Haberler

BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN BALKANLARIN YANINDA

Font Boyutu

3 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN BALKANLARIN YANINDA
- MAKEDONYA’NIN STUDENİÇANİ BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİNİ AĞIRLAYAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI NECMETTİN ŞENOCAK, BALKAN ÜLKELERİYLE OLAN İLİŞKİLERİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı’nın organizasyonuyla çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen Makedonya’nın Studeniçani Belediyesi Başkan ve yöneticileri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak’ı ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi’nin Balkan ülkelerine yönelik önemli çalışmalarını hayata geçirdiğini ifade eden Şenocak, bu ilişkilerin daha da artarak süreceğini söyledi.

Studeniçani Belediye Başkanı Fati İseni, milletvekili Femi Yonuzi, Studeniçani Kamu Temizlik Şirketi Müdürü Muhammed Ramadani, İnsan Kaynakları Müdürü Eyup Abazi, Belediye Meclis Üyesi İpo Seyfula ile üç işadamı, Heykel’deki tarihi binada Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak ile bir araya geldi. Gerek tarihi gerekse kültürel anlamda Türkiye ile yakın bağları bulunduğunu dile getiren Studeniçani Belediye Başkanı Fati İseni, Osmanlıların 500 yıl boyunca Balkanlar’da hakim güç olarak kaldığını bu nedenle Türkiye ile ortak adetlerinin bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin Balkan coğrafyasında yaşayan tüm Müslümanlara dönem dönem yardımlarda bulunduğunu dile getiren İseni, bu ilişkilerin artarak devam etmesini beklediklerini kaydetti.

“Siz oradasınız diye bizim gözümüz orada”
Özellikle ikinci dünya savaşı sonrası Yugoslavya bölgesinde bilinçli olarak Müslüman nüfusa karşı asimilasyon ve dejenerasyon uygulandığını dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Şenocak ise inanç, kültür ve tarih boyunca var olan değerlerin yok edilmeye çalışıldığını vurguladı. Bu süreçte Türkiye’nin de kendi iç sorunları ve durağan dış politikaları yüzünden Balkanlar’ın yeterince kucaklanamadığını kaydeden Şenocak, “Ancak son 10 yılda gerek merkezi idare gerekse yerel yönetimler açısından önemli işbirlikleri sağlandı. Büyükşehir Belediyesi olarak bizim de ortak tarihi değerlere yönelik bölgede yoğun çalışmalarımız var. Biz oradasınız diye bizim gözümüz de orada. Önümüzdeki süreçte de gerek kültürel gerekse sosyal bazı çalışmalarımız olacak” diye konuştu.
Şenocak, ziyaretin ardından Makedonya’dan gelen heyete günün anısına Bursa kitabı hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 03.05.2010 | Okunma sayısı:3742

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir