Haberler

Büyükşehir’den Bursa’da yine bir ilk

Font Boyutu

17 OCAK 2015

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN BURSA’DA YİNE BİR İLK
- BURSA’DA İLK KEZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘ATLI KIZAK VE GELENEKSEL KIZAK 2015 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’, TARİHİ BİR GELENEĞİ BUGÜNDE YAŞATTI.
- ULUDAĞ’DA BÜYÜK YARIŞ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU.
- ULUDAĞ OTELLER BÖLGESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN VE BUGÜN İLK ETAPTA SPORCULARIN ATLI KIZAKLARLA YARIŞTIĞI ETKİNLİKTE, TÜRKİYE’NİN FARKLI KENTLERİNDEN GELEN 14 SPOR KULÜBÜ YARIŞTI.
- ‘ATLI KIZAK VE GELENEKSEL KIZAK 2015 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NIN ATLI KIZAK KATEGORİSİNDE, BURSA’DAN MUSTAFA ÖZPINAR ŞAMPİYON OLURKEN; ERZURUM’DAN İBRAHİM KARADAŞ 2. VE KARS’TAN GELEN SPORCU REŞAT KESKİN DE 3. OLDU.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE; “BURSA’DA VE ULUDAĞ’DA İLK KEZ DÜZENLENEN ŞAMPİYONAYI, İLERLEYEN YILLARDA DA DAHA GÜZEL BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRMEYİ VE BU TÜR ETKİNLİKLERLE DE ULUDAĞ’IN DAHA DA FAZLA KULLANILABİLİR OLMASINI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ" DEDİ.
- BURSA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU, “ULUDAĞ’IN SORUNLARININ SADECE MİLLİ PARKLAR BİLİNCİYLE ÇÖZÜLEMEDİĞİNİ BİLİYORUZ. ULUDAĞ’IN TURİZM BÖLGESİNDEKİ YETKİNİN DE TÜMÜYLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DEVREDİLMESİNİ İSTİYORUZ” DİYE KONUŞTU.
- VALİ KARALOĞLU: “ULUDAĞ’DA TEK YETKİLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLSUN…”

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’da ilk kez gerçekleştirilen ‘Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak 2015 Türkiye Şampiyonası’, tarihi geleneği bugünde yaşatıyor.

‘Geleneksel Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak 2015 Türkiye Şampiyonası’, Uludağ Oteller Bölgesi 2. bölgede yapılan yarışlarla keyifli anlara imzasını attı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu işbirliğiyle Bursa’da ve Uludağ’da ilk kez düzenlenen etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu. İlki bugün, atlı kızaklarla tamamlanan, 18 Ocak Pazar günü (YARIN) de geleneksel kızaklarla yapılacak olan yarışlar, programı izlemeye gelen Bursalılara da keyifli ve eğlenceli anlar yaşattı.
Uludağ Oteller Bölgesi’nde ilk etapta sporcuların atlı kızaklarla yarıştığı etkinlikte, Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen 14 spor kulübü yarıştı. Yarışların startını veren ve atlı kızakların müsabakasını ilgiyle izleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin değerlerine dikkati çektiği konuşmasında, “Uludağ’da güzel bir etkinliğe imza atıyoruz. ‘Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Türkiye Şampiyonası’nın, Bursa’da ilk kez gerçekleştirilmesinin sevincini yaşıyoruz. Uludağ’a bu etkinlik sayesinde Erzurum’dan, Ankara’dan, Kastamonu’dan ve Kars’tan da gelen sporcularla bir aradayız” dedi.
“Uludağ’da sporun gelişimine yönelik bir adımlar atıyoruz”
Şampiyonanın her geçen yıl daha da geliştirilerek devam etmesini istediklerini söyleyen Başkan Altepe, “Bursa olarak hedefimiz, öncelikle sporun gelişmesini sağlamaktır. Uludağ’da kayak sporunun gelişmesi için de bizlere büyük görev düşüyor. Atlı kızak ve geleneksel kızak şampiyonasıyla Uludağ’da sporun gelişimine yönelik bir adım atmış bulunuyoruz. Teleferikle ulaşımın daha da pratik bir hale geldiği Uludağ’ın her mevsim kullanılması amacıyla hizmetlerimize ve faaliyetlerimize yön veriyoruz. Uludağ’da ilk kez düzenlenen şampiyonayı, ilerleyen yıllarda da daha güzel bir şekilde gerçekleştirmeyi ve bu tür etkinliklerle de Uludağ’ın daha da fazla kullanılabilir olmasını sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Vali Karaloğlu: “Uludağ’da tek yetkili Büyükşehir olsun”
Bursa Valisi Münir Karaloğlu da yarışmayı ilgiyle izledi. Konuşmasında Uludağ’ın önemini vurgulayan Vali Karaloğlu, “Bursa ve Uludağ, ayrılmaz bir bütün ve Türkiye’nin çok önemli iki değeridir. Son yıllarda altyapı yetkilerinin Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesiyle Uludağ’ın altyapı sorunları çözülüyor. Etkinlik sayısı da her geçen gün daha da artıyor. Uludağ’ın sorunlarının sadece Milli Parklar bilinciyle çözülemediğini biliyoruz. Bu nedenle Uludağ’ın turizm bölgesindeki tüm yetkilerin de Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesini ve Uludağ’daki tek yetkilinin Büyükşehir Belediyesi olmasını istiyoruz. Umuyoruz ki Ankara da sesimizi duyar” şeklinde konuştu.

Konforlu yolculuk
Vali Karaloğlu, Uludağ’ın önemine işaret ederek, “Uludağ’a teleferikle geldik, çok konforlu, Bursa manzarası eşliğinde, doğayı seyrederek güzel bir yolculuk yaptık. Bursa’nın marka kent olması yolunda Uludağ’da daha fazla etkinlik yapılmasından yanayız” dedi.
Vali Karaloğlu, yine Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Uludağ’da 4 – 10 Şubat tarihleri arasında uluslararası boyutta bir snowboard şampiyonasının yapılacağını sözlerine ekleyerek, “Uludağ’ın bilinirliğinin ve tanınırlığının artmasını istiyoruz. BU noktada Uludağ’a büyük hassasiyet gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi çalışmalarından dolayı kutluyorum” diye konuştu.

Dereceye girenlere ödülleri verildi
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu As Başkanı Günal Genç de Bursa’da tarihi bir spor aktivitesinin gerçekleştirilmesine destek olan Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve Vali Karaloğlu, ‘Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak 2015 Türkiye Şampiyonası’nda atlı kızak kategorisinde dereceye giren sporculara kupalarını takdim etti. Organizasyona emeği geçenlere de plaket takdim edildi.
Yarışmanın sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Yeşil Bursa Rahvan Atlar Binicilik Kulübü sporcusu Mustafa Özpınar şampiyon olurken; Erzurum Altınbulak Atlı Spor Kulübü Sporcusu İbrahim Karadaş 2., Kars Çıplaklı Köyü Doğanpınar Atlı Spor Kulübü Sporcusu Reşat Keskin de 3. oldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 17.01.2015 | Okunma sayısı:4380

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu