Haberler

BÜYÜKŞEHİR’DEN EĞİTİME SPOR SALONU DESTEĞİ

Font Boyutu

28 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN EĞİTİME SPOR SALONU DESTEĞİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK OLAN KOÇ İLKÖĞRETİM OKULU SPOR SALONU’NUN TEMELİ DÜZENLENEN TÖRENLE ATILDI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÖZELLİKLE ÇOCUKLARIN SPOR TESİSLERİNE YÜRÜME MESAFESİNDE ULAŞABİLMELERİ İÇİN KENTİN HER KÖŞESİNDE SPOR YATIRIMLARINI SÜRDÜRDÜKLERİNİ SÖYLEDİ.
- DEVLET BAKANI FARUK ÇELİK, BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULMASIYLA İLGİLİ KARARIN PLAN BÜTÇE KOMİSYONU’NDAN GEÇTİĞİNİ MÜJDELEDİ.

BURSA– Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Koç İlköğretim Okulu Spor Salonu’nun temeli düzenlenen törenle atıldı. Başkan Recep Altepe, özellikle çocukların spor tesislerine yürüyerek ulaşabilmeleri için sadece ana arterlerde değil, kentin her köşesinde yatırımlarının sürdüğünü söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘sağlıklı yaşanılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürürken, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak için yaptığı spor yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz ay Değirmenönü Mahallesi’ndeki okulların ihtiyaçlarını karşılayacak olan Demirmenönü Spor Salonu’nun temelini atan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Koç İlköğretim Okulu’na bir spor tesisi kazandırıyor. Koç İlköğretim Okulu’nun bahçesinde bulunan ve daha önceden subasman seviyesine kadar imalatı yapılan spor salonun temel atma törenine Başkan Altepe’nin yanı sıra Devlet Bakanı Faruk Çelik, Vali Vekili Selman Yenigün, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Gümüş, Nilüfer Kaymakamı Ekrem Çalık, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ile çok sayıda davetli katıldı.


“Sağlıklı bir nesil için her türlü yatırımı yapacağız”
Başkan Altepe, törende yaptığı konuşmada, sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi için çocukların spora yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu amaçla kentin her köşesinde spor yatırımlarının devam ettiğini kaydeden Başkan Altepe, yeşil alan, park, oyun alanı, eğitim, sağlık ve spor tesisi gibi sosyal donatı alanlarının çağdaş bir kentte, her semtte bulunması gerektiğini belirtti. Bu açığın kapatılması için bu döneme hızlı başladıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Her semte, özellikle de 3-4 okulun arasına spor salonu ve yüzme havuzu gibi tesisleri kazandırmak için yoğun bir çaba içindeyiz. Geçtiğimiz ay bölgedeki okulların ihtiyacını karşılayacak olan Değirmenönü Spor Salonu’nun temelini attık. Bunun yanında bu dönem sporla ilgili 65 projeyi gündemimize aldık. Ancak bizim hedefimiz bu dönem spor alanında 100 projeyi hayata geçirmek” dedi.

“Bursa Teknik Üniversitesi komisyondan geçti”
Törende söz alan Devlet Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Çelik ise, Bursa’ya kurulacak ikinci devlet üniversitesi olan Bursa Teknik Üniversitesi’nin kurulmasıyla ilgili kararın Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçtiği müjdesini verdi. Bakan Çelik, kurulacak 7 yeni üniversite ile ilgili kararın komisyondan geçtiğini ve Haziran ayında da TBMM Genel Kurulu’ndan geçmesini beklediklerini kaydetti. Gelecek nesillere sağlıklı büyüyen bir Türkiye armağan etmek için yoğun çaba içinde olduklarını dile getiren Bakan Çelik, “Bu kentin belediye başkanları, bakanları olarak bizler zor şartlarda eğitim gördük ve bugün ülkenin yönetimine geldik. Aynı zorlukları çocuklarımızın yaşamaması için özellikle eğitim alanındaki çalışmalara önem veriyoruz. Bu okullarda okuyan çocuklarımızın yakın bir gelecekte ‘acaba üniversiteye girebilecek miyim’ kaygısı yaşamamaları için yeni üniversiteler kuruyoruz. Bir çocuğun iyi yetişmesi noktasında anne baba çok önemli ancak, belediye başkanları, bakanlar, valiler ve kaymakamlar olarak bizler hep sizin yanınızdayız” diye konuştu.
Bursa Vali Vekili Selman Yenigün ise, spor alanında şampiyonluklara imza atan Bursa’nın özellikle eğitime yüzde 100 destek kampanyası kapsamında da önemli bir başarıya imza attığını söyledi. Hayırseverlerin bugüne kadar eğitime 199 milyon TL’lik katkı sağladığını belirten Yenigün, belediyelerin de zorunlu hizmetleri arasında yer almamasına rağmen eğitime yönelik tesis yapmalarının eğitimdeki çıtayı daha da yükselttiğini kaydetti.
Nilüfer Kaymakamı Ekrem Çalık da, Nilüfer’e böyle bir tesis kazandırılması noktasındaki çalışmaları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Koç İlköğretim Okulu öğrencileri, okullarına spor salonu kazandıracak olan Başkan Altepe ve protokol üyelerine çiçek verdi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleriyle birlikte butona basan Başkan Altepe, spor salonunun temelini attı.

Koç İlköğretim Okulu Spor Salonu
Koç İlköğretim Okulu bahçesine 1460 metrekare alan üzerine tek katlı olarak inşa edilecek olan spor salonu, basketbol, voleybol, hentbol gibi salon sporlarının rahatlıkla yapılmasına olarak sağlanacak teknik donanıma sahip olacak. Bitirilmesi için 150 takvim günü süre verilen ancak daha önce bitirilmesi planlanan salonun tribünleri 456 koltuk kapasiteli olacak. Toplam 700 metrekare oyun alanına sahip salon üzerine 1250 metrekare uzay sistem çatı örtüsü yapılacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 28.05.2010 | Okunma sayısı:7623

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir