği gereğince gerçekleştirildiğini belirtti.
Eğitimde, ev ve süs hayvanları satışı yapanlara ve yerel hayvan koruma görevlilerine hayvan haklarının korunması konusundaki gelişmeler aktarıldı. Eğitimde Büyükşehir Belediyesi’nden Veteriner Hekim Dr. Hatice Karakuzulu ve Veteriner Hekim Hakan Alıcı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Veteriner Hekim Özgür Kollu , Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Veteriner Hekim Doç. Dr. Ebru Yalçın ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Tülay Samsa çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.
Eğitimde, ‘5199 Sayılı Kanun ve Yönetmelik’, ‘Hayvan Bakımı ve Beslenmesi’, ‘Hayvan Davranışları’, ‘CITES Sözleşmesi’, ‘Ev ve Süs Hayvanları Satışı, Barındırma ve Eğitim Yerlerinin; Kuruluş, Açılış, Ruhsat, Çalışma ve Denetleme Yönetmeliği’ ve ‘Hayvanların Kısırlaştırılması, Aşılanması, İşaretlenmesi, Sahiplenilmesi’ konularında detaylı bilgiler verildi.
Programın sonunda katılımcılara sertifikaları verildi. Ev ve süs hayvanı satışı yapanlar, aldıkları sertifikayla ruhsat alma şartlarından birini daha yerine getirmiş oldu. Eğitime katılan yerel hayvan koruma görevlilerine de Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yerel hayvan koruma görevlisi kimlik kartı düzenleneceği belirtildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.12.2012 | Okunma sayısı:5410

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir