Haberler

BÜYÜKŞEHİR RAMAZAN'A HAZIR

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dostluğun, birlikteliğin ve paylaşmanın en yoğun yaşandığı ay olan Ramazan’ın Bursa’da çok daha keyifli ve manevi bir havada yaşanması için hazırlığın tamamlandığını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Almira Otel’de düzenlediği basın toplantısında Ramazan ayı boyunca ‘Temaşa-i Ramazan’ programı çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinlikler ve yapılacak sosyal hizmetler hakkında bilgi verdi. Ramazan ayının yüzlerce yıldır evimize, şehrimize, ülkemize bereketler getirdiğine işaret eden Başkan Altepe, “Ramazan ayı, coşku, heyecan ve bereketin yanında, paylaşma duygularımızı en üst seviyeye çıkarıyor. Bu ayda yardımlaşmalar artıyor, toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerini sergiliyoruz. Bir ay boyunca dirlik, düzen ve huzuru hissediyoruz. Bu geleneksel coşkunun sürekliliğini korumak için yerel yönetimler olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kültürümüzü dış dünyada tanıtmak için de Ramazan’da gerçekleştirilen hizmetlerin önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz” dedi.

7 ilçede 18 ayrı mekanda 66 etkinlik
Başkan Altepe, tasavvuf müziğinden, animasyon gösterilerine, karagöz-hacivat oyunlarından, tiyatroya, orta oyunundan, faslı ramazan konserlerine, saz ekibinden, sanatçılara, sema gösterilerine kadar birçok farklı etkinliğin Ramazan ayında Bursalılarla buluşacağını kaydetti. Kadir Gecesi Mevlidi ile Zafer Haftası kutlamalarının da ‘Temaşa-i Ramazan 2009’ programı içerisinde yer aldığını belirten Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin 7 ilçede 18 ayrı mekanda 66 etkinlik ile Bursa’da kapsamlı bir Ramazan ayı geçirileceğinin altını çizdi.

Erzak yardımları sürecek
Onbir ayın sultanı Ramazan ayının dolu dolu yaşanması gerektiğine inandığını söyleyen Başkan Altepe, “Etkinliklerimizin Ramazan ayının manevi atmosferine zenginlik katacağını düşünüyoruz. Sosyal sorumluluk bilinciyle yaptığımız çalışmaların bir diğer boyutu da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermektir. Bu doğrultuda da gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Sosyal Hizmet Müdürlüğümüz’e gelen müracaatları baz alarak binlerce vatandaşımıza gıda ve erzak paketleri ulaştırıyoruz. Bu yıl 15 bin vatandaşımıza yardım yapacağız” diye konuştu.

Aşevinden 4 bin kişi yararlanacak
Bursa’da geleneksel olarak gerçekleştirilen aşevi uygulamasının bu Ramazan ayında da devam edeceğini kaydeden Başkan Altepe, Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki katlı otoparkta kurulan ve yoksul vatandaşların yanında iftar saatinde evine ulaşamayan herkese hizmet verecek olan aşevinden her gün 4 bin kişiye sıcak yemek dağıtılacağının altını çizdi.

Sevgi mağazası
Ramazan ayı ile birlikte Bursa’da yapılacak yeniliklerden söz eden Başkan Altepe, sevgi mağazası açacaklarını müjdeleyerek, “Sevgi Mağazası’nda Ramazan Bayramı öncesinde en az 5 bin kişiye bayramlık dağıtacağız. Bursalıların ve özellikle çocuklarımızın güzel bir bayram geçirmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Ünlü sanatçılar Ramazan gecelerinin konuğu olacak
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Fatih Kısaparmak, Şükriye Tutkun, Erkan Oğur, Tolga Çandar, Dursun Ali Erzincanlı, Mesut Yavaş, Veysel Bilen, Sinan Topçu, Yetiş Öztürk gibi ünlü sanatçıların da programlarıyla Ramazan gecelerine renk katacağını belirtti. Şenocak, Türkiye’nin tanınmış gruplarından Name İstanbul ve Taksim Trio’nun da program yapacağı etkinliklerin Orhangazi Parkı, Kent Meydanı, Karagöz Müzesi, Yıldırım Huzurevi, İhsaniye Pazaryeri, Akpınar, Beşevler futbol sahası, Ataevler, Kent Müzesi, Hamitler Teoman Özalp Parkı, Pınarbaşı,
Tophane, Ahmet Taner Kışlalı Meydanı, Mudanya, Gemlik, Gürsu ve Kestel’de vatandaşlarla buluşacağını dile getirdi.

Üniversite öğrencilerine destek
1 – 7 Eylül tarihleri arasında üniversiteye kayıt için gelen öğrencilere kampus içinde iftar ve sahur hizmeti vereceklerini de belirten Şenocak, ayrıca öğrencilere üniversiteye ulaşımla ilgili yol göstereceklerini de sözlerine ekledi.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Seyfettin Avşar, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan ve Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’ın da katıldığı basın toplantısında Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk de hazır bulundu.

Tarih: 17.08.2009 | Okunma sayısı:6676

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir