Haberler

BÜYÜKŞEHİR’DE TOPLU SÖZLEŞME SEVİNCİ

Font Boyutu

 10 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DE TOPLU SÖZLEŞME SEVİNCİ
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE BUSKİ İLE HİZMET İŞ SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN TOPLU SÖZLEŞMEYLE EN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI 2 BİN 81 TL’YE ÇIKTI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KAVGADAN YANA OLMADIKLARINI VE HER SORUNU UZLAŞMACI BİR TUTUMLA ÇÖZÜME KAVUŞTURMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIKLARINI SÖYLEDİ.
- HİZMET-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI MAHMUT ASLAN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İMZALADIKLARI SÖZLEŞMENİN, GEREK DİĞER KAMU KURUMLARI GEREKSE ÖZEL SEKTÖRLERİN İMZALADIĞI SÖZLEŞMELERE GÖRE ÇOK DAHA İYİ OLDUĞUNU VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ’de çalışan 1396 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı. Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ ile Hizmet-İş Sendikası arasında imzalanan sözleşmeye göre en düşük işçi ücreti 2 bin 81, en yüksek işçi ücreti ise 2 bin 987 TL oldu.

Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri dün gece yaşanan telefon trafiğinin ardından uzlaşmayla sonuçlandı. Büyükşehir ve BUSKİ’de çalışan 1396 işçiyi ilgilendiren görüşmelerin ardından BUSKİ Sosyal Tesisleri’nde imza töreni düzenlendi.

Uzlaşmacı tavrımız sürecek
Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan’ın da katıldığı imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hiçbir zaman kavgadan yana olmadıklarını ve uzlaşması tavırlarını sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı. Bursa’nın tüm sorunlarını uzlaşmacı bir tutumla çözüme kavuşturduklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Kavga ve kargaşa ortamının faturasını hem ülkemiz hem de Bursa fazlasıyla ödedi. Eskiden ‘Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle, 4 tarafı düşmanlarla çevrili’ denirdi. Ancak sağlanan barış ortamı sayesinde bugün Türkiye sadece bölgesinde değil Avrupa’da da önder ülke haline geldi. Bütün ülkeler Türkiye ile işbirliği yapmak, ticaret yapmak istiyor. Bu barış ortamını bizlerde kentimizde en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

“10 yılların işini birkaç yıla sığdırmaya çalışıyoruz”
Yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını, ancak 100 yılda bir yapılan stadyum, belediye binası, bilim teknoloji merkezi gibi binaları bu dönemde Bursa’ya kazandıracaklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Bu çalışmaları hep birlikte hayata geçireceğiz. Acelemiz Bursa için. 10’larca yılın işini birkaç yıla sığdırmaya çalışıyoruz. Sizler de emekli olduğunuzda çocuklarımızla Bursa’ya kazandırdığımız tesislerin önünden geçerken, bu tesisler ‘bizim zamanımızda yapıldı’ diyerek bunun gururunu yaşayacaksınız. Bu nedenle sizlerin şartlarını imkanlar ölçüsünde en iyi noktaya getirmeye çalıştık. Tüm taleplerinizi karşılamaya çalıştık. Bu sözleşme belediyemize, kentimize ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

En iyi sözleşmeyi imzaladık
Bursa’da çeyrek asırdır örgütlü olduklarını dile getiren Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan ise bugüne kadar 6 belediye başkanı ile çalıştıklarını ve 25 yılda 12’inci dönem sözleşmesini imzaladıklarını kaydetti. Geçmişte grevler, tartışmalar yaşadıklarını dile getiren Aslan, “Ancak Başkanımız Recep Altepe ile ne geçen dönem ne de bu dönem kavga etme şansı bulamadık. Taleplerimize hep sıcak baktı ve imkanlar ölçüsünde bize hep yardımcı oldu. Memurlara verilen rakamlar ortada. Bunun yanında diğer kamu kurumları ve özel sektörlerle imzalanan sözleşmeler ortada. Tüm bunların içinde en iyi sözleşmeyi burada imzaladık. Yıllardır işçi statüsünde bulunmayan büro elemanlarımızı da bu sözleşme kapsamında dahil ettik. Yıllardır büro elemanları bu sözleşmelerde kırmızıçizgi olarak önümüze çıkardık. Sendika haklarında yararlanmaları sağlanmazdı. Sendikaya geçenler ise işlerinden olurdu. Ancak bu sözleşme haklarında 204 büro elamanı da yararlanacak. Bu iş barışının sağlanması açısından büyük önem taşıyor” dedi.
Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ bünyesinde çalışan işçilerin yoğun katılım gösterdiği törende konuşmaların ardından toplu sözleşme Başkan Altepe ile Sendikanın Genel Başkanı Mahmut Aslan arasında imzalandı.
Toplu sözleşmeyi memnuniyetle karşılayan işçiler, Başkan Altepe ile davul zurna eşliğinde oyun oynadı.

En düşük ücret 2 bin 81 TL
İmzalanan toplu sözleşmeye göre en düşük bin 754 TL’den 2 bin 81 TL’ye çıkarken, en yüksek 2 bin 825 TL’den 2 bin 987 TL’ye yükseldi. Büro elemanlarının en düşük bin 648 Tl olan maaşı da imzalanan sözleşme ile 2 bin 30 TL’ye çıktı. İki yıllık artış oranı yüzde 24 olurken, birinci altı ay yüzde 3.5, ikinci altı ay yüzde 3, 2’inci yılın birinci 6 ayı yüzde 3,5, ikinci altı ayı yüzde 3 seyyanen zam verildi. Diğer sosyal haklarda da yüzde 5 ile 15 arasında artış sağlandı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 10.06.2011 | Okunma sayısı:14006

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu