Haberler

BÜYÜKŞEHİR TARİHİNİN EN BÜYÜK İHALESİ YAPILDI

23 ŞUBAT 2015

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR TARİHİNİN EN BÜYÜK İHALESİ YAPILDI
BURSARAY’DA YERLİ VAGON DÖNEMİ BAŞLIYOR
- BURSARAY’IN İŞLETMEYE AÇILDIĞI 2002 YILINDA ALINAN 48 ADET VAGON VE 2008 YILINDA İHALESİ YAPILIP, ALINAN 30 VAGONUN ARDINDAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 60 ADET VAGON VE 12 ADET TRAMVAY ALIMI İÇİN YAPTIĞI İHALENİN TEKLİF DOSYALARI AÇILDI.
- TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ TRAMVAYINI ÜRETEN DURMAZLAR FİRMASI, İHALENİN ONAYLANMASI HALİNDE SÖZLEŞME İMZALANDIKTAN SONRAKİ İLK 6 AY İÇİNDE ARAÇLARI TESLİM ETMEYE BAŞLAYACAK VE 30 AY İÇİNDE BURSARAY VAGONLARINI, 14 AY İÇİNDE DE TRAMVAYLARIN TAMAMINI TESLİM ETMİŞ OLACAK.
- İHALENİN SONUÇLANMASININ ARDINDAN SİEMENS VE BOMBARDİER’İN ARDINDAN ARTIK RAYLI SİSTEM AĞINDA DURMAZLAR’IN ÜRETTİĞİ YERLİ VAGONLAR YOLCU TAŞIYACAK.
- BOMBARDİER FİRMASINDAN ALINAN VAGONLARIN TANESİNE 3 MİLYON 121 BİN EURO ÖDENİRKEN, DURMAZLARIN BİR VAGON İÇİN 1 MİLYON 634 BİN EURO TEKLİF VERMESİ ARAÇ BAŞINA YÜZDE 50’YE YAKIN TASARRUF EDİLMESİNE İMKAN SAĞLAYACAK.

BURSA - Bursaray’ın işletmeye açıldığı 2002 yılında alınan 48 adet vagon ve 2008 yılında ihalesi yapılıp, alınan 30 vagonun ardından Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihalenin teklif dosyaları açıldı. Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreten durmazlar firması, ihalenin onaylanması halinde sözleşme imzalandıktan sonraki ilk 6 ay içinde araçları teslim etmeye başlayacak ve 30 ay içinde Bursaray vagonlarını, 14 ay içinde de tramvayların tamamını teslim etmiş olacak. İhalenin sonuçlanmasının ardından Siemens ve Bombardier’in ardından artık raylı sistem ağında Durmazlar’ın ürettiği yerli vagonlar yolcu taşıyacak.

Bursa’yı demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda yeni tramvay hatlarıyla ilgili projeleri hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, mevcut Bursaray hatlarındaki yoğunluğun önüne geçmek amacıyla raylı sistem araç filosunu güçlendirmek için de önemli bir adım attı. Hafif raylı sistem ağında kullanılmak amacıyla 60 adet vagon ve şehir içi tramvay hatlarında kullanılacak 12 adet tramvay alımı için açılan ihalede 4 firma dosya alırken, 2 firma dosyasını teslim etti. Dosyasını teslim eden firmalardan Durmazlar, 117 milyon 837 bin 600 Euro teklif verirken, Bozankaya Otomotiv Makine İmalat İthalat İhracat A.Ş ise fiyat vermeyip, teşekkür mektubu verdi.

Tek kalemde rekor alım
Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan bu ihale aynı zamanda Bursa’nın raylı sistemle tanıştığı 2002 yılından bu yana en büyük araç alımı ihalesi oldu. Bursaray seferlere başladığı 2002 yılında Siemens marka 48 araçla yolcu taşımaya başlamıştı. Daha sonra Bursaray Görükle hattının ihalesiyle birlikte de 2008 yılında Bombardier firmasından 30 adet araç alımı için sözleşme imzalanmıştı. Tek kalemde 60 adet hafif raylı sistem aracı ve 12 adet tramvay alımı için açılan ihaleye Durmazlar firmasının en uygun teklifi vermesi de yerli üretimin dünya markalarıyla rekabet açısından büyük önem taşıyor.

Araç başına yüzde 50 tasarruf
Büyükşehir Belediyesi’nin proje danışmanlığında Türkiye’nin ilk yerli vagonunu üretmeyi başaran Durmazlar firmasının ihalede verdiği teklif, aynı zamanda kent kaynaklarının yüzde 50 oranında tasarruf edilmesini sağladı. Bombardier firmasından alınan vagonların tanesine 3 milyon 121 bin Euro ödenirken, Durmazların bir vagon için 1 milyon 634 bin Euro teklif vermesi araç başına yüzde 50’ye yakın tasarruf edilmesine imkan sağlayacak. Durmazlar tramvaylar için de 1 milyon 649 bin 800 Euro fiyat verdi.

6 ay içinde ilk teslim yapılacak
Büyükşehir Belediyesi ihale komisyonu verilen teklifler üzerindeki çalışmaları sürdürürken, ihalenin sonuçlanmasının ardından Durmazlar sözleşme imza tarihini müteakip ilk 6’ncı ayda 2 vagon, 2 tramvay teslim ederek, teslimata başlayacak ve 30 ay içinde hafif raylı sistem araçlarını, 14 ay içinde de tramvayların tamamını teslim etmiş olacak.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 23.02.2015 | Okunma sayısı:8011

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir