Haberler

BÜYÜKŞEHİR PERSONELİNE 'H1N1' DERSİ

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri ile Eğitim Şube müdürlükleri tarafından personele yönelik düzenlenen ‘domuz gribi’ konulu eğitim seminerinde katımcılara grip belirtileri ve korunma yoları hakkında bilgiler verildi.

 

Osmangazi Tıp Merkezi doktorlarından Opr. Dr. Fatih Göçer, Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) düzenlenen seminerde, hastalıkla ilgili olarak kamuoyunda çok fazla bilgi kirliliği olduğunu kaydedip domuz gribinin bulaşma, korunma ve tedavi yöntemleri bakımından mevsimsel gripten çok da farklı olmadığını vurguladı.

 

“C vitamini ve bol sıvı tüketin”

H1N1 virüsünün mevsimsel gripte olduğu gibi sadece solunum yoluyla bulaştığına değinen Opr. Dr. Göçer, bu nedenle hastalığın yayılmasının bireysel önlemle de engellenebileceğini söyledi. Öksürürken, hapşırırken ağızdan çıkan partiküllerin 4 metre uzaklığa kadar yayılabildiğini dile getiren Göçer, “Bu nedenle ağzımızı elimizle değil, kolumuzun iç kısmı ya da tek kullanımlık mendillerle kapamalıyız. El temizliğine dikkat etmeli, mutlaka sabun kullanmalıyız. Virüse maruz kalındığında vücut direncini arttırmak için istirahat etmeli, C vitamini ve bol sıvı tüketmeliyiz. Ateş, öksürük, ishal, üşüme, yorgunluk, boğaz ve baş ağrısı gibi belirtiler olduğunda işe gitmemeli, sosyal ortamlardan uzak kalmalı. Eğer bu belirtiler uzun süreli ve şiddetli olursa da mutlaka hastaneye gitmeliyiz” diye konuştu.

 

“Aşı tek çözüm”

Özellikle kamuoyunda aşılar konusunda yanlış algılamalar bulunduğunu ifade eden Göçer, hastalıktan kurtulmanın iki yolunun bulunduğunu, bunlardan birinin hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmak, diğerinin ise aşı yaptırmak olduğunu vurguladı. H1N1 virüsü aşılarının diğer mevsimsel grip aşılarından çok farklı yan etkileri bulunmadığına dikkat çeken Göçer, “Dünyada bugüne kadar 100 milyon doz aşı yapıldı ve ciddi bir yan etki gözlenmedi” dedi.

Personelin sorularını da yanıtlayan Göçer’e seminer sonunda, Sağlık İşleri Şube Müdürü Dr. Şirin Karakaya tarafından anı plaketi verildi.

Tarih: 16.12.2009 | Okunma sayısı:5899

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir