Haberler

Büyükşehir’den eğitime okul desteği

Font Boyutu

 02 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN EĞİTİME OKUL DESTEĞİ
- EĞİTİM KURUMLARINA SPOR SALONLARI YAPIP, DAR GELİRLİ AİLELERİN ÇOCUKLARINA KIRTASİYE YARDIMLARIYLA EĞİTİME HER ALANDA DESTEK VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ŞİMDİ DE MİLLET MAHALLESİ’NE 8 DERSLİKLİ BİR OKUL YAPTIRIYOR.
- VALİLİK, YILDIRIM BELEDİYESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARASINDA İMZALANAN PROTOKOL KAPSAMINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NCE YAPTIRILACAK MİLLET MAHALLESİ TEMEL EĞİTİM OKULU’NUN TEMELİ TÖRENLE ATILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BÖLGEYE HİZMET GETİRMEK İÇİN YAPTIKLARI PLAN ÇALIŞMALARINI İTİRAZLA ENGELLEMEYE ÇALIŞAN MUHALEFET PARTİLERİNE YÜKLENEREK, “BURAYA GELİP, ‘OKULUN İNŞAATI NEDEN GECİKTİ’ DİYORLAR. YAPTIĞIMIZ PLANLARI ENGELLEMEYE ÇALIŞANLAR KENDİLERİ. ŞİMDİ HANGİ YÜZLE BURAYA GELİYORLAR” DEDİ.

BURSA – Valilik, Yıldırım Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nce yaptırılacak Millet Mahallesi Temel Eğitim Okulu’nun temeli törenle atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bölgeye hizmet getirmek için yaptıkları plan çalışmalarını itirazla engellemeye çalışan muhalefet partilerine yüklenerek, “Buraya gelip, ‘okulun inşaatı neden gecikti’ diyorlar. Yaptığımız planları engellemeye çalışanlar kendileri. Şimdi hangi yüzle buraya geliyorlar” dedi.

Bursa’yı geleceğe taşıyan projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi mahallelerdeki yaşam kalitesini en üst seviyeye çıkarmak için gerekli tüm adımları atmaya devam ediyor. Millet Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine bölgeye bir okul kazandırılmasıyla ilgili olarak Valilik, Yıldırım Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokole ilişkin çalışmalarda ilk somut adım atıldı. Yaklaşık bin metrekare alan üzerine yapılacak 8 derslikli prefabrik okulun inşa görevini üstlenen Büyükşehir Belediyesi, kısa sürede bölgeye kazandırılacak okulun temelini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’ın da katıldığı törenle attı.

“Hangi yüzle buraya geliyorlar”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Millet Mahallesi’nde elektrikten suya, doğalgazdan altyapıya kadar bölge halkının yaşadığı tüm sorunları yakinen bildiğini, bu bölgeye hizmet getirmek için her türlü sıkıntıya göğüs gerdiklerini söyledi. Yasaların kişileri olduğu gibi kurumları da bağladığını, aynı yasaların kendileri için de geçerli olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bu bölgede okul yok, çocuklar yolun karşısına geçerken bir sürü tehlike atlatıyor. Acilen okul yapılması lazım. Bunun için öncelikle okulun yerinin planlara işlenmesi gerekli. Biz okul yerini planlara işlerken bile ne zorluklar çektik. Buraya imar verilmezmiş. Bitmiş olan mahalleye niye imar verilmesin. Buraya yaptığımız planlara engel olanlar, şimdi mahalleye gelip konuşuyorlar. Bu okul bir türlü yapılmamış. Planlara engel olan kim?. Millet mahallesi için ne zaman destek verdiler. Hepsi meclis kayıtlarında var. Şimdi hangi yüzle buraya geliyorlar. Kimlerin buraya hizmet getirmek için çalıştığı, kimlerin de engel olduğu belli. Onlar sadece hizmeti geciktirirler, engel olamazlar. Çünkü işi bilen, hizmet götürmeyi ibaret gören kadrolar görev başında. Gecikmeyle de olsa temeli atıyoruz. Biz hizmet için buradayız ve desteklediğiniz sürece burada olacağız” diye konuştu.

Yıldırım’a 10 yılda 43 okul yapıldı
Yıldırım Başkanı Özgen Keskin de 10 yıl önce göreve geldiğinde Ankara yolunun altında tek bir lisenin bile olmadığını, bölge gençlerinin en yakın olan Yıldırım Beyazıt Lisesi’ne gitmek zorunda kaldığını hatırlattı. O dönemde okul mevcutlarının 80’lere kadar çıktığına değinin Keskin, “Bugün ise üniversitesinden anaokuluna tam 43 okulu Yıldırım’a kazandırdık, bugün de 44’üncüsünün temelini atıyoruz. İlk kirasını bizzat benim ödediğim bu arsa üzerine Büyükşehir Belediyemiz tarafından yaptırılacak okul sayesinde, artık çocuklarımız tehlike içinde yolun karşısına geçmek zorunda kalmayacak” dedi.

Eğitime en fazla yatırım yapan belediye
Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan okulun Milli Eğitim camiası açısından da büyük önem taşıdığını dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar da bölgede okul olmadığı için çevre yolunun karşısına geçmek zorunda kalan çocukların tehlikelerle yüz yüze geldiğine değindi. Son dönemde Bursa’da eğitim açısından önemli bir yol kat edildiğini vurgulayan Gülsar, “Spor salonları başta olmak üzere Türkiye’de eğitime en fazla yatırım yapan belediye Bursa Büyükşehir Belediyesi’dir. Bu nedenle başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
Millet Mahallesi Muhtarı Mustafa İmdat da mahalledeki en önemli sorunlardan birinin Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüme kavuşacağını belirterek, katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından bölgeye kazandırılacak 8 derslikle okulunun temeli törenle atıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 02.03.2014 | Okunma sayısı:4973

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu