Haberler

BÜYÜKŞEHİR’DEN DİL-KÜLTÜR VE EDEBİYAT ŞÖLENİ

Font Boyutu

4 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN DİL-KÜLTÜR VE EDEBİYAT ŞÖLENİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLE BİRLİKTE DÜZENLENDİĞİ “TÜRKÇENİN YÜKSELİŞ ÇAĞINDA BURSA’DA DİL-KÜLTÜR VE EDEBİYAT BİLGİ ŞÖLENİ” BAŞLADI.

BURSA– Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ Üniversitesi ile birlikte düzenlendiği “Türkçenin yükseliş çağında Bursa’da Dil-Kültür ve Edebiyat Bilgi Şöleni”nde Türkçenin gelişim süreci ve kültür üzerindeki etkileri ele alındı.

Büyükşehir Belediyesi, kültürel etkinlikler halkasına bir yenisini daha ekledi. Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ve iki gün sürecek olan “Türkçenin yükseliş çağında Bursa’da Dil-Kültür ve Edebiyat Bilgi Şöleni” Ördekli Kültür Merkezi’nde başladı. Şölenin açılış törenine Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mete Cengiz, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Esat Yalman, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İ. Naci Cangül ile çok sayıda öğretim üyesi ve davetli katıldı.

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Esat Yalman, Osmanlı imparatorluğuna başkentlik eden Bursa’nın Türkçenin yükseliş dönemine de önemli katkılar sağlandığını vurguladı. Yalman, o dönemde Bursa’da yaşayan bilim adamları tarafından kaleme alınan eserlerin Türkçenin gelişiminde iz bıraktığını ifade etti.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mete Cengiz de Osmanlı payitahtı Bursa’nın sadece seçkin mimari eserlerle donatılmadığını, kentin bilim ve kültür merkezi haline gelmesine katkı sağlayan birçok eserin Bursa’da kaleme alındığını söyledi.
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İ. Naci Cangül ise, bir toplumu millet yapan en önemli unsurların başında dilin geldiğini, edebiyatın temel malzemesinin de dil olduğunu vurguladı.
Açılış konuşmalarının ardından, Prof.Dr. Gönül Tekin’in “Ahmet Paşa’daki güneş motifinin yakın doğu mitolojisiyle ilgisi” konulu sunumuyla başlayan şölende, iki boyunca 20 bildiri sunulacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 04.06.2010 | Okunma sayısı:7510

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu