Haberler

BÜYÜKŞEHİR´DE ÇEVRE İÇİN EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Font Boyutu

 30 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR´DE ÇEVRE İÇİN EĞİTİM SEFERBERLİĞİ
- YAPTIĞI YATIRIMLARLA HER GEÇEN GÜN BURSA´YI DAHA YAŞANABİLİR KILAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, DAHA TEMİZ BİR BURSA VE DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN PERSONELİNİ PERİYODİK EĞİTİMLERDEN GEÇİRMEYE DEVAM EDİYOR.
- BURSA ESKİŞEHİR BİLECİK KALKINMA AJANSI´YLA (BEBKA) BİR PROTOKOL YAPAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI´NA BAĞLI 5 PERSONELİNİ YAŞAM DÖNGÜSÜ ANALİZİ (LCA) EĞİTİMİNE TABİ TUTARAK, ÜRETİLEN HİZMET VE YATIRIMLARIN ÇEVREYE OLAN ZARARLI ETKİLERİNİ EN AZA İNDİRMEYİ HEDEFLİYOR.

BURSA - Yaptığı yatırımlarla her geçen gün Bursa´yı daha yaşanabilir kılan Büyükşehir Belediyesi, daha temiz bir Bursa ve daha temiz bir çevre için personelini periyodik eğitimlerden geçirmeye devam ediyor. Konuya ilişkin Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı´yla (BEBKA) bir protokol yapan Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı´na bağlı 5 personelini Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) eğitimine tabi tutarak, üretilen hizmet ve yatırımların çevreye olan zararlı etkilerini en aza indirmeyi hedefliyor.

Konuya ilişkin protokol, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bahattin Kuşoğlu ve BEBKA Uzmanı Sedat Vatandaş arasında imzalandı. Protokole göre Büyükşehir Belediyesi´nden ilk etapta 5 personel, 2 ay içerisinde Türkiye´de sadece bir tek kurum tarafından verilebilen 3 günlük LCA eğitiminden geçirilecek. Toplamda 15 saat sürecek eğitimlere Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinden de birer personel katılacak.

Yaşam Döngüsü Analizi´nin Türkiye´de henüz yeni uygulandığını belirten Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bahattin Kuşoğlu, yararlı olacağı kanaatiyle böyle bir adım atmayı öngördüklerini ifade etti. Yaşam Döngüsü Analizi´nde yöntem öğretildiğini ve öğretilen yöntem kullanılarak üretilen hizmet ve yatırımların çevreye olan etkileri ile karbon ayak izlerinin belirlendiğini kaydeden Kuşoğlu, "Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişikliği eylem planı hazırlamamız gerekiyor. Bu çerçevede karbon ayak izini de hesaplamamız gerekiyor. Bu eğitimler, karbon ayak izinin hesaplanması ve üretilen hizmet ve yatırımların çevreye olan etkilerinin belirlenmesi ile değerlendirilmesinde çok faydalı olacak" dedi.

Yaşam Döngüsü Analizi nedir?
Yaşam Döngüsü Analizi (LCA), ürün ve hizmetlerinin çevresel etkileri bakımından tüm yaşam döngüsünü analiz etmeyi ve bu analizleri şeffaf şekilde görüntülemeyi sağlıyor. LCA; karbon ayakizi, su dengeleri, malzeme akış analizinden organizasyonun karşılaştığı sosyal ve ekonomik faktör sınavlara kadar uzanan çeşitli uygulamalar ile aynı temel prensiplere dayanıyor. Bir ürünün ya da hizmetin tüm yaşam döngüsünü düşünerek, hem çevresel etkiler kısmen önlenebiliyor hem de bu etkiler analiz edilmiş oluyor. Döngünün hangi aşamasının (ham maddelerin üretiminde ya da bertaraf) çevreye en fazla zararı verdiğine karar vermeye yarıyor. Bu sebeple, en faydalı olan çevresel performansı maksimize edecek şekilde spesifik organizasyon aktiviteleri belirlenebiliyor ve ayarlanabiliyor.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 30.01.2013 | Okunma sayısı:3740

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir