Haberler

BÜYÜKŞEHİR TARİHİNİN EN BÜYÜK DAVASI ZAFERLE SONUÇLANDI

Font Boyutu

26 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR TARİHİNİN EN BÜYÜK DAVASI ZAFERLE SONUÇLANDI
- HUKUK ZAFERİYLE EN AZ 40 MİLYON EURO BÜYÜKŞEHİR’İN KASASINDA KALDI.
- GÜRİŞ’İN MAHKEME MASRAFLARI VE FAİZLER HARİÇ YAKLAŞIK 30 MİLYON EURO TAZMİNAT TALEBİYLE BAŞVURDUĞU TAHKİM KURULU, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ LEHİNE KARAR VERİRKEN, FAİZLERİYLE BİRLİKTE EN AZ 40 MİLYON EURO DA BÜYÜKŞEHİR’İN KASASINDA KALMIŞ OLDU.
- BAŞKAN ALTEPE, BÜYÜKŞEHİR TARİHİNİN EN YÜKSEK RAKAMLI DAVASI OLMASI NEDENİYLE ZAMAN ZAMAN UYKULARININ KAÇTIĞINI BELİRTEREK, HUKUK SÜRECİNİN TİTİZLİKLE TAKİP EDİLMESİ SAYESİNDE BU ÖNEMLİ KAYNAĞIN BURSA’DA KALMASININ MUTLULUK VERİCİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, “EĞER KAYBETSEYDİK, NEREDEYSE BİR STADYUM PARASINDAN OLACAKTIK” DEDİ.

BURSA – Bursaray birinci etabını yapan Güriş – Siemens- Simko – Tüvasaş konsorsiyumunun, tekliflerin açıldığı tarihten yer teslimi yapılana kadar 734 gün geçtiğini ve bu sürede Alman Markı’nın değer kaybetmesi yüzünden 29 milyon 775 bin 839 Euro zarar edildiği iddiasıyla Güriş’in açtığı dava, Büyükşehir Belediyesi lehine sonuçlandı. Tahkim Kurulu Hakem Heyeti, son olarak 25 Ekim 2010 tarihinde yaptığı duruşmada Güriş’in tahkim başvurusunu reddederken, gerek Hollanda gerekse Türkiye’de titizlikle yürütülen hukuk mücadelesi sayesinde faizleri ve mahkeme masraflarıyla birlikte en az 40 milyon Euro Büyükşehir’in kasasında kalmış oldu.

Büyükşehir tarihinin en büyük davası
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konsorsiyum ile Büyükşehir Belediyesi arasında 31.01.1997 tarihinde imzalanan Bursa hafif raylı sistemi 1. aşama işlerine ilişkin sözleşme ile ilgili ihtilafı konu alan yasal süreci düzenlendiği basın toplantısında değerlendirildi. Burulaş Toplantı Salonu’ndaki toplantıda Büyükşehir Belediyesi Hukuk Danışmanı avukat Osman Orhan da hazır bulundu. Başkan Altepe, ihale tekliflerinin 14 Kasım 1996’da açıldığını yer tesliminin ise 14 Ekim 1998 tarihine kadar geciktiğini belirterek, firmanın 734 günlük gecikmeyle zarar ettiği iddiasıyla Büyükşehir aleyhine faizler hariç 29 milyon 775 bin 839 Euro’luk tazminat davası açtığını hatırlattı. Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi aleyhine bugüne kadar açılan en yüksek miktarlı davanın da bu olduğunu kaydetti.

Süreci yakından takip ettik
Kamuoyunda, Büyükşehir Belediyesi’nin bu davayla pek ilgilenmediği ve yüklü tazminat ödemeye mahkum olabileceği şeklindeki dedikoduların bulunduğuna dikkat çeken Başkan Altepe, “Tam tersine biz bu süreci ilk günden beri büyük bir titizlikle takip ettik. Meblağın bu kadar büyük olması bizim de zaman zaman uykularımızı kaçırdı. Karşı tarafından 2001 ve 2004 yıllarında açtığı davalar belediyemiz lehine sonuçlanmasına rağmen, biz göreve geldiğimiz de bu dava tekrar açıldı. Hukuk danışmanlarımızın gerek Hollanda ve gerekse Türkiye’de özveriyle yaptıkları çalışmalar sonucunda karşı dava açtık. Bunun üzerine tahkim, Lahey’de hazırlık toplantısını yaptı ve 25.10.2009 tarihinde görev belgesini imzaladı. Tahkim Kurumu Hakem Heyeti, 25 ekim 2010 tarihinde yapılan duruşmada Hollanda Usul Kanunu gereğince, iptal kararından sonra Güriş’in tekrar tahkime başvuramayacağı gerekçesiyle, hakem heyetinin çoğunluğu tarafından uygun görülerek, Güriş’in tahkim başvurusu reddetti” diye konuştu.

Bir stadyum parası boşa gidecekti
Bu davalarda belediyelerin kazanma şanslarının çok düşük olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Çünkü bu şirketler davaları kazanmak için milyonlarca dolar harcayabiliyor. Oysa biz kısıtlı imkanlarla ancak özverili bir ekiple çalışarak bu davayı kazandık. Faizleri ve mahkeme masraflarıyla birlikte en az 40 milyon Euro’yu ödemekten kurtulduk. Belki de bir stadyum parası boşa gidecekti. Karar bize yeni tebliğ edildi ve kararı alır almaz bunu kamuoyu ile paylaşmayı uygun gördük. Yine geçmiş dönemlere ait tahkimde iki davamız daha var. Bunlarda rakamlar büyük değil ancak biz bu davaları da titizlikle takip ediyoruz” dedi.
Bu arada Büyükşehir Belediyesi Hukuk Danışmanı avukat Osman Orhan da bu güne kadar yaşanan hukuki süreç hakkında bilgiler verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 26.11.2010 | Okunma sayısı:15657

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu