Haberler

BÜYÜKŞEHİR YARALARI SARIYOR

Font Boyutu

15 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR YARALARI SARIYOR
- SEL FELAKETİNİN YAŞANDIĞI BÖLGELERDE ADETA SEFERBERLİK BAŞLATAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TÜM EKİP VE EKİPMANLARLA DERE YATAKLARINDAKİ ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜYOR.
- BÖLGEDEKİ ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, SULAR ALTINDA KALAN BAZI EVLERİN DERE YATAĞININ BİLE ALTINDA OLDUĞUNU BELİRTEREK, GEREKLİ KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, sel felaketinin yaşandığı Alacahırka ve Pınarbaşı Mahallelerinde adeta seferberlik ilan etti. BUSKİ ve Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesindeki tüm ekip ve ekipmanlar bölgeye sevk edilirken, çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Altepe, özellikle Cilimboz Deresi içinde gece boyunca çalışmaların devam ettiğini ve derenin büyük ölçüde temizlendiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Vardar ve Mustafa Altın ile BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ve Fen İşleri Daire Başkanı Fehmi Ökten ile birlikte sel felaketinin yaşandığı bölgelerde inceleme yapıldı. Sel sularıyla Uludağ yamaçlarından sürüklenen taş ve moloz yığınlarıyla dolu sokakların gece boyunca devam eden çalışmalarla temizlendiği görülürken, vatandaşlar da evlerinde zarar gören eşyaları tahliye etmeyi sürdürüyor. Evlerini temizlemeye çalışan vatandaşlarla sohbet eden Başkan Altepe, tüm yaraları kısa sürede saracaklarını vurguladı.

Felaket ‘geliyorum’ demiş
Taşan Cilimboz Deresi’nin üst kesimlerini gezen Başkan Altepe, dere kenarındaki evlerin büyük bir bölümünün dere yatağı kotunun bile altında olduğunu belirterek, bu bilinçsiz yapılaşmanın felakete davetiye çıkardığını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimleriyle gece gündüz aralıksız çalıştığını dile getiren Başkan Altepe, “Normalde haftalar süren çalışma bir gece içinde gerçekleştirildi. Uludağ yamaçlarından sürüklenerek gelen taş ve moloz yığınları dere yatağı içinden büyük ölçüde temizlendi. Şuanda dere yatağına yukarılardan gelen suyun akmasını engelleyecek hiçbir şey yok. Çalışmaların kısa sürede tamamlanması için büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

Yamaçlara çöp tahliye sistemi
Özellikle Uludağ yamaçlarında oturan bazı vatandaşların evsel atıklarını dere yatağına attığını ve bu atıkların sel sularıyla birlikte yükselerek, suyun akışını engellediğini kaydeden Başkan Altepe, bu sorunun çözümü için de düğmeye bastıklarını kaydetti. Dere yataklarına çöp atılan bölgelerde bu sorunun önüne geçmek için çöp tahliye sistemleri kurmak için çalışmaların hemen başlatıldığını vurgulayan Başkan Altepe, vatandaşların bu istasyonları kullanması halinde dere yataklarının da çöplerden arınacağını kaydetti.
Dere yatakları içine yapılan ve risk altında bulunan binaların tek tek tespit edildiğini hatırlatan Başkan Altepe, bu binaların da kamulaştırılarak yıkılacağını ve dere yataklarının yapı yoğunluğundan arındırılacağını da sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 15.10.2010 | Okunma sayısı:6508

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu